Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy je registrácia firmy k DPH povinná?

Young marketers having a brainstorming
Ilustratívna fotografia Pixmac
23. októbra 2015 Tlačiť

V minulom článku sme si vysvetlili ako prebieha dobrovoľná registrácia firmy k DPH. V prípade povinnej registrácie podnikateľ už nedisponuje možnosťou, ale je nútený a povinný podať žiadosť o registráciu k DPH. V opačnom prípade mu hrozia sankcie.

Na to, aby podnikateľ mal povinnosť podať žiadosť o registráciu k DPH musia byť súčasne splnené nasledovné podmienky:

  • Musí byť zdaniteľnou osobou – v skratke je to osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť
  • Musí za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnuť obrat vo výške 49 790 Eur
Ak sú súčasne splnené vyššie uvedené podmienky, tak podnikateľ je povinný podať na daňový úrad žiadosť pre DPH a to do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahol obrat vo výške 49790 Eur (hranica platná aj pre rok 2015).

Daňový úrad vydá podnikateľovi osvedčenie k DPH do:

  • 21 dní odo dňa doručenia žiadosti na daňový úrad, ak mu nebola zo strany daňového úradu vyrubená zábezpeka na DPH
  • 60 dní odo dňa doručenia žiadosti na daňový úrad, ak mu bola zo strany daňového úradu vyrubená zábezpeka na DPH (podmienkou vydania osvedčenia k DPH je okrem statusu zdaniteľnej osoby, dosiahnutia obratu aj zloženie zábezpeky na DPH).

Ak by podnikateľ nezaplatil zábezpeku na DPH, tak mu správca dane žiadosť nezamietne, ale mu vydá osvedčenia k DPH. Nezaplatenú zábezpeku na DPH však bude daňový úrad od podnikateľa vymáhať. To jeden z hlavných rozdielov oproti dobrovoľnej registrácii k DPH. Pri dobrovoľnej registrácii k DPH by malo nezaplatenia zábezpeky na DPH za následok zamietnutie žiadosti o registráciu k DPH. Tá by sa logicky od podnikateľa nevymáhala.

Odporúčanie autora: Ak si podnikateľ nie je istý tým, či mu bude zábezpeka vyrubená a v akej výške, tak by mohol podať pred dosiahnutím obratu žiadosť o dobrovoľnú registráciu k DPH. Dozvie sa tak, či bude platiť zábezpeku a v akej výške. Prevenčne si tak zistí ako na tom je. Ak by bola vysoká, tak ju v procese dobrovoľnej registrácie nezaplatí, čo bude mať za následok len zamietnutie jeho žiadosti. Ak by tento prevenčný krok neuskutočnil a žiadosť o registráciu by podal po dosiahnutí obratu, tak by „spadol“ pod režim zákonnej registrácie k DPH, kde by zábezpeka na DPH bola už zo strany Daňového úradu i exekučne vymáhateľná, teda by mohol byť postihnutý i majetok podnikateľa.

V tejto súvislosti je zaujímavá prax správcov daní, kedy vyrubená zábezpeka na DPH je neodôvodnene vysoká. Rozhodnutie správcu dane o vyrubení zábezpeky musí byť riadne odôvodnené. Inak povedané, žiadateľovi musí z rozhodnutia jasne a zreteľne vyplývať, prečo jeho zábezpeka na DPH je vo výške x. Správca dane by mal v rozhodnutí uviesť konkrétne dôvody, ktoré determinovali výšku zábezpeky na DPH (napr. zábezpeka na DPH je vyššia, lebo konateľ v minulosti figuroval v spoločnosti, ktorej dlh na DPH predstavoval x, tento dlh vznikol v čase jeho výkonu štatutárneho orgánu a doposiaľ nie je uhradený, čo logicky implikuje riziko nedoplatku na DPH aj vo vzťahu k spoločnosti, ktorá je žiadateľom).

Odporúčanie autora: Žiadateľ môže takéto nedostatočne odôvodnené rozhodnutie správcu dane napadnúť žalobou na Krajskom súde, ktorý uskutoční prieskum rozhodnutia o vyrubení zábezpeky na DPH, a teda či správca dane postupoval v súlade so zákonom a svoje rozhodnutie o vyrubení zábezpeky na DPH aj riadne odôvodnil. Podnikateľ sa tak môže voči rozhodnutiu správcu dane brániť aj mimo organizácie finančnej správy. V ďalšom článku si rozoberieme zákonnú registráciu k DPH a ako sa postupuje, ak je podnikateľ mesačný platca. Pozor ale na to, že akonáhle sa mesačným platcom už stanete, tak zmena mesačného platcu na štvrťročného je dlhodobým procesom.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Ako registrovať spoločnosť k DPH"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ako registrovať spoločnosť k DPH"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikampovinná registrácia dph

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X