Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako registrovať spoločnosť k DPH, postup

Ako registrovať spoločnosť k DPH
Thinkstock
2. októbra 2015 Tlačiť

Pripravili sme pre vás seriál: Ako registrovať spoločnosť k DPH.

Byrokratický guláš s DPH

Skôr, ako si začneme vysvetľovať pojmy, ako je registrácia k DPH, jej druhy, procesné postupy, tak by som sa na inštitút registrácie k DPH pozrel z nadhľadu, nie ako právnik, ale ako osoba podnikateľa.

Mnohých podnikateľov isto zaujíma prečo sa proces registrácie k DPH tak skomplikoval. Prečo je pre mnohých začínajúcich podnikateľov tou najkomplikovanejšou prekážkou prístupu k podnikaniu? Prečo to nie je ako v minulosti, kde stačilo len podpísať žiadosť? Na predmetné sa budem snažiť odpovedať nižšie.

Štát bojuje proti daňovým únikom a legislatíva je stále deravá ako sito

Zákon o dani z pridanej hodnoty sa neustále mení, v dôsledku čoho nastane neraz i „chaos“ v hlave nejedného právnika. Štát, v urputnom boji proti daňovým únikom, sa snaží zákon viac a viac „vylepšovať“. Eliminácia daňových únikov je samozrejme nevyhnutná a finančnej správe v tejto oblasti patrí uznanie, avšak niekedy v „zápale boja“ sa do zákona „dostávajú“ nesprávne ustanovenia či nesprávne výklady zákona, ktoré popierajú i názory vyslovené Európskym súdnym dvorom.

Tieto ustanovenia, či ich výklady sú pravdepodobne „na hrane“, ba možno až „za hranou“ zákonnosti (jednoznačne nepovažujem za zákonné ak správca dane vydá oznámenie o nevydaní osvedčenia hoc mu to zákon neumožňuje. Na mieste je nutné poznamenať základnú ústavnú zásadu zákonnosti: „štátny orgán môže konať len na základe zákona, teda môže konať a rozhodovať iba tak ako mu to zákon umožňuje“. Ak existujú na predmetnú otázku tri odlišné právne názory Najvyššieho súdu SR, tak „asi bude niekde problém“, a teda zákon nie je „ asi dobrý“, resp. smernica EÚ o DPH „dobre transponovaná“. Právna istota, ako atribút právneho štátu, je teda „kdesi v úzadí“. Záverom treba podotknúť, že štát nedávno novelou procesne upravil aj možnosť nevydania osvedčenia k DPH a to formou vydania riadneho rozhodnutia, ku ktorému ale zase „nepripustil“ opravný prostriedok).

Niekedy, rozumom praktika, vnímam činnosť štátu ako činnosť „managera“, ktorý operuje s rizikom a vyberá riešenia, pri ktorých je najlepší pomer výkon/riziko. Teda mám pocit, že štát koná možno s vedomím rozporu so zákonom, uvedomujúc si, že ak ho niekto za takúto činnosť napomenie (napr. súd v procese preskúmania správcu dane v správnom súdnictve), tak je to „iba“ menšie zlo, ako keby konal v zmysle zákona a nekládol by prekážky (napr. pri registrácii k DPH).

Žiaľ takéto riešenie nie v súlade s princípmi právneho štátu, dopadá na všetkých, teda aj tých „dobrých aj zlých“. Štát by sa však nemal v otázke správneho postupu (daňového konania, kedy sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňových subjektov) správať ako „manager“, musí konať len a iba v zmysle zákona, inak „naše“ Slovensko nebude právnym štátom. To samozrejme nevylučuje, aby sa štát ako „manager“ nesprával v iných oblastiach (napr. nákup tovarov a služieb).

Z registrácie k DPH sa stala pre mnohých podnikateľov „nočná mora“. Je až úsmevné, ale zároveň i smutné, že najkomplikovanejšou prekážkou k podnikaniu je registrácia k DPH. Áno, registrácia k DPH je oveľa komplikovanejšia ako založenie obchodnej spoločnosti. A to z pohľadu času (dlhšie lehoty), z pohľadu nákladov (daňová zábezpeka), z pohľadu administratívy (podnikateľský plán, faktúry na vstupe a výstupe, zmluvy, preukázanie statusu zdaniteľnej osoby) a v nekonečnom rade z hľadiska právnej istoty, teda to ako žiadateľ „dopadne“, ak aj splní všetky podmienky (pri podaní žiadosti na registráciu k DPH dominuje „správna úvaha“, nakoľko pojem zdaniteľnej osoby je veľmi všeobecný a správca dane môže vysloviť i záver, že žiadateľ nie je zdaniteľnou osobou).

Ak teda, niekto vraví, píše o prekážkach prístupu k podnikaniu v podobe „veličín“ ako základné imanie, komplikovaný proces vo veci založenia spoločnosti, či vydania živnostenského listu, tak sa mýli. Jednou veľkou prekážkou je registrácia k DPH.

Tvorba „pravidiel hry“ v podnikaní je mnohokrát veľmi chaotická, kedy myšlienka pretavená už do novely sa prejaví len v jednom predpise. Predpisy a normy ani z príbuzných právnych odvetví na seba nenadväzujú. Ako príklad, je spomínaný „nápad“ zavedenia jednoeurovej spoločnosti s ručeným obmedzeným, kedy sa mali komplexne znížiť náklady na „štart“ podnikania. Na druhej strane sa však zaviedla zábezpeka na DPH pri registrácii, ďalej napríklad daňové licencie. Teda existovala myšlienka zníženia nákladov na začatie podnikania, čo sa však už nepretavilo do daňovej oblasti, ktorú je nevyhnutne spojená so začiatkom podnikania. Podnikateľ v konečnom dôsledku „mohol niekde síce ušetriť euro, ale zasa inde prísť o desať eur…“

V najbližších článkoch si bližšie vysvetlíme pojem registrácie, jej druhy, obranu v prípade nevyhovenia žiadosti. Registrácia k DPH už nie je „takou banalitou“ ako v minulosti. Jedná sa o komplikovaný proces spojený spravidla s miestnym zisťovaním správcu dane. Len v rámci „všeobecnej“ registrácie k DPH rozoznávame tri odlišné procesné postupy. Najbližšie si objasníme tzv. dobrovoľnú registráciu k DPH.

Ďaľšie časti seriálu na ktoré sa môžete tešiť:

  1. Úvodný článok k problematike DPH
  2. Povinná registrácia k DPH 
  3. Zákonná registráca k DPH
  4. Dobrovoľná registrácia k DPH 
  5. Zábezpeka na DPH 
  6. Lehoty a rozhodnutia vo veci registrácie k DPH
  7. Súdna ochrana pred nezákonnou činnosťou správcu dane
  8. Sumár rozhodnutí krajských súdov a NS SR vo veci registrácie k DPH
  9. História vývoja a zmien ustanovevní týkajúcich sa registráce k DPH 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Ako registrovať spoločnosť k DPH"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ako registrovať spoločnosť k DPH"

Témy

Chcem začať podnikaťJán MarônekPodnikamregistrácia DPH

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

30júl8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

02aug8:30Medzinárodné zdaňovanie - konzultácia a príklady na jednom mieste pre rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné zdaňovanie,Ostatné dane,Účtovníctvo

02aug8:30Medzinárodné zdaňovanie - konzultácia a príklady na jednom mieste pre rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné zdaňovanie,Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X