Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Byť či nebyť platcom DPH? Výhody a nevýhody. Odkedy je povinnosť byť platiteľom DPH?

Premýšľajúci muž s diárom v ruke
Fotobanka Pixmac
5. júna 2012 Tlačiť

Byť, či nebyť platcom DPH? Výhody/nevýhody. Odkedy je povinnosť byť platiteľom DPH? Ako sa to vybavuje, postup, linky, formuláre…

Veľká časť začínajúcich podnikateľov rozmýšľa, či sa stať alebo nestať platiteľom dane z pridanej hodnoty, a čo hovorí pre a proti tomuto rozhodnutiu. Platiteľom DPH sa môže podnikateľ stať povinne, po prekročení zákonom stanoveného obratu alebo dobrovoľne, po podaní a schválení žiadosti. V súčasnej dobe platí, že každého nového žiadateľa o dobrovoľnú registráciu za platiteľa dane z pridanej hodnoty musí schváliť komisia správcu dane. Toto opatrenie je interným nariadením daňového riaditeľstva v rámci boja proti podvodom z dane z pridanej hodnoty.

Ak požiadate o registráciu DPH, nemusia ju povoliť

Z praxe sú známe prípady, kedy podnikateľovi odmietli dobrovoľnú registráciu za platiteľa dane z pridanej hodnoty a to aj v prípade, že podnikateľ vykonával samostatnú činnosť ako živnostník, platca DPH (platiteľ dane z pridanej hodnoty) a presúval  túto istú činnosť na svoju spoločnosť s ručením obmedzeným.

Alebo prípad, že odmietli zaregistrovať za dobrovoľného platiteľa spoločnosť, ktorú si tu otvárali českí spoločníci ako svoju slovenskú pobočku. Zdalo sa im prirodzené a výhodné, že keďže česká spoločnosť je platiteľom a slovenská bude vykonávať tú istú činnosť pre slovenských klientov, nechápali prečo slovenské úrady nedovolili dobrovoľnú registráciu.

V zákone o dani z pridanej hodnoty, § 4, odsek (5) je ustanovené: Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ), tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Pričom o dobrovoľnej registrácii pojednáva odsek 4.

V žiadnom zákone nie je stanovené v akých prípadoch môže daňový úrad registráciu odmietnuť. § 81 zákona o dani z pridanej hodnoty hovorí len o zrušení registrácie:

(4) Daňový úrad zruší registráciu pre daň

  • a) na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie,
  • b) ak nie sú dôvody na registráciu.

Dobrovoľný žiadateľ o DPH

Dobrovoľný žiadateľ o platiteľa DPH po zamietnutí žiadosti môže požiadať znovu o registráciu, môže predložiť k žiadosti o registráciu podklady, ktoré presvedčia správcu dane o tom, že v najbližšej dobe dodá tovar alebo služby v obrate, ktorým prekročí obrat pre povinnú registráciu alebo dovezie tovar z krajín EÚ v hodnote, ktorou prekročí zákonom stanovený obrat pre povinnú registráciu.

Tiež môže predložiť zoznam dodávateľov a odberateľov dokazujúci, že väčšina z nich je platiteľom dane z pridanej hodnoty.

Komu sa oplatí byť platiteľom DPH?

Dobrovoľným platcom DPH sa oplatí byť podnikateľom, ktorí majú obchodné prevádzky, ich dodávatelia sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty v SR alebo inom členskom štáte.

Dobrovoľným platiteľom dane z pridanej hodnoty sa neoplatí byť podnikateľovi, ktorý dodáva služby nemateriálnej povahy, výsledky duševnej práce, bez riadnej prevádzky, ktorého možno jediným dodávateľom, platiteľom dane z pridanej hodnoty je mobilný operátor a daň by si mohol odpočítať iba z drobných nákupov.

Povinná registrácia DPH

Druhá situácia nastane, ak sa platiteľom dane z pridanej hodnoty stane podnikateľ povinne. Zákon stanovuje v §4, odseku 1, za akých podmienok sa podnikateľ stáva platiteľom:

Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

Teda do 20-teho dňa nasledujúceho mesiaca je podnikateľ, ktorý presiahne zákonom stanovený obrat povinný podať žiadosť o registráciu, v ktorej uvedie, v ktorom mesiaci prekročil obrat, aká bola výška obratu a základné identifikačné údaje.

Správca dane žiadosť zaregistruje, daňovníkovi pošle identifikačnú kartu platiteľa dane z pridanej hodnoty, kde bude uvedené identifikačné číslo pre daň ako aj dátum, od ktorého sa daňovník stáva platiteľom.

Žiadosti od 1.1.2013

Od 1.1.2013 sa budú registrácie a podania týkajúce sa dane z pridanej hodnoty podávať už len elektronickou formou a aj doteraz zaregistrovaní platitelia sa budú musieť zaregistrovať pre elektronické podávanie.

Príklad

Pre porovnanie si ukážeme ako pristupuje ku kalkulácii tovaru alebo služby, podnikateľ ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty.

Platiteľ DPH vychádza zo situácie nasledovne:
Nakúpi tovar od platiteľa  DPH v hodnote 120 eur = 100 eur základ dane + 20 eur DPH. 20 eur si odpočíta ako daň na vstupe.

Pri stanovení predajnej ceny vychádza z nákupnej ceny 100 eur a dá si na to svoju maržu vo výške 30 % = cena tovaru 130 eur + 26 DPH = predajná cena 156 eur.

  • Z hľadiska DPH to vyzerá nasledovne: 26-20 = 6 eur odvedie správcovi dane v najbližšom daňovom priznaní k DPH.
  • Z hľadiska dane z príjmov a teda zisku: 130-100 = 30 eur zisk.

Neplatiteľ DPH vychádza zo situácie nasledovne:
Nakúpi tovar od platiteľa DPH v hodnote 120 eur = 100 eur základ + 20 eur DPH. Neodpočíta si ako daň na vstupe nič, pretože nie je zaregistrovaný ako platiteľ DPH. Pri stanovení predajnej ceny vychádza z nákupnej ceny 120 euro a dá si na to svoju maržu vo výške 30 % = predajná cena tovaru 156 eur.

  • Z hľadiska DPH to vyzerá nasledovne: 0 eur
  • Z hľadiska zisku: 156-120 = 36 eur zisk

Tento podnikateľ musí zdaniť daňou z príjmov sumu 36 eur, kým jeho kolega iba 30 eur, lebo 6 eur už štátu odviedol na DPH.

jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X