- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- Daň z príjmu
- Kto je mikrodaňovník a akú sadzbu dane z príjmov si môže uplatniť od 1. 1. 2021?
Kto je mikrodaňovník a akú sadzbu dane z príjmov si môže uplatniť od 1. 1. 2021?
Mikrodaňovník je nový pojem v zákone o dani z príjmov, ktorý bol prijatý v novele už na konci roka 2019. Nadobudnutie účinku zmeny bolo však naplánované až na rok 2021, čiže až od januára sa budú meniť niektoré časti zákona o dani z príjmov. Vo svojej podstate ide o pozitívnu zmenu smerom k drobným podnikateľom. Priblížime si niektoré zjednodušenia a postupy, ktoré budú môcť mikrodaňovníci uplatniť.
Kto sa bude považovať za mikrodaňovníka
Pojem mikrodaňovník je definovaný v § 2 písm. w) zákona o dani z príjmov. Mikrodaňovníkom je daňovník, ktorý je fyzickou osobou, ktorého príjmy (výnosy) podľa § 6 ods. 1 a 2 za zdaňovacie obdobie neprevyšujú sumu ustanovenú osobitným predpisom (49 790 eur) a daňovník, ktorý je právnickou osobou, ktorého príjmy (výnosy) za zdaňovacie obdobie neprevyšujú sumu ustanovenú osobitným predpisom (49 790 eur). Mikrodaňovníkom nie je daňovník,
- ktorý je závislou osobou podľa písmen n) až r) a realizuje kontrolovanú transakciu za toto zdaňovacie obdobie,
- na ktorého bol vyhlásený konkurz, vstúpil do likvidácie alebo mu bol povolený splátkový kalendár,
- ktorého zdaňovacie obdobie je kratšie ako 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, okrem daňovníka, ktorý má kratšie zdaňovacie obdobie z dôvodu úmrtia.
Z vyššie uvedeného sú dôležité dva aspekty. Prvým je existencia limitu na výšku príjmov za zdaňovacie obdobie. Tento limit bude rovnaký, ako limit na povinnú registráciu pre daň z pridanej hodnoty.
POZOR:
Mojom mikrodaňovník nie je totožný s neplatiteľom DPH.
Druhým dôležitým aspektom je fakt, že za mikrodaňovníka sa nebude považovať daňovník, ktorý za príslušné zdaňovacie obdobie vykoná aspoň jednu kontrolovanú transakciu. Kontrolovanou transakciou je transakcia, ktorá prebieha medzi závislými osobami (firmy s rovnakým konateľom, rovnakým spoločníkom, živnostníci v príbuzenskom vzťahu a pod.). Preto je potrebné myslieť na to, že ak takúto transakciu vykonáte, nebudete môcť poberať výhody, ktoré bude mať mikrodaňovník.
TIP:
Do príjmov sa nezapočítavajú príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené. Napríklad príjem z prvej pomoci v súvislosti s pandémiou sa do príjmu na určenie postavenia mikrodaňovníka započítavať nebude.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Výhodnejšie uplatnenie daňových strát
- Rýchlejšie odpisovanie majetku pre mikrodaňovníka
- Daňová uznateľnosť opravných položiek aj bez časového testu
- Nižšie dane pre mikrodaňovníkov
Výhodnejšie uplatnenie daňových strát
Jednou z daňových výhod mikrodaňovníka bude možnosť rýchlejšieho uplatnenia daňových strát z minulých období. Pre mikrodaňovníka bude platiť, že daňovú stratu si bude môcť uplatniť do celej výšky základu dane.
Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Daňovník si môže uplatniť tento odpočet daňovej straty najviac do výšky základu dane u daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, ak sa v príslušnom zdaňovacom období, v ktorom si uplatňuje odpočet daňovej straty, považuje za mikrodaňovníka.
V prípade ak nejde o mikrodaňovníka, uplatenie daňovej straty je možné najviac do výšky 50 % základu dane.
