Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Obrat na platenie DPH až po zaplatení faktúry sa zvýši na 100 tisíc eur

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
11. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Po zvýšení hranice na 100 tis. eur by sa opatrenie malo podľa ministerstva dotýkať viac ako dvoch tretín z 200 tisíc subjektov platiacich DPH.

Otázky vznikajúce pri platení faktúr vyrieši pracovná skupina

Ministerstvo financií sa dohodlo s podnikateľmi na zmenách v zákone o DPH, ktorého návrh nedávno schválila vláda. Vyplynulo to zo stretnutia ministra financií Petra Kažimíra a predstaviteľov Slovenského živnostenského zväzu a zástupcov stavebných podnikateľov.

Podľa navrhovanej novely zákona o DPH, by mohli malí podnikatelia štátu odviesť daň až po tom, keď im odberatelia zaplatia za ich tovary a služby. Súčasne sa podľa rezortu financií odkladá vznik práva na odpočítanie dane z kúpených tovarov a služieb až do momentu zaplatenia. Toto opatrenie by mohli využívať tí podnikatelia, ktorých ročný obrat neprekročil 75 tis. eur. Zástupcovia malých a stredných podnikateľov žiadali navýšenie tejto hranice.

„Už pri predstavovaní tohto návrhu vo vláde sme hovorili, že vidíme priestor na úpravu tejto sumy. Som rád, že po rokovaní môžeme povedať, že sme sa dohodli na jej zvýšení na 100 tis. eur,“ povedal Kažimír. Po zvýšení hranice na 100 tis. eur by sa opatrenie malo podľa ministerstva dotýkať viac ako dvoch tretín z 200 tisíc subjektov platiacich DPH. 

Údaje finančnej správy za rok 2011 pritom podľa strany hovoria, že ročný obrat 100 tis. eur by nedosahovalo viac ako 65 % z celkového počtu registrovaných platiteľov dane z pridanej hodnoty. Ročný obrat 500 tis. eur by nedosahovalo viac ako 80 % platiteľov.

Strana SKOK! preto navrhne v parlamente zvýšenie hranice obratu pre firmy, ktoré budú môcť tento režim úhrady dane využívať, na maximum podľa európskych smerníc, teda 500 tis. eur.

Všetky problémy vyrieši pracovná skupina

Na rokovaní sa zúčastnení dohodli aj na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by mala riešiť otázky vznikajúce pri platení faktúr, či problémy ku ktorým dochádza kvôli chýbajúcej trestnoprávnej zodpovednosti v tejto oblasti.

„Sme radi, že tieto problémy bude niekto riešiť, nakoľko v mnohých prípadoch, najmä kvôli neplateniu faktúr dochádza ku vzniku druhotnej platobnej neschopnosti,“ uviedol prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik.

Pracovná skupina by mala pozostávať so zástupcov Slovenského živnostenského zväzu, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Konfederácie odborových zväzov, ministerstva financií a ministerstva spravodlivosti. 

Zástupcovia stavebných podnikateľov podľa ministerstva financií ocenili aj pripravované opatrenie z druhého sociálneho balíčka, týkajúce sa fakturácie bez DPH medzi dodávateľmi služieb v stavebníctve. „Veríme že po jeho zavedení do praxe už nebudeme doplácať na tých odberateľov, ktorí nám neplatia za dodané služby,“ povedal zástupca stavebných spoločností Jozef Válek. Všetky opatrenia by mali vstúpiť do platnosti od budúceho roka.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X