Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najdôležitejšie zmeny daňových a nedaňových výdavkov po 1.1.2020

daňové výdavky
daňové výdavky Foto: Getty Images
31. októbra 2019 Tlačiť

Výdavky daňovo uplatniteľné až po zaplatení

Počnúc rokom 2020 dochádza k úprave rozsahu výdavkov, ako aj ich výšky, ktoré sú považované za daňový výdavok až po zaplatení. Ustanovenie sa spresňuje v tom význame, že podmienka zaplatenia sa nedotýka tých výdavkov (nákladov), ktoré sa stávajú súčasťou obstarávacej ceny majetku resp. súčasťou vlastných nákladov napr. v prípade zásob. Tieto neuhradené výdavky (náklady) podliehajú ustanoveniu § 17 ods.27 zákona o dani z príjmov. Pri výdavkoch (nákladoch) bude tak potrebné skúmať, či sa jedná o výdavky (náklady) na ktoré sa uplatňuje § 17 ods.19 zákona o dani z príjmov, alebo výdavky (náklady), na ktoré sa uplatní postup podľa § 17 ods.27 a § 17 ods.32 zákona o dani z príjmov. U výdavkov vymedzených v § 17 ods.19 zákona o dani z príjmov ustanovení sa bude sledovať už iba podmienka zaplatenia, nakoľko dodatočné limitácie pri jednotlivých druhoch výdavkov sú od 1.1.2020 zrušené.

Od 1.januára 2020 sa ustanovenie § 17 ods.19 písm. c) zákona o dani z príjmov bude vzťahovať iba na výdavky po zaplatení u dlžníka. Vypúšťa sa tak možnosť zahrnutia príjmov (výnosov) z marketingových a iných štúdií a prieskumov trhu u veriteľa až po prijatí úhrady. Uvedené príjmy (výnosy) budú teda u veriteľa súčasťou jeho základu dane z príjmov v súlade s účtovníctvom.

V rámci § 17 ods.19 písm. d) zákona o dani z príjmov sa úplne ruší 20% limitácia odplát (provízií) za sprostredkovanie na výdavky (náklady), ktoré boli zaevidované v evidencii podľa § 6 ods.11 zákona o dani z príjmov alebo boli zaúčtované v zdaňovacom období, ktoré sa začína po 31.12.2019.

V § 17 ods.19 písm. f) zákona o dani z príjmov sa od 1.1.2020 rozsah výdavkov (nákladov) po zaplatení rozširuje aj o služby spadajúce do kódu 70.1. a 70.22 Klasifikácie produktov podľa činností. Konkrétne ide o služby vedenia firiem a poradenské služby v oblasti podnikania a riadenia.

Počnúc rokom 2020 už nebude daňovník musieť sledovať podmienku zaplatenia pri výdavkoch (nákladoch) na získanie noriem a certifikátov, ani ich postupne zahrňovať do výdavkov podľa doby ich platnosti. Uvedené sa vzťahuje na výdavky (náklady) na získanie noriem a certifikátov zaúčtované po 31. decembri 2019, v prípade kalendárneho roka. Na výdavky (náklady) na získanie noriem a certifikátov, ktoré boli zaúčtované do 31.12.2019 vrátane sa naďalej uplatňuje podmienka zaplatenia aj časové zahrňovanie výdavkov (nákladov).

Podľa nového znenia § 17 ods.19 písm. g) zákona o dani z príjmov sa za daňový výdavok po zaplatení budú od 1.januára 2020 považovať zmluvné pokuty, poplatky z omeškania, úroky z omeškania, paušálne náhrady nákladov spojené s uplatnením pohľadávky u dlžníka ako aj odstupné u oprávnenej osoby podľa § 355 Obchodného zákonníka. Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania, úroky z omeškania, paušálne náhrady nákladov spojené s uplatnením pohľadávky u dlžníka, ktoré boli zaúčtované do 31. decembra 2019, budú naďalej považované za nedaňový výdavok podľa § 21 ods.2 písm. m) zákona o dani z príjmov v znení účinnom do konca roka 2019, aj keď budú uhradené po 31. decembri 2019. Od 1.1.2020 sa totiž v uvedenej súvislosti v rámci § 21 ods.2 vypúšťa písm. m).

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Výdavky na vzdelávanie zamestnanca
  • Výdavky vynaložené na vypožičaný majetok
  • Výdavky poskytovateľa zdravotnej starostlivosti
  • Výdavky na potraviny
  • Tvorba daňovo uznanej rezervy na lesnú pestovnú činnosť
  • Odpisovanie elektromobilov
  • Vypožičaný majetok versus prerušenie odpisovania

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

daň z príjmudaňové výdavkyPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

26oct8:30Ako postupovať pri vrátenom tovare (dobropis/ťarchopis) z pohľadu colných povinností8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

28oct8:30E-Commerce z pohľadu colných povinností (Nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X