Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rezort financií nesúhlasí so zmenou pomerného odpočítanie dane

Rezort financií nesúhlasí so zmenou pomerného odpočítanie dane
Zmenu z dielne SDKÚ podporoval aj prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. Foto: SITA
13. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo financií zásadne nesúhlasí s návrhom opozičnej SDKÚ-DS, ktorá chce v parlamente presadiť v rámci novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) zrušenie koeficientu na odpočet DPH.
 
Navrhnutá zmena zákona totiž podľa rezortu financií vedie k daňovej nespravodlivosti a vytvára priestor pre daňové úniky.
 

V Európe vraj funguje DPH inak

Obsah novely je taktiež v rozpore s európskou smernicou, ktorá upravuje spoločný systém DPH v členských štátoch Európskej únie. „Informácia uvedená v doložke zlučiteľnosti o úplnosti zlučiteľnosti návrhu zákona s právom EÚ nie je správna,“ upozorňuje ministerstvo financií.
 
Sekcia rozpočtovej politiky rezortu financií zároveň dodáva, že návrh opozičnej SDKÚ obsahuje aj rozporné tvrdenia o vplyve na rozpočet verejnej správy. „Podľa dôvodovej správy novela nebude mať vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí a VÚC a podľa doložky vybraných vplyvov bude mať pozitívny aj negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy,“ uvádza v stanovisku k novele sekcia rozpočtovej politiky. 
 

 

Úľava pre malé firmy

Zmenu zákona o DPH chce SDKÚ-DS presadiť už na júnovej schôdzi parlamentu, a to na základe spolupráce s predstaviteľmi živnostníkov a malých podnikov. „Je to návrh Slovenskej asociácie malých podnikov, ktorý sme si osvojili a ktorý považujeme za užitočný, najmä z hľadiska zníženia administratívy,“ vyhlásil v úvode tohto týždňa podpredseda strany Ivan Štefanec.
 
Okrem tejto zmeny chce SDKÚ-DS presadiť aj zníženie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby zo súčasných 23 % na pôvodných 19 %. Sekcia rozpočtovej politiky ministerstva financií však nesúhlasí s tvrdením predkladateľov, že novela zákona o dani z príjmov bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské a sociálne prostredie. 
 

Malí podnikatelia nechcú doplácať

SDKÚ-DS spolu so zástupcami malých podnikov tento týždeň upozornila, že v súčasnosti sa v praxi uplatňuje pri určitých účtovných prípadoch tzv. pomerné odpočítanie dane. To znamená, že ak napríklad podnikateľ, platca DPH, dodáva svoje tovary a služby, ktoré sú zo zákona oslobodené od DPH, je povinný uplatňovať koeficient, ktorý sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok.
 
Školenie: 
 
„Princíp je v tom, že my hovoríme, ak som platca DPH, tak som platca a mal by som si odrátať všetko. Ak štát niekoho oslobodzuje, tak ja na to nemôžem doplácať,“ upozornil prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X