Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Smer podporuje zvýšenie hranice na platenie preddavkov daní

Zvýšenie hranice na platenie preddavkov podporuje aj Smer SD
Štátny tajomník MF SR Peter Pellegrini. Foto: SITA
15. novembra 2012 Tlačiť

Poslanci SDKÚ-DS už v septembri avizovali, že sa pre ich návrh pokúsia získať aj podporu Smeru-SD. Poslanci vládnej strany vo štvrtok pozmeňujúci návrh SDKÚ-DS podporili.

 
Od budúceho roka by sa malo zmierniť tempo znižovania podielu poukázanej časti dane právnických osôb pre tretí sektor.
 

Preddavky až od hranice 2500 eur

(SITA) – Hranica, od ktorej sú fyzické osoby povinné platiť preddavky na daň z príjmov, by sa mala od budúceho roka zvýšiť zo súčasných 1 660 eur na 2 500 eur. Na podpore návrhu opozičnej SDKÚ-DS sa zhodli poslanci na štvrtkovom rokovaní parlamentného výboru pre financie a rozpočet, keď schválili pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov.  
 
„Ide o opatrenie, ktoré by malo zlepšiť pozíciu malých živnostníkov, znížiť aj ich administratívne zaťaženie,“ odôvodnil na rokovaní výboru zámer strany poslanec Ivan Mikloš. „Bola urobená dohoda, že v rámci zníženia administratívnej záťaže to bude súčasťou veľkej novely zákona o dani z príjmov, takže podporujeme tento návrh,“ vyhlásil tátny tajomník rezortu financií Peter Pellegrini.
 
 

Pre MVO pôjde oproti plánu z daní viac

Členovia parlamentného finančného výboru na rokovaní podporili aj ďalšie pozmeňujúce návrhy k novele zákona o dani z príjmov. Na základe jedného z nich by sa malo od budúceho roka zmierniť tempo znižovania podielu poukázanej časti dane právnických osôb pre tretí sektor. Firmy tak v nasledujúcich dvoch rokoch v prípade definitívneho schválenia novely v parlamente budú môcť poukázať neziskovým organizáciám 1,75 % zo zaplatenej dane, ak zároveň poskytnú dar vo výške 0,75 %. V prípade, ak dar v takejto výške neposkytnú, budú môcť poukázať len 1,25 %. V tomto roku môžu firmy v prípade poskytnutia daru vo výške 0,5 % poukázať 2 % zo zaplatenej dane. 
 
„Za nasledujúce zdaňovacie obdobia 2013 a 2014 klesneme nie o pol percenta ale o 0,25 stotín,“ zhodnotil prijatú zmenu Peter Pellegrini. Tretí sektor by vzhľadom na tieto zmeny a aj vzhľadom na očakávané zvýšenie výberu daní z príjmov mal podľa štátneho tajomníka ministerstva financií získať v budúcom roku medziročne viac prostriedkov, a to o viac ako 2 mil. eur. 
 

Neistý výnos z vyšších daní

Poslanec strany Most-Híd Ivan Švejna na rokovaní výboru upozornil, že štát zo zvýšenia sadzieb daní z príjmov napokon do rozpočtu nemusí získať viac prostriedkov. Kriticky sa k zrušeniu rovnej dane postavil aj poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš. „Rušenie rovnej dane považujem minimálne za nerozumný krok,“ vyhlásil exminister financií. Ivan Mikloš zároveň dodal, že systém rovnej dane na Slovensku funguje, pričom taktiež upozornil, že vláda Roberta Fica po zvýšení sadzieb dane nemusí získať do rozpočtu to, čo si naplánovala. 
 

Hranica pre daň z peňažných výhier pôjde hore

Jedným zo schválených pozmeňujúcich návrhov podpredsedu výboru Ladislava Kamenického (Smer-SD) bol aj návrh na zvýšenie hranice na oslobodenie peňažných výhier od dane, a to zo súčasných 165,97 eura na 350 eur. Poslanci výboru pre financie a rozpočet po schválení pozmeňujúcich návrhov napokon odporučili poslancom NR SR novelu zákona o dani z príjmov schváliť. 
 

Základné zmeny v novele

Ministerstvo financií v tejto novele pripravilo s účinnosťou od začiatku budúceho roka napríklad obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort pripravil zrušenie možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %. V prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X