Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vzniká spoločnosti povinnosť podať súhrnný výkaz, ak usporiadala koncert v Českej republike?

Povinnosť podať súhrnný výkaz k DPH
Fotobanka Pixmac
13. októbra 2011 Tlačiť

Otázka: Naša spoločnosť, tuzemský platiteľ DPH sa zaoberá organizáciou kultúrnych, športových a spoločenských podujatí. V júli 2011 sme usporiadali koncert v Českej republike. Vstupenky boli rozpredané pred akciou občanom. Sme povinný uviesť hodnotu dodaných služieb  v daňovom priznaní k DPH? Ak áno, v ktorom riadku? Máme uviesť hodnotu dodaných služieb v súhrnnom výkaze?

Daň z pridanej hodnoty na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“).

Miesto dodania služieb upravuje ustanovenie § 15 a § 16 zákona o DPH

V zmysle § 16 ods. 3 zákona o DPH miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb a vstupu na tieto podujatia, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a iné podobné podujatia, ako sú výstavy a veľtrhy, a doplnkových služieb súvisiacich s týmto vstupom, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú.

Usporiadanie koncertu slovenským platiteľom dane pre občanov – nezdaniteľné osoby  v Českej republike, nie je predmetom dane v tuzemsku. Miestom dodania Vami poskytnutej služby je Česká republika. Zdanenie predmetnej služby podlieha legislatíve platnej v Českej republike. Hodnotu dodanej služby neuvádzate v daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie.

Spôsob podávania súhrnného výkazu DPH

Spôsob a formu podávania súhrnného výkazu platiteľom dane, lehoty na jeho podanie a náležitosti, ktoré musí súhrnný výkaz obsahovať, upravuje ustanovenie § 80 zákona o DPH.

V zmysle § 80 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom:

  • dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
  • premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
  • sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
  • dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

Súhrnný výkaz nie ste povinný podať, nakoľko koncert ste usporiadali v Českej republike a lístky ste rozpredali  občanom – nezdaniteľným osobám. Usporiadanie koncertu v Českej republike je službou, pri ktorej sa miesto dodania určí podľa § 16 ods. 3 zákona o DPH. Do súhrnného výkazu sa uvádza len hodnota tých služieb, pri ktorých je miesto dodania v inom členskom štáte určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH.  Služby, pri ktorých je miesto dodania v inom členskom štáte určené podľa § 16 zákona o DPH, sa v súhrnnom výkaze neuvádzajú.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X