Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

EK varuje pre nekalými podmienkami pri online nákupoch

EK varuje pre nekalými podmienkami pri online nákupoch
Fotobanka Pixmac
8. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Európska komisia varuje spotrebiteľov pred nekalými podmienkami pri online nákupe hier, kníh, videí alebo hudby.

 
Výsledky európskeho prieskumu internetových stránok, ktoré predávajú hry, knihy, videá a hudbu, totiž ukázali, že viac ako 75 percent z nich nedodržuje pravidlá na ochranu spotrebiteľa.
 

Zmluvné podmienky robia problém aj pri nákupoch na webe

Táto skutočnosť je ešte znepokojujúcejšia, ak sa týka zraniteľných spotrebiteľov, napríklad detí. Používatelia sa musia preklikávať cez bludisko zmluvných podmienok, aby zistili koľko peňazí budú musieť napokon zaplatiť a deti sa často ocitnú v pasci, keď musia zaplatiť za tovary pridané k hrám, ktoré mali byť pôvodne zadarmo.
 
 
Ak sa vyskytne nejaký problém, domáhať sa záručného a pozáručného servisu je naozaj náročné, pretože vo viac ako tretine týchto internetových stránok chýbajú kontaktné údaje. Príslušné orgány na ochranu spotrebiteľov v jednotlivých krajinách budú tieto príslušné spoločnosti kontaktovať, aby objasnili svoju pozíciu alebo
aby si opravili chybné údaje na svojich stránkach.
 

Weby porušujú európske zákony

Táto kontrolná akcia – SWEEP – sa zamerala na 333 webových stránok vrátane 159, ktoré predávajú online hry. Celkovo 254 stránok sa bude ďalej skúmať, pretože sú pochybnosti, či vôbec spĺňajú právne predpisy EÚ o ochrane spotrebiteľa. Z 55 internetových stránok, ktoré predávajú hry pre deti vo veku do 14 rokov, až 71 percent (39) pravdepodobne nedodržiavalo zákony EÚ.
 
Na Slovensku preverili celkovo 10 stránok, z toho deväť ide na ďalšie preskúmanie, štyri stránky majú cezhraničný zásah. Kontrolu mala na starosti Slovenská obchodná inšpekcia.
 

Stránky môžu aj zrušiť

Akcia SWEEP sa uskutočnila v júni 2012 a ide už o šiestu takúto akciu od roku 2007. Vnútroštátne orgány už začali kontaktovať spoločnosti a požiadali ich o vysvetlenie alebo o opravu ich internetových stránok. Ak tak spoločnosti nespravia, môže sa proti nim začať právne konanie, ktoré povedie k pokutám alebo dokonca k ukončeniu ich činnosti. Vnútroštátne orgány presadzovania práva budú podávať EK správy do jesene 2013.
 
Komisia odporúča pri nákupoch overiť si pôvod a informácie o obchode. Treba si overiť, či poskytuje dostatočné množstvo informácií o softvérových požiadavkách. Spotrebiteľ by mal hľadať konečnú cenu, vrátane daní a akýchkoľvek iných prídavkov, ktoré môžu naskočiť pri posledných krokoch platby. Opatrne treba postupovať pri hrách, ktoré sú inzerované ako zdarma, pretože tam môžu byť skryté platby, na ktoré nie je spotrebiteľ upozornený vopred. Treba si overiť aj to, či stiahnutý digitálny obsah možno používať aj v zahraničí a nielen v mieste trvalého bydliska. Zákazník má byť o tom informovaný. 
 
V prípade problémov je možné obrátiť sa na pobočku Európskeho spotrebiteľského centra na Slovensku www.esc-sr.sk. Informovala o tom Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X