Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda chce pritvrdiť v boji proti daňovým trestným činom

Vláda chce pritvrdiť v boji proti daňovým trestným činom
Fotobanka Pixmac
8. júna 2012 Zdroj Accace Tlačiť

V rámci novely zákona o dani z pridanej hodnoty súčasná vláda predložila aj návrhy na úpravu trestnoprávnej zodpovednosti pri neoprávnených daňových aktivitách. Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti daňového poradenstva, outsourcingu účtovníctva a spracovania miezd prináša aktuálne informácie ohľadom plánovaných úprav týkajúcich sa nových daňových trestných činov. Platný trestný kódex pozná tri trestné činy na úseku daní: skrátenie dane a poistného, neodvedenie dane a poistného, nezaplatenie dane a poistného.

 

Vláda sa chce zamerať na riešenie závažnejších daňových trestných činov

Prvých dvoch trestných činov sa dopustí osoba, ktorá skráti alebo zadrží a neodvedie určenému príjemcovi daň, poistné na sociálne poistenie, na verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, alebo ktorá si uplatní nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, v malom rozsahu, t.j. v rozsahu nad 266 EUR.

 

Pozmeňujúci vládny návrh v základnej skutkovej podstate týchto trestných činov zvyšuje hranicu škody na väčší rozsah. Čo v praxi bude znamenať, že potrestaný bude ten, kto spácha trestný čin skrátenia alebo neodvedenia dane a poistného aspoň v rozsahu 2 660 EUR.

Týmto spôsobom vláda plánuje odbremeniť orgány činné v trestnom konaní a súdy, ktoré by sa v budúcnosti nemali zaoberať daňovými deliktami spáchanými v malom rozsahu, ale naopak mali by mať väčší priestor na riešenie závažnejších trestných činov aj v oblastí daní,“ uvádza Zuzana Chmeľová, advokátka.

 

Trestný čin nezaplatenia dane a poistného

Plánovaná novela by sa nemala dotknúť trestného činu nezaplatenia dane a poistného. Daňovník, ktorý nezaplatí splatnú daň najmenej vo výške 2 660 EUR, alebo osoba, ktorá nezaplatí poistné na sociálne poistenie alebo verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie v rovnakej výške, sa vystavuje riziku trestného stíhania a trestu odňatia slobody až na tri roky.

 

Vláda presadzuje zavedenie nových trestných činov – Daňový podvod a marenie výkonu správy daní

Ak daňový subjekt neoprávnene požiada o vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo niektorej spotrebnej dane s cieľom bezdôvodne obohatiť seba či inú osobu, dopustí sa daňového podvodu.

Daňový subjekt, ktorý bude mariť výkon správy daní aj napriek tomu, že bol za takéto nezákonné konanie v priebehu dvanástich mesiacoch postihnutý, bude páchať trestný čin. Takéto protiprávne konanie bude spočívať napr. v predložení nepravdivých daňových dokladov, v pozmenení, znehodnotení alebo zničení daňových dokladov, alebo zatajení skutočností rozhodujúcich pre správne určenie dane, či v nesplnení povinnosti uloženej daňovou kontrolou. „Zavedením trestnoprávnej zodpovednosti pri spomínaných nových trestných činoch sa majú obmedziť daňové špekulácie, ktorými sa zákon obchádza alebo priamo porušuje,“ dopĺňa Zuzana Chmeľová. 

Páchateľovi daňového trestného činu bude možné zakázať činnosť

Pri kvalifikovaných skutkových podstatách trestných činov na úseku daní sa navrhuje zaviesť postih páchateľa formou zákazu činnosti. Ako príklad možno uviesť prípad, ak by podnikateľ nezaplatil splatnú daň najmenej vo výške 26 600 EUR. Súd takémuto podnikateľovi uloží trest zákazu podnikateľskej činnosti na určité obdobie.

Účelom uvedeného trestu je zabrániť „vynaliezavým“ podnikateľom obohacovať sa prostredníctvom ďalšej podnikateľskej činnosti a zamedziť tak daňovým únikom,“ komentuje Zuzana Chmeľová.Predpokladaný termín účinnosti novely je 1. októbra 2012. Finálny návrh však bude výsledkom legislatívneho procesu, ktorý momentálne prebieha.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X