TIP:
Výhodnejšie uplatnenie daňovej straty bude môcť mikrodaňovník využiť v tom období, kedy sa považuje za mikrodaňovníka. Nie je dôležité, či sa za mikrodaňovníka považoval aj v období vykázania danej straty.
POZOR:
Prvou stratou, ktorá bude môcť byť takýmto spôsobom umorená, je až strata za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. 1. 2021.
Rýchlejšie odpisovanie majetku pre mikrodaňovníka
Mikrodaňovník bude môcť odpísať majetok, ktorý patrí do odpisovej skupiny 0 až 4 rýchlejšie, ako daňovník, ktorý nebude spĺňať definíciu mikrodaňovníka.
Mikrodaňovník môže odpisovať hmotný majetok zaradený do odpisových skupín 0 až 4 okrem osobného automobilu zatriedeného do kódu Klasifikácie produktov 29.10.2 so vstupnou cenou 48 000 eur a viac, najviac počas doby odpisovania v ním určenej výške najviac do výšky vstupnej ceny. Tento spôsob odpisovania použije daňovník, ktorým je
- právnická osoba, na hmotný majetok zaradený do užívania v zdaňovacom období, v ktorom bol daňovník považovaný za mikrodaňovníka,
- fyzická osoba, na hmotný majetok zaradený do obchodného majetku v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, v zdaňovacom období, v ktorom bol daňovník považovaný za mikrodaňovníka.
Podstatné pri takomto spôsobe odpisovania je moment zaradenia majetku. Rýchlejšia forma odpisovania bude možná u takého majetku, ktorý bol do majetku daňovníka zaradený v období, kedy sa daňovník považoval za mikrodaňovníka.
POZOR:
Zvýhodnené odpisovanie nebude možné využiť napríklad pri bytoch, stavbách, kancelárskych priestoroch – teda pri majetku, ktorý sa odpisuje v zmysle zákona o dani z príjmov v skupinách 5 a 6.
Daňová uznateľnosť opravných položiek aj bez časového testu
Mikrodaňovníci, ktorí účtujú v sústave podvojného účtovníctva, budú mať výhodnejšie postavenie pri tvorbe opravných položiek k neuhradeným pohľadávkam. Štandardne platí, že daňovo uznateľná je opravná položka k pohľadávke v závislosti od počtu dní, ktoré uplynuli po splatnosti pohľadávky. Daňovník si tak môže postupne vytvoriť 100 % daňovú opravnú položku v priebehu 3 rokov.
Mikrodaňovníci budú mať výhodu v tom, že opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam nebudú musieť podrobiť časovému testu. Inými slovami, 100 % daňovú opravnú položku budú môcť využiť aj skôr, ako uplynie 3-ročné obdobie.
POZOR:
Aj v tomto prípade existuje limit. Zvýhodnená daňová opravná položka sa môže vytvoriť len k takej pohľadávke, ktorá vznikla v období, kedy sa daňovník považoval za mikrodaňovníka.
Nižšie dane pre mikrodaňovníkov
Začiatkom decembra bola schválená novela zákona o dani z príjmov. Jednou z hlavných zmien bolo zníženie limitu na uplatenie 15 % sadzby dane z príjmov. Aj keď sa vo všeobecnosti prezentuje, že ide o limit príjmov 49 790 €, zákon treba skúmať hlbšie. Tento limit síce platí, ale podľa aktuálne platného zákona, môžu zníženú 15 % sadzbu využiť len mikrodaňovníci. A ako sme si uviedli vyššie, aby sa niekto mohol stať mikrodaňovníkom, musí splniť viacero podmienok, ako je len limit príjmov. Veľmi nepríjemnou podmienkou je práve neexistencia žiadnej kontrolovanej transakcie v zdaňovacom období. Táto podmienka v skutočnosti vylučuje veľmi veľa potenciálnych mikrodaňovníkov.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.