Čo je coworking a aké má výhody a nevýhody?
Digitálnych nomádov, copywriterov, grafikov, programátorov, ľudí, ktorí dokážu pracovať z pohodlia gauča, neustále pribúda. Sociálna izolácia od kolektívu však nemusí na každého vplývať rovnako dobre. Tak isto sa v mnohých prípadoch hodí aj istota kancelárie. Pre tých, čo potrebujú ruch a formálny pracovný priestor, je coworking ideálnou formou, ktorá prináša viacero benefitov. Rozhodne to nekončí len spoločným zdieľaním priestoru.
Coworking je na vzostupe
História coworkingu nie je dlhá. Samotné slovo bolo prvýkrát použité v roku 1999. Autorom je Bernie DeKovena a pomenoval ním spoločnú prácu na počítačoch a moderných zariadeniach. To však nebola ešte pravá tvár coworkingu. Tá prišla v roku 2005, keď v San Franciscu Brad Neuberg vytvoril priestor pre pracovnú skupinu, kde nezávisle na sebe pracovali samostatní odborníci. Už rok na to sa priestory začali rozširovať po celých Spojených štátoch a čoskoro prekonali hranice kontinentu. V Európe sa coworking presadil v roku 2012 a jeho centrom sa stal Londýn. Dnes sú coworkingové priestory prakticky na celom svete, využíva ich množstvo samostatných profesií a štatisticky je vek ľudí využívajúcich spoločné kancelárie je priemerne od 22 do 47 rokov.
Alternatíva k práci na doma
Aj tí najdisciplinovanejší pracovníci, ktorí radi pracujú na voľnej nohe a potrpia si na nezávislosť a pohodlie domova, často pocítia akútnu potrebu coworkingu v čase, keď sa zmenia domáce pomery. Najčastejším dôvodom býva zmena sociálneho postavenia. Keď je napríklad potrebné, aby v byte bol niekto iný, prípadne príde dieťa, ktoré s partnerkou na materskej vedia narušiť aj tú najlepšiu pracovnú morálku. Náklady na kanceláriu sú vysoké a coworking prichádza ako zdravá alternatíva.
Dokonalý nástroj na psychohygienu
Psychológovia si často všímajú, že ľudia pracujúci z domu omnoho viac pociťujú úzkosť a osamelosť. Zároveň len veľmi ťažko vedia oddeliť pracovné prostredie od osobného a tým aj vyhradiť čas na prácu, seba, rodinu a relax. Pritom sú omnoho viac vyčerpaní a môžu sa prepracovať k vyhoreniu. Aj z tohto problému môže byť coworking riešením. Iní pracujúci ľudia vás dokážu motivovať a prinášajú aj sociálne kontakty.
Pomoc pre začínajúcich podnikateľov
Spoločnosti poskytujúce coworkingové priestory nie sú charita, ale cena za priestor v zdieľanej kancelárii je podstatne priaznivejšia ako platiť si vlastné priestory. To umožňuje začínajúcim podnikateľom šetriť náklady a investovať do vybavenia. Základom je pracovné miesto, stolička a pripojenie do internetu. Všetko, čo freelancer potrebuje. Väčšina súčasných centier coworkingu v rámci mesačných paušálov, alebo za prijateľné poplatky, ponúka aj zasadačky, rokovacie miestnosti, asistentku, služby tlačiarne, dataprojektor, ale aj rôzne workshopy, školenia a vzdelávacie programy. Zároveň máte istotu, že s poplatkom za prenájom nie sú spojené žiadne ďalšie poplatky za prenesené dáta, kúrenie, plyn a klimatizáciu, či upratovanie.
Samostatná kancelária síce predstavuje istú mieru súkromia, no je potrebné počítať s výrazne vyššími nákladmi. Zároveň nerieši problém sociálneho začlenenia. Ceny za coworkingové priestory sa pohybujú už od 8 eur za deň. Centrá obvykle umožňujú platbu za hodinu, deň, alebo predplatené hodiny, či mesačné paušály.
Ideálne pri cestovaní
Väčšina coworkingových centier na Slovensku, ale napríklad aj v Prahe, Viedni a iných mestách na svete je situovaná do centier mesta, na rýchly a dobrý dosah s občianskou vybavenosťou. Aj to je jeden z benefitov práce, ale rovnako výhoda pri cestovaní. Kancelárie sú na dosah priamymi spojmi, či taxíkmi z letiska a stanice, blízkosť centra poskytujú nemalé výhody aj pri stretnutiach s klientmi.
Zároveň pri porovnaní ceny vlastných priestorov a zdieľaných na rovnakej adrese, je rozdiel často priepastný. Pracovať na dobrej adrese je pre niekoho rovnako stimulujúci parameter k pracovnému výkonu. Ak máte radi cestovanie a potrebujete pracovať, alebo si na služobnej ceste nájsť na pár hodín pracovný azyl, coworkingové priestory sú skutočne výhodnou alternatívou v porovnaní napríklad s kaviarňou.
Obchodné kontakty
Osamelé práce je často možné kombinovať a tak môžu vznikať priamo v centrách zaujímavé formy spolupráce. V jednej miestnosti plnej pracovitých freelancerov je možné nájsť mnoho ponúk na uplatnenie vášho talentu. Výmena skúseností, rady, neformálne rozhovory o biznise a dobré tipy sú klasickými rozhovormi pri varení si kávy. Takisto je možné využiť aktivity centier, alebo si usporiadať spoločné biznis raňajky, či obedy.
Nie je to priestor pre každého
Coworking je vo svojej podstate open space, kde sa stretávajú ľudia, ktorí pracujú na rozličných projektoch. To samozrejme nemusí lahodiť každému, je to priestor pre viac extrovertné typy. Kto potrebuje na prácu maximálne sústredenie, pre neho je takýto zdieľaný priestor stratou času a peňazí. Zároveň nebudete obľúbený v kolektíve, ak prídete na osemhodinové vybavovanie telefonátov. Netreba zabúdať, že coworking je predovšetkým miesto na osobné stretnutie, nakopnutie motivácie, zlepšenie sociálnych aspektov pri osamelej práci a málokedy sa využíva na pobyt počas plnohodnotnej pracovnej doby. Najčastejším modelom je využitie zariadenia počas nevyhnutnej kancelárskej práce, ďalšia časť práce sa tvorí v súkromí home office.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.