Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vydať vlastnú knihu na Slovensku – cez vydavateľstvo, alebo svojpomocne?

ako vydať knihu
ako vydať knihu Foto: Getty Images
19. marca 2024 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Mnohí už určite rozmýšľali nad možnosťou vydať svoju vlastnú knihu. Ako však dostať svoju knihu zo šuplíka, alebo súboru v počítači k jej čitateľom? Kedysi bolo vydanie knihy obmedzené na vôľu vydavateľa a jeho rozhodnutie, či sa mu kniha páči alebo nie. Dnes majú už autori oveľa viac možností. Knihu môžete vydať z vlastných peňazí, alebo vám môže pomôcť aj crowdfunding.

Ako vydať knihu

V súčasnosti však existuje veľa možností a preto ak naozaj chcete, pravdepodobne sa vám knihu vydať podarí. Nie je to však úplne jednoduché. Nestačí si nájsť tlačiareň a nechať knihu vytlačiť. Kvalitná publikácia potrebuje mať zabezpečenú jazykovú korektúru, sadzbu, navrhnutú obálku, prípravu na tlač, samotné vytlačenie, distribúciu a tiež vhodný marketing. Vydanie knihy teda nie je úplne lacnou záležitosťou a okrem vášho času, stojí aj nemalé peniaze.

Knihu môžete v zásade vydať dvomi spôsobmi:

 1. vydanie vo vydavateľstve,
 2. vydanie knihy svojpomocne.

Ako vydať knihu pomocou vydavateľstva

Ak chcete vydať knihu prostredníctvom vydavateľstva, predtým než pošlete rukopis vydavateľovi si ho dobre skontrolujte a uistite sa, že je to jeho posledná verzia, ktorú chcete odoslať. Nikdy totiž nedostanete druhú šancu spraviť prvý dojem. Keďže redaktori vo vydavateľstvách dostávajú mesačne veľké množstvá rukopisov, nemôžu ich prečítať všetky do konca. Dôležité je preto, aby vaša kniha zaujala hneď od začiatku.

Ak ste sa rozhodli vydať knihu cez vydavateľstvo, môže vám pomôcť týchto pár rád:

 • Predtým, ako zašlete knihu vydavateľovi, nechajte niekoho zo svojich známych, aby si ju prečítal a objektívne posúdil či je dobrá, alebo je na nej vhodné ešte popracovať. Neberte kritiku zle, známy sa vám určite bude snažiť len pomôcť, aby kniha oslovila aj nezaujatého čitateľa.
 • Spravte si prieskum vydavateľstiev, nie každé sa zameriava na všetky druhy literatúry a preto je potrebné nájsť také vydavateľstvo, ktoré vaša kniha obsahom zaujme.
 • Pri zasielaní rukopisu sa riaďte požiadavkami jednotlivých vydavateľstiev. Ak napríklad posielate rukopis elektronicky, do predmetu emailu vložte vždy názov svojho diela, aby ho vedel vydavateľ v prípade potreby rýchlo nájsť.
 • Niektoré vydavateľstvá vyžadujú sprievodný list, alebo anotáciu. Je dôležité vypichnúť najmä zaujímavosti svojej knihy, či načrtnúť zápletku. Nerozpisujte sa dlho a nepíšte celý obsah. Chcete len redaktora navnadiť, aby si knihu prečítal.

Každé vydavateľstvo si vyhradí iný čas na posúdenie zaslaného rukopisu. Väčšinou sú to cca 3 mesiace, ale môže to byť aj dlhšie v závislosti od toho, koľko majú aktuálne vo vydavateľstve rukopisov. Ak sa vydavateľstvo rozhodne vašu knihu vydať, vaša práca tým nekončí. Aj pri procese vydávania knihy väčšina vydavateľstiev spolupracuje s autorom. Pri tomto spôsobe vydania knihy hradí jej vydanie priamo vydavateľstvo a vy nebudete mat v podstate žiadne náklady. Musíte však počítať s tým, že ani zisk z predaja vašej sumy nebude rozprávkový. Z ceny knihy musí totiž nielen vydavateľstvo zaplatiť tlač a marketing, ale hradí sa z nej aj samotná distribúcia a provízia kníhkupectva. Ak vydavateľstvo nemá záujem vašu knihu vydať môžete skúsiť iné, alebo si knihu vydať svojpomocne.

Ako vydať knihu svojpomocne

Ak chcete vydať knihu svojpomocne budete si musieť samy zabezpečiť všetky úkony, ktoré normálne vykonáva vydavateľstvo – jazyková korektúra, sadzba, návrh obálky, tlač, distribúcia, marketing. V súčasnosti môže byť možnosťou aj vydanie e-knihy, kde nebudete hradiť náklady na tlač. Na Slovensku sú však stále populárnejšie knihy vo fyzickej podobe.

Pri svojpomocnom vydaní knihy by ste mali myslieť aj na toto:

 • Nájdite si kvalitných spolupracovníkov najmä na jazykovú korektúru a návrh obálky. Obal totiž často predáva.
 • Môžete sa obrátiť aj na firmy, ktoré pomáhajú vydať knihy bez vydavateľstva. Takáto firma však môže zvýšiť vaše náklady na vydanie knihy. Výhodou však je, že vy nebudete musieť riešiť nič okrem napísania knihy.
 • Nezabúdajte na marketing. Akokoľvek je vaša kniha dobrá, ak sa o nej ľudia nedozvedia, nebude sa predávať.
 • Čím vyšší bude náklad knihy, tým nižšie náklady budete mať na vydanie jedného kusu. Neoplatí sa však ani vytlačiť knihy, ktoré sa potom nepredajú a  budete mať doma ich skladisko.
 • Pomôcť vám môžu crowdfundingové stránky, prostredníctvom ktorých môžete získať nielen financie na vydanie knihy, ale aj zistiť, či o vašu knihu bude reálny záujem.
 • Ak nemáte dostatok prostriedkov na vydanie knihy, môžete osloviť aj sponzorov.
 • Nezabudnite požiadať o pridelenie ISBN čísla pre svoju knihu. Pridelené číslo vám zašlú obyčajne do dvoch pracovných dní bezplatne.
 • Nezabudnite na povinné výtlačky.
 • Nastavte správne cenu knihy, cena by mala zohľadňovať vaše náklady, ale nemala by byť ani príliš vysoká, najmä ak sa jedná o vašu prvú knihu, aby čitateľa neodradila od jej kúpy.

Ak okrem tlačenej verzie rozmýšľate nad elektronickou knihou, alebo audioknihou najjednoduchším spôsobom jej následného predaja je oslovenie distribútora, prostredníctvom ktorého dostanete knihu do ďalších predajných kanálov. Distribútor sa postará aj o ochranu vášho diela pred kopírovaním. Môžete predávať tieto verzie aj svojpomocne, ale vystavujete sa tým riziku, že nezistíte, že vašu knihu niekto nezákonne posúva ďalej.

Vydanie knihy je dlhá cesta. Preto skôr ako sa na ňu vydáte si dobre premyslite všetky pre a proti a ak ste o svojej knihe a jej kvalite skutočne presvedčení, pustite sa do toho.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ako vydať knihuknowhowrok neurčený

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X