- Podnikam.sk
- Články
- Odvody
- Nemocenské poistenie
- Rodičovská dovolenka a sociálne poistenie v roku 2021
Rodičovská dovolenka a sociálne poistenie v roku 2021

Zamestnanec je počas rodičovskej dovolenky v plnej miere krytý sociálnym poistením. Lepšie zarábajúce ženy, prípadne aj lepšie zarábajúci muži, ak na rodičovskú dovolenku nastúpili namiesto ženy, však z hľadiska budúceho dôchodku na období rodičovskej dovolenky strácajú. Naopak, menej zarábajúce ženy môžu z hľadiska budúceho dôchodku na období rodičovskej dovolenky len získať.
V článku si objasníme, aký vplyv má rodičovská dovolenka nielen na budúci dôchodok, ale aj na materskú dávku a dávku v nezamestnanosti. Na príkladoch si ukážeme, koľko dostane žena na materskej dovolenke v roku 2021.
Rodičovská dovolenka a dôchodkové poistenie
Poistné na dôchodkové poistenie platí za ženy na rodičovskej dovolenke štát. Sú pritom poistenkyňami štátu, ak nie sú dôchodkovo poistené ako zamestnankyne alebo samostatne zárobkovo činné osoby, až do šiestich rokov veku dieťaťa. Vymeriavacím základom, z ktorého platí štát poistné, je 60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V tomto roku tak ide o sumu 655,20 eura (60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za rok 2019).
Znamená to, že zamestnankyne s hrubou mzdou nižšou ako 655,20 eura a samostatne zárobkovo činné ženy s vymeriavacím základom pod 655,20 eura získajú v tomto roku za obdobie rodičovskej dovolenky v budúcnosti väčší dôchodok, ako keby zostali pracovať.
Počas rodičovskej dovolenky si však svoj budúci dôchodok tento rok zhoršujú tie zamestnankyne, ktoré pred odchodom na rodičovskú dovolenku zarábali v hrubom viac ako 655,20 eura a takisto tie ženy ako SZČO, ktorých vymeriavací základ bol vyšší ako 655,20 eura.
Ak je žena účastníčkou druhého dôchodkového piliera, štát jej v tomto roku počas rodičovskej dovolenky posiela každý mesiac na jej účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti príspevok na dôchodkové sporenie v sume 34,31 eura. Sadzba na dôchodkové sporenie je v tomto roku 5,25 %, avšak na účet sporiteľovi ide 5,23 % z vymeriavacieho základu 655,20 eura, zvyšných 0,25 % zo sumy príspevku (9 centov), čo je 0,02 % z vymeriavacieho základu, smeruje do správneho fondu Sociálnej poisťovne.
Dôchodok z prvého, štátneho penzijného piliera, za jeden rok rodičovskej dovolenky vypočítame tak, že vymeriavací základ štátu v danom roku vydelíme priemernou mzdou na Slovensku v rovnakom roku a výsledné číslo vynásobíme aktuálnou dôchodkovou hodnotou pre daný rok. Tak sa dopracujeme k výške dôchodku v prípade, ak žena nie je sporiteľkou v druhom dôchodkovom pilieri.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Rodičovská dovolenka a nemocenské poistenie
- Rodičovská dovolenka a poistenie v nezamestnanosti
- Príklady
Ak je žena sporiteľka v druhom penzijnom pilieri, tak jej dôchodok z prvého piliera za rok 2021 budeme krátiť o 3/13. Ide o pomer príspevkovej sadzby do druhého piliera (5,25 %) v roku 2021 voči súčtu sadzby na starobné poistenie a sadzby do rezervného fondu solidarity (22,75 %).
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
V agentúre SITA pracujem už viac ako dve desaťročia. Vyštudoval som ekonómiu na Obchodnej fakulte EU a právo na Právnickej fakulte UK. Ako redaktor sa od začiatku venujem najmä agende rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, k čomu sa postupne pridali aj dane a legislatíva. Som bývalý dlhoročný bloger, prispieval som aj do mesačníka Domino efekt. Autorsky prispievam aj na portál Podnikam.sk. Zastávam pozíciu zástupcu šéfredaktora.