Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chcete byť inteligentnejší a sústredenejší? Vyberte si aspoň jeden z týchto 5 koníčkov

pixabay.com
6. septembra 2015 Zdroj entrepreneur.com Tlačiť

Dlhý čas sa verilo, že ľudia sa rodia s istou úrovňou inteligencie a najlepšie, čo môžu v živote urobiť, je to, že sa pokúsia dosahovať svoje maximum. Vedci teraz však dokázali, že svoj potenciál môže človek v skutočnosti zvýšiť a mať z toho procesu aj potešenie.

Ak teda chcete prispieť k tomu, aby sa váš potenciál maximalizoval, mali by ste sa nechať inšpirovať

V súčasnosti sa vie, že prostredníctvom učenia sa novým zručnostiam mozog vytvára nové nervové spojenia, a tak pracuje rýchlejšie a lepšie.

Tu je zoznam koníčkov, ktoré vás urobia inteligentnejšími, pričom súčasťou každého „hesla“ je aj odôvodnenie.

1. Hranie na hudobný nástroj

Hudba napomáha kreativite, analytickým schopnostiam, jazykovým, matematickým a jemným motorickým zručnostiam a ešte mnohému inému. Hoci sú to všetko obrovské výhody, niektorí ľudia tvrdia, že hranie tímových športov môže mať rovnaký vplyv. To, čo ale hranie na hudobné nástroje na rozdiel od iných aktivít robí, je, že posilňuje mozgový trámec, ktorý spája hemisféry mozgu a vytvára nové spojenia.

A vylepšený mozgový trámec napomáha okrem iného pamäti, schopnostiam riešenia problémov s celkovo mozgovým funkciám, a to bez ohľadu na vek.

2. Čítanie čohokoľvek

Osoh, ktorý prináša čítanie, je rovnaký bez ohľadu na to, či si človek práve užíva Hru o tróny, Harryho Pottera alebo najnovšie vydanie Wall Street Journal.

Čítanie redukuje stres, čo pomáha človeku cítiť sa lepšie, a zvyšuje všetky tri typy inteligencie – kryštalickú, fluidnú aj emocionálnu. To pomáha pri riešení problémov, spájaní rôznych kúskov poznania a vedomostí v záujme lepšieho fungovania v každodennom živote, detekcii vzorcov, chápaní procesov a správnom interpretovaní a odpovedaní na (po)city iných ľudí.

V súvislosti s prácou je tak človek nielen pripravený lepšie chápať, ako je možné dosiahnuť, aby sa čosi udialo, ale môže sa popýšiť aj lepšími manažérskymi zručnosťami.

3. Pravidelné cvičenie

Príležitostné cvičenie samo osebe mení len málo. Pravidelné cvičenie je omnoho efektívnejšie ako tvrdý tréning raz za čas. Keď človek cvičí pravidelne, bunky sú zaplavované mozgovým neurotrofným faktorom, tzv. BDNF, proteínom, ktorý pomáha s pamäťou, učením, sústredením, koncentráciou a porozumením. V súvislostí s týmto sa potom často hovorí o duševnej bystrosti.

Niektorí vedci špekulujú o tom, že sedenie v dlhších časových intervaloch má presne opačný efekt a brzdí náš mozog, ktorý preto nepracuje tak dobre ako by mohol.

4. Učenie sa nových jazykov

Zabudnite na skladanie puzzle, aby ste si zlepšili pamäť a namiesto toho sa naučte nejaký cudzí jazyk. Výskum ukázal, že ľudia, ktorí sú bilingválni, sú v skladaní puzzle lepší než ľudia, ktorí hovoria iba jedným jazykom. Úspešné učenie sa nových jazykov umožňuje vášmu mozgu lepšie vykonávať akékoľvek mentálne náročné úlohy. To zahŕňa typické zručnosti ako plánovanie a riešenie problémov.

Navyše hovorenie aspoň dvomi jazykmi pozitívne vplýva na pozorovacie schopnosti ohľadom okolia a lepšie upriamovanie pozornosti na rôzne procesy.

5. Cvičenie mozgu

Sudoku, puzzle, rébusy, stolové hry, videohry, kartové hry a iné podobné aktivity zvyšujú to., čo sa nazýva neuroplasticita. To zahŕňa širokú rozmanitosť zmien v nervových spojeniach a synapsiach, ktoré sú základom schopnosti mozgu sa reorganizovať. Keď nervové bunky odpovedajú novým spôsobom, zvyšuje to neuroplasticitu, ktorá nám dáva schopnosť vidieť veci z iného uhla a rozumieť príčinám a následkom v správaní a pocitoch. Človek si uvedomuje nové vzorce a jeho kognitívne schopnosti sa zlepšujú.

Neuroplasticita môže mať pozitívny vplyv aj na zdravotný stav. Napríklad ľudia s vysokou neuroplasticitou sú menej náchylní k úzkosti a depresiám, zatiaľ čo sa ale rýchlejšie učia a pamätajú si viac.

Nápomocnou pri zvyšovaní inteligencie by okrem týchto piatich koníčkov mohla byť poda niektorých názorov aj meditácia. Vďaka nej totiž človek môže kontrolovať svoje mozgové vlny a cítiť čokoľvek, čo chce kedykoľvek to chce.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X