Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rodičovská dovolenka a sociálne poistenie. Kto na dôchodku získa a kto stratí?

Thinkstockphotos 483007918.jpg
Thinkstock
4. júla 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Zamestnanec je počas rodičovskej dovolenky v plnej miere krytý sociálnym poistením. Lepšie zarábajúce ženy, prípadne aj lepšie zarábajúci muži, ak na rodičovskú dovolenku nastúpili namiesto ženy, však z hľadiska budúceho dôchodku na období rodičovskej dovolenky strácajú. Naopak, menej zarábajúce ženy môžu z hľadiska budúceho dôchodku na období rodičovskej dovolenky len získať.

V článku si objasníme vplyv rodičovskej dovolenky na budúci dôchodok. Na príkladoch si ukážeme koľko dostane žena na materskej dovolenke v roku 2016.

Odporúčame ebook:

Rodičovská dovolenka a dôchodkové poistenie

Poistné na dôchodkové poistenie platí za ženy na rodičovskej dovolenke štát. Sú pritom poistenkyňami štátu, ak nie sú dôchodkovo poistené ako zamestnankyne alebo samostatne zárobkovo činné osoby, až do šiestich rokov veku dieťaťa. Vymeriavacím základom, z ktorého platí štát poistné, je 60 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

V tomto roku tak ide o sumu 514,80 eura (60 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2014).

Znamená to, že zamestnankyne s hrubou mzdou nižšou ako 514,80 eura a samostatne zárobkovo činné ženy s vymeriavacím základom pod 514,80 eura získajú v tomto roku za obdobie rodičovskej dovolenky v budúcnosti väčší dôchodok, ako keby zostali pracovať.

Počas rodičovskej dovolenky si však svoj budúci dôchodok tento rok zhoršujú tie zamestnankyne, ktoré pred odchodom na rodičovskú dovolenku zarábali v hrubom viac ako 514,80 eura a takisto tie ženy ako SZČO, ktorých vymeriavací základ bol vyšší ako 514,80 eura.

Ak je žena účastníčkou druhého dôchodkového piliera, štát jej v tomto roku počas rodičovskej dovolenky posiela každý mesiac na jej účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti príspevok na dôchodkové sporenie v sume 20,54 eura (ide o 3,99 % z vymeriavacieho základu 514,80 eura, zvyšných 0,25 % zo sumy príspevku (5 centov), čo je 0,01 % z vymeriavacieho základu, smeruje do správneho fondu Sociálnej poisťovne).

Ako vypočítať výšku dôchodku vám priblížime v časti pre členov klubu:

Dôchodok z prvého, štátneho penzijného piliera, za jeden rok rodičovskej dovolenky vypočítame tak, že vymeriavací základ štátu v danom roku vydelíme priemernou mzdou na Slovensku v rovnakom roku a výsledné číslo vynásobíme aktuálnou dôchodkovou hodnotou pre daný rok. Tak sa dopracujeme k výške dôchodku v prípade, ak žena nie je sporiteľkou v druhom dôchodkovom pilieri.

Ak je žena sporiteľka v druhom penzijnom pilieri, tak jej dôchodok z prvého piliera budeme krátiť o 2/9 (ide o pomer príspevkovej sadzby do druhého piliera (4%) voči