Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

10 vedecky podložených znakov, že ste chytrejší ako priemer

hranie na klavír
pixabay.com
11. decembra 2015 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Ako viete, že je niekto bystrý? Aj bez IQ testu existuje niekoľko indícií, ktoré môžete použiť ako meradlo niečej inteligencie. A je ich viac ako iba to, že sa dotyčný naučil čítať už v skorom veku alebo že sa často trápi, pretože nad všetkým až príliš intenzívne premýšľa.

Ak vás zaujíma, ako ste na tom vy osobne, nepozerajte sa iba na čísla (IQ testy sa napokon stretávajú aj s kritikou, že znevýhodňujú niektoré sociálne skupiny a minimalizujú dôležitosť kreativity), ale aj na to, ako si vediete v jednotlivých oblastiach, podľa ktorých sa chytrosť zisťuje.

Aj vo sfére zisťovania kognitívnych schopností dochádza permanentne k vývoju a k objavovaniu nových a efektívnejších spôsobov.

Absolvovali ste hudobné lekcie.

Výskum naznačuje, že hudba pomáha detskej mysli sa rozvíjať, a to hneď vo viacerých rovinách: Štúdia z roku 2011 napríklad dokázala, že v testoch inteligencie uspeli medzi 4- až 6-ročnými deťmi lepšie tie, ktoré chodili aspoň mesiac na lekcie hudby.

Štúdia z roku 2004 odhalila, že u 6-ročných detí, ktoré deväť mesiacov brali lekcie klavíra alebo spevu, bol zaznamenaný väčší nárast IQ ako u detí, ktoré chodili na lekcie drámy alebo nechodili na žiadne kurzy.

Ste najstarší.

Najstarší súrodenci sú zvyčajne múdrejší, ale nie je, ako ukázala jedna štúdia, za tým genetika, ale skôr psychologické vzájomné pôsobenie medzi rodičmi a deťmi.

V Nórsku robili výskum na vzorke takmer 250 000 18- a 19-ročných ľudí, narodených medzi rokmi 1967 až 1976. Ukázalo sa, že sledovaní prvorodení mali priemerné IQ 103, druhorodení 100 a deti narodené ako tretie len 99.

štíhlosť
pixabay.com

Ste štíhly.

U chytrejších detí si môžete podľa vedcov všimnúť, že majú lepšie príležitosti na vzdelávanie, vyššie postavenie a lepšie platenú prácu. Na čím lepšej pozícii skončia, tým viac sa starajú o svoje zdravie. Nižšie IQ sa tým spája s väčším BMI, čiže platí, že pokiaľ je človek inteligentný, je spravidla štíhlejší.

Máte mačku.

Štúdia z roku 2014, ktorej objektom záujmu bolo 600 študentov, odhalila, že ľudia, majúci radi psov, boli viac spoločenskí a otvorenejší ako ľudia, ktorých v zahraničí označujú aj ako „cat people“. Tí istí ľudia – fanúšikovia mačiek – však v testoch kognitívnych schopností zaznamenali vyššie skóre.

Kojili vás.

Deti, ktoré dojčili, vyrastú v chytrejších jedincov. To aspoň ukázal jeden výskum z roku 2007. Podľa študovania troch tisícok detí z Británie a Nového Zélandu mali tie, ktoré boli dojčené, takmer o 7 bodov vyššie IQ ako ostatné. Zároveň však vedci odhalili, že tomu tak bolo jedine vtedy, keď disponovali špecifickou formou FADS2 génu.

kojenie
pixabay.com

Požívali ste rekreačne drogy.

Zo štúdie z roku 2012, v ktorej skúmali viac ako šesťtisíc Britov narodených v roku 1958, vyplynulo, že existuje spojitosť medzi vysokým IQ a užívaním ľahkých – hoci ilegálnych – drog v dospelosti.

Ste ľavák.

Ľaváci bývali v minulosti nezriedka spájaný so zločinom a kriminalitou. A vedci sa stále nezhodli na tom, či a nakoľko je toto spojenie opodstatnené (zastúpenie ľavákov medzi kriminálnikmi je vraj v porovnaní s pravákmi väčšie). Nedávny výskum dokázal, že ľaváci sa vyznačujú „divergentným myslením“, špecifickou formou kreativity, ktorá človeku pomáha promptne prichádzať s novými, ale predovšetkým neobvyklými ideami. Žeby práve tu bol súvis s tou údajnou kriminalitou?

Ste vysoký.

Zo štúdie z Princetonu z roku 2008, ktorá sledovala tisícky ľudí, vyplynulo, že výška človeka súvisí s jeho IQ. Vyššie indivíduá dosiahli ako deti v porovnaní s nižšími jednotlivcami výrazne lepšie výsledky v kognitívnych testoch, teda vyššie IQ, a v dospelosti bol aj ich zárobok vyšší.

Pravidelne pijete alkohol.

Možno to bude znieť neuveriteľne, ale podľa štúdie vývojového psychológa Satoshiho Kanazawu a jeho kolegov pijú americkí a britskí dospelí, ktorí dosiahli ako deti vyššie skóre v IQ testoch, na pravidelnej báze alkoholické nápoje.

Ste vtipný, máte zmysel pre humor.

V jednej štúdii dostalo 400 študentov psychológie inteligenčný test, ktorý skúmal ich abstraktné myslenie a verbálnu inteligenciu. Okrem toho dostali za úlohu doplniť textové fragmenty a titulky k niekoľkým kresleným obrázkom z novín. Ako sa predpokladalo, chytrejší študenti boli na základe výsledkov označení ako tí vtipnejší.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

inteligencia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X