Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mechanizmus 2 % z dane z príjmov potrvá do roku 2014

Mechanizmus 2 % z dane z príjmov potrvá do roku 2014
Fotobanka Pixmac
28. novembra 2012 Tlačiť

Súčasný mechanizmus 2 % z dane z príjmov právnických osôb pre mimovládne neziskové organizácie potrvá až do roku 2014. Dohodli sa na tom  zástupcovia MVO na mimoriadnom zasadnutí s ministrom financií SR Petrom Kažimírom. 

 

Údaje za posledné obdobie naznačujú, že len 10 percent právnických osôb poskytlo dar vo výške 0,5 percenta z dane pri asignácii z dane.

 

Zmeny v darovaní 2 % nefungovali

(SITA) – Systém poklesu percenta, ktoré môžu asignovať právnické osoby, bol schválený ešte koncom roka 2009, pričom sa uvažovalo, že tento pokles bude vykompenzovaný inými mechanizmami podpory verejnoprospešných aktivít občanov. Nové mechanizmy sa však nevytvorili, resp. nefungujú. Zároveň sa očakávalo vyššie využitie motivačného mechanizmu pre poskytovanie darov z vlastných prostriedkov právnických osôb. 

 

 
Údaje za posledné obdobie naznačujú, že len 10 percent právnických osôb poskytlo dar vo výške 0,5 percenta z dane pri asignácii z dane. Tieto údaje podľa člena Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Marcela Zajaca naznačujú, že kultivovanie darcovstva je behom na dlhú trať a vyžaduje dlhší čas, než dva resp. tri roky, ako súčasný zákon predpokladá.
 
„V roku 2009 poskytli právnické osoby v rámci daňovej asignácie viac ako 37 miliónov eur, v roku 2010 to už bolo 28 miliónov eur, v roku 2011 to bolo 25 miliónov eur a tento rok, ktorý sa ešte neskončil, približne rovnako tiež 25 miliónov eur,“ priblížil Zajac. Za poklesom týchto čísel stojí nepochybne ekonomická kríza, avšak pokles asignácie z dvoch percent na 1,5 percenta je jeho súčasťou.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X