Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dobrovoľná registrácia k DPH

Danove riaditelstvo.jpg
SITA
9. októbra 2015 Tlačiť

Čo to znamená? Už z názvu vyplýva, že podnikateľ sa môže k DPH registrovať i dobrovoľne. Teda nemusí spĺňať osobitné kritéria ako je napríklad obrat, nemusí dôjsť k právnym skutočnostiam ako je napríklad prevod podniku. Nemusí teda nastať povinnosť, kedy budú podnikatelia povinní sa registrovať, ale budú mať len túto možnosť. Teda – ako sa stať dobrovoľným platcom DPH?

Ako vybaviť dobrovoľnú registráciu k DPH

V súčasnosti sa na registráciu k DPH pozerá „väčšina“ vrátane štátu nasledovne: byť platca DPH je „honorovaným statusom“, kedy tento status môže nadobudnúť podnikateľ vtedy, ak spĺňa isté kritéria a podmienky (napr. obrat, prevod podniku, podobne ako v zahraničí, prípadne podľa paragrafu 7 alebo 7a).

Ak ich podnikateľ nespĺňa, tak „len“ môže o tento „honorovaný status“ žiadať (cez tlačivo), avšak musí niečo na oplátku „dať, strpieť či obetovať“. Otázkou ostáva čo ? Ide najmä o tieto negatíva:

  • Podnikateľ je v neistote = podnikateľ nevie ako „dopadne“, nakoľko pri dobrovoľnej registrácii k DPH sa uplatňuje správna úvaha správcu dane o tom, či žiadateľ je zdaniteľnou osobou alebo nie. Inak povedané, žiadateľ musí „dostatočne“ preukázať, že vykonáva reálnu ekonomickú aktivitu. To, či to žiadateľ „dostatočne“ preukáže, závisí od úvahy správcu dane. Tá logicky stavia žiadateľa do neistoty, pričom „celá vec“ závisí od názoru toho či oného správcu dane. Ak by sme to porovnali s povinnou registráciou, tak pri nej sa nám táto úvaha o „dostatočnosti preukazovania otupuje“, nakoľko samotné dosiahnutie obratu cca 50 tis je zrejmým dôkazom toho, že žiadateľ vykonáva reálnu ekonomickú činnosť. Pri zákonnej registrácii k DPH by sa správna úvaha správcu dane vo vzťahu k posudzovaniu výkonu reálnej ekonomickej činnosti ani aplikovať nemala. Pri dobrovoľnej registrácii tak existuje najväčšie riziko, že registrácii nebude vyhovené, nakoľko sa „nedostatočne“ preukázala ekonomická aktivita, a teda žiadateľ nebude zo strany správcu dane posúdená ako zdaniteľná osoba.Rada: V zmysle judikatúry ESD sa za zdaniteľnú osobu považuje i osoba, ktorá len preukáže zámer a plán vykonávať ekonomickú aktivitu, a teda zdaniteľné obchody v blízkej budúcnosti.
  • Podnikateľ skladá zábezpeku = dobrovoľná registrácia k DPH si vyžaduje, že spravidla správca dane žiada zloženie daňovej zábezpeky na obdobie 12 mesiacov, pričom jej výška sa môže pohybovať od 1000 eur až do 500 000 Eur. Konkrétna výška zábezpeky závisí od rizikovosti žiadateľa (napr. sa posudzuje „daňová“ minulosť štatutára žiadateľa). Správca dane logicky zábezpeku vyrubí až v druhom kroku, a teda až potom, čo v prvom kroku žiadateľ dostatočne preukázal, že je zdaniteľnou osobou.  Samozrejme, ak by žiadateľ nezaplatil zábezpeku na DPH, tak mu správca dane žiadosť zamietne. V tejto súvislosti je zaujímavá prax správcov daní, kedy vyrubená zábezpeka na DPH je neodôvodnene vysoká. Rozhodnutie správcu dane o vyrubení zábezpeky musí byť riadne odôvodnené. Inak povedané, žiadateľovi musí z rozhodnutia jasne a zreteľne vyplývať, prečo jeho zábezpeka na DPH je vo výške x. Správca dane by mal v rozhodnutí uviesť konkrétne dôvody, ktoré determinovali výšku zábezpeky na DPH (napr. zábezpeka na DPH je vyššia, lebo konateľ v minulosti figuroval v spoločnosti y, ktorej dlh na DPH predstavoval x, tento dlh vznikol v čase jeho výkonu štatutárneho orgánu a doposiaľ nie je uhradený, čo logicky implikuje riziko nedoplatku na DPH aj vo vzťahu k spoločnosti, ktorá je žiadateľom).Rada: Žiadateľ sa môže takéto nedostatočne odôvodnené rozhodnutie správcu dane napadnúť žalobou na Krajskom súde, ktorý uskutoční prieskum rozhodnutia o vyrubení zábezpeky na DPH, a teda či správca dane postupoval v súlade so zákonom a svoje rozhodnutie o vyrubení zábezpeky na DPH aj riadne odôvodnil.
  • Podnikateľ dlhšie čaká = správca dane, ak vyrubí zábezpeku, vydá osvedčenie k DPH do 60 dní odo dňa podania žiadosti. Žiadateľ teda čaká 2 mesiace na vydanie osvedčenia k DPH, aby mohol byť dobrovoľný platiteľ.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že získanie osvedčenia k DPH na základe dobrovoľnej registrácie k DPH je mimoriadne komplikované a zdĺhavé. Najväčšou „prekážkou“ k podnikaniu tak paradoxne nemusí byť založenie spoločnosti, ale jej registrácia k DPH a to aj v roku 2015, kedy sa robí veľa úkonov elektronicky.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Ako registrovať spoločnosť k DPH"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ako registrovať spoločnosť k DPH"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťdobrovoľná registrácia DPHJán MarônekPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X