Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát vyzýva podnikateľov, aby neobchádzali zákon pri dohodároch

Štát vyzýva podnikateľov, aby neobchádzali zákon pri dohodároch
Bývalý a súčasný ministri práca Jozef Mihál a Ján Richter (vpravo). Foto: SITA
18. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian vyzýva zamestnávateľov a zamestnancov, aby sa nedali exministrom práce Jozefom Mihálom nahovárať na obchádzanie zákona pri platení odvodov z dohôd.

 
Exminister Mihál na svojom blogu upozornil na to, že platenie odvodov z práce na dohodu sa dá obísť tým, že zamestnávateľ a pracovník uzavrú dohodu na neurčitý čas a dohodnú sa na nepravidelnom príjme.
 

S fintami pri dohodároch môžu byť problémy

„Na návodoch, ktoré hovorí pán Mihál, nebudú reálne profitovať ani zamestnávatelia, ani zamestnanci a, naopak, môžu sa v mnohých prípadoch dostať do veľkých problémov,“ upozornil Burian na tlačovej besede.
 
 
Takýto návod na neplatenie odvodov z dohôd podľa štátneho tajomníka neplatí napríklad v prípade smrti dohodára. „Pri smrti dohodára musí byť ukončená dohoda a táto dohoda potom so sebou nesie aj všetky náležitosti, ktoré majú negatívny vplyv,“ tvrdí. Ako príklad tajomník uviedol, mesačný zárobok na dohodu vo výške 800 eur, z ktorého po piatich rokoch neplatenia odvodov a ukončení dohody bude musieť zamestnávateľ na odvodoch zaplatiť 17 tisíc eur. „Ak zamestnávateľ nebude mať po piatich rokoch peniaze, dostane sa do neriešiteľnej situácie,“ povedal Burian. 
 

Platenie odvodov z dohôd budú kontrolovať

Národný inšpektorát práce, ktorý sa podľa Buriana posilní, bude zameraný na kontrolu platenia odvodov z dohôd a v prípade obchádzania zákona vyrubí dodatočné pokuty. Obchádzanie zákona totiž podľa štátneho tajomníka vedie k neplatnosti dohôd a je porušovaním zákona o sociálnom poistení. „Ak si pán Mihál stojí za takýmito vyjadreniami, v prípade škôd nech sa pán Mihál zaviaže, že minimálne polovicu nákladov pre zamestnávateľa uhradí sám,“ dodal Burian. 
 
Štátny tajomník zároveň poprel to, že by sa na exministra Mihála chystal podať trestné oznámenie pre podozrenie z toho, že exminister práce navádzal na trestný čin neodvedenia dane a odvodov štátu. „Len som sa vyjadril, že takéto obchádzanie zákona je trestným činom a do novín napísali, že ja podávam trestné oznámenie,“ tvrdí Burian. 
 

SaS chce legislatívnu chybu trestať odvolaním

Strana SaS požiadala vládu Roberta Fica, aby pre neschopnosť okamžite odvolala štátneho tajomníka rezortu práce a sociálnych vecí Jozefa Buriana. Na minulotýžňovej tlačovej besede to uviedol poslanec za SaS Jozef Mihál. Opozičná strana tak reaguje na to, že Burian avizoval trestné oznámenie na Mihála pre podozrenie z toho, že exminister práce navádzal na trestný čin neodvedenia dane a odvodov štátu. Mihál na svojom blogu upozornil na to, že platenie odvodov z práce na dohodu sa dá obísť tým, že zamestnávateľ a pracovník uzavrú dohodu na neurčitý čas a dohodnú sa na nepravidelnom príjme. „Osobne som už videl množstvo spôsobov, ako prekryť svoju neschopnosť, ale tento je naozaj jedinečný a zaslúži si, aby sa zapísal do dejín,“ povedal Mihál. 
 

Mihál odporúča novelu stopnúť

V schválených novelách zákonov o sociálnom a zdravotnom poistení sú podľa Mihála ustanovenia, ktoré mnohých ľudí pracujúcich na dohody poškodia. Opozičná strana preto žiada prezidenta Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal parlamentom schválené novely zákonov. Kabinet by mal podľa Mihála urýchlene už túto stredu prijať nové návrhy noviel zákonov a súčasne k nim iniciovať skrátené legislatívne konanie, aby sa závažné chyby stihli opraviť ešte do konca tohto roka. 
 
Novela zákona o sociálnom poistení podľa Mihála poškodí napríklad ľudí pracujúcich na dohody, ktorí majú pár rokov pred dôchodkom. Ak budú z dohôd platiť nízke dôchodkové odvody, výška ich budúceho dôchodku bude nižšia, ako keby na dohody nepracovali. Zmeny tiež podľa Mihála uškodia ženám pracujúcim na dohody, ktoré dostávajú rodičovský príspevok. Štát totiž za tieto ženy prestane platiť dôchodkové poistenie a ak na dohodu zarobia napríklad 200 eur, ich dôchodkové odvody budú nižšie, ako by boli dôchodkové odvody štátu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X