Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikanie na materskej a všetko okolo toho

Podnikanie na materskej a rodičovskej dovolenke
Fotobanka Pixmac
14. marca 2012 Tlačiť

V dnešnej dobe už mnoho žien, hlavne samostatne zárobkovo činných rieši dilemu či venovať sa rodine a užiť si celú dobu materskej a rodičovskej dovolenky alebo obetovať časť času, ktorý by mohli venovať dieťatku a neprísť o možnosť sebarealizácie a finančných prostriedkov. Je možné spojiť podnikania pre ženy a úlohu matky, napríklad mať živnosť popri materskej? A v čom môže žena podnikať?

Podnikanie na materskej je možné

Pokiaľ sa na to pozeráme z praktického hľadiska a z hľadiska fungovania rodiny tak bez podpory partnera, rodiny a blízkych to určite nejde. Veľa mamičiek na materskej alebo rodičovskej dovolenke si nemôže dovoliť buď vypadnúť z kolobehu podnikania alebo práve počas materskej alebo rodičovskej dovolenke zistí, že chce podnikať a to im súčasne platná legislatíva dovoľuje. Teda z legislatívneho hľadiska je to možné a z toho druhého tiež, akurát že to už je v rukách každej mamičky podnikateľky. Ženy a podnikanie teda idú dokopy aj počas tohto obdobia a materská nemusí podnikanie žien nijako ohroziť.

Materská a rodičovský príspevok

Na začiatok by sme si mali vysvetliť rozdiel medzi materskou a rodičovskou dovolenkou a teda aj dávkou materské a dávkou rodičovský príspevok.

Materská dovolenka

Materské je nemocenská dávka, poskytovaná z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa. Materská dovolenka trvá 34 týždňov. Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Výška materskej je vo výške 65% vymeriavacieho základu, každá mamička príde o časť zárobku, ktorú by si určite rada aspoň čiastočne kompenzovala pokiaľ jej to dieťatko dovolí.

Nárok na materské vzniká mamičke, ktorá bola najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Počas poberania materského môže mať mamička, ktorá je samostatne zárobkovo činná príjem z vykonávania tejto činnosti bez problémov a bez obmedzenia príjmu.

Počas poberania materského nemá povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne ani preddavky na verejné zdravotné poistene do zdravotnej poisťovne, ale na základe vykonania ročného zúčtovania zdravotného poistenia je povinná doplatiť podľa skutočného základu dane dosiahnutého v daňovom priznaní k dani z príjmov.

Rodičovská dovolenka

Rodičovská dovolenka začína po uplynutí materskej dovolenky. Je to štátna sociálna dávka.

S účinnosťou od 1. januára 2011 nastala pre rodičov, poberateľov rodičovského príspevku najdôležitejšia zmena a to, že popri poberaní rodičovského príspevku je možné vykonávať zárobkovú činnosť.

Rodičovi sa umožňuje popri poberaní rodičovského príspevku vykonávať zárobkovú činnosť akoukoľvek formou. Výška príjmu zo zárobkovej činnosti rodiča nemá vplyv na nárok a ani na výšku rodičovského príspevku. Možnosť vykonávať zárobkovú činnosť popri poberaní rodičovského príspevku sa vzťahuje aj na rodičov, ktorým bol priznaný rodičovský príspevok do 31. 12. 2010.

Ďalšou dôležitou  zmenou je, že sa s účinnosťou od januára 2011 sa  nevyžaduje osobná starostlivosť o dieťa a to bez rozdielu, či je dieťa zdravé alebo má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Rodičovi sa dáva možnosť zabezpečiť riadnu starostlivosť o dieťa, napr. v čase keď pracuje, aj umiestnením dieťaťa do materskej školy  alebo do starostlivosti inej právnickej osoby alebo plnoletej fyzickej osoby. Ponecháva sa na rozhodnutí rodiča, či sa bude popri poberaní rodičovského príspevku o svoje dieťa starať osobne alebo či bude vykonávať aj zárobkovú činnosť a žiadnym spôsobom sa rodič neobmedzuje, akým spôsobom riadnu starostlivosť o svoje dieťa zabezpečí.

Tak isto suma rodičovského príspevku sa zjednotila a všetkým, aj doterajším poberateľom rodičovského príspevku prináleží rodičovský príspevok vo výške 194,70 eura.

Je na zvážení mamičky, či sa jej viac oplatí pracovať a poberať rodičovský príspevok alebo pracovať a poberať príspevok na starostlivosť o dieťa. Od januára 2011 platí, že nárok na rodičovský príspevok zostáva aj v prípade, ak rodič starostlivosť o dieťa rieši prostredníctvom inej fyzickej alebo právnickej osoby. Inými slovami, ak je dieťa umiestnené do materskej škôlky alebo jaslí – jedno či súkromnej alebo štátnej – alebo ho rodič zverí opatrovateľke alebo sa o dieťa stará s výpomocou iných členov rodiny, teda aj starých rodičov – nárok na rodičovský príspevok ostáva.

Počas poberania rodičovského príspevku má žena podnikateľka dve možnosti:

  1. nevykonávať činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba – nahlási prerušenie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti do Sociálnej poisťovne, stane sa poistencom štátu z titulu dôchodkového poistenia alebo
  2. bude naďalej vykonávať činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba – v tomto prípade je povinná platiť odvody do zdravotnej aj Sociálnej poisťovne.

jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X