Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Firma čiastočne uspela v spore s Finančným riaditeľstvom SR

Firma čiastočne uspela v spore s Finančným riaditeľstvom SR
Pixmac
1. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovenský podnikateľ čiastočne vyhral na prvom stupni súdu proti Finančnému riaditeľstvu SR, tvrdí právnik Martin Husovec.
 
Ten stojí na čele skupiny právnikov, ktorí pripravili správnu žalobu proti 11-tim pokutám udeleným Finančným riaditeľstvom SR za to, že spoločnosť EURA Slovakia podala daňovákom výkaz na účely DPH papierovo a nie elektronicky.
 

V elektronickej komunikácii s daniarmi neexistovala technologická neutralita

Finančné riaditeľstvo dalo firme pokuty spolu vo výške 4 978,90 eura. „EURA Slovakia pritom objektívne nemohla podať výkaz elektronicky, pretože aplikácie štátu eDane a eTax boli v danom čase zhotovené tak, aby ich bolo možné používať výlučne iba na produktoch jednej firmy na trhu. Podnikatelia, ktorí si teda kúpili operačné systémy a používali prehliadače od iných firiem, nemohli túto aplikáciu používať, a teda ani si splniť svoju zákonnú elektronickú povinnosť,“ uviedol Husovec z organizácie EISi (European Information Society Institute).
 

 
 
Ako ďalej informoval agentúru SITA Husovec, Krajský súd v Banskej Bystrici v rozsudku akceptoval len časť ich argumentácie, a síce, že za jedno a to isté údajné protiprávne konanie nemožno uložiť jedenásť pokút, ale len jednu pokutu. „Súd sa však odmietol zaoberať samotnou protiprávnosťou pokuty nesprávne tvrdiac, že tá nebola namietaná už pred Finančným riaditeľstvom SR, a preto o nej nemôže rozhodnúť,“ tvrdí Husovec.
 

Plánujú ešte aj odvolanie

Podľa neho súd chcel, aby sa vec vrátila opäť pred daňovú správu, kde by bola uložená jedna pokuta, voči ktorej by sa podnikateľ mal znovu brániť pred súdom v novom konaní. „Až tak by súd preskúmaval zákonnosť pokút,“ dodal s tým, že krajský súd sa mal vysporiadať aj s ťažiskovými argumentmi o nezákonnosti pokuty. „Neexistuje procesný dôvod, prečo by tak súd v tomto konaní nemohol urobiť. Treba sa odvolať,“ doplnil. 
 

Štát musí garantovať interoperabilitu

Podľa Husovca sa tak možno už čoskoro bude Najvyšší súd SR zaoberať otázkou, ktorá znie, či môže štát stanoviť elektronickú zákonnú povinnosť, a potom technickým riešením obmedziť jej prístupnosť pre zákazníkov jednej firmy. „Štát musí garantovať interoperabilitu, ak od občanov požaduje, aby plnili svoje povinnosti výlučne elektronicky,“ uzatvára Husovec. 
 
V súčasnosti sú daňové aplikácie vhodné pre všetky operačné systémy, tvrdí Finančné riaditeľstvo SR. „Súčasné vedenie zmenilo systém eTax na eDane. Aplikácia eDane podporuje všetky operačné systémy, ktoré pracujú s Java, vrátane operačného systému Linux,“ odkázala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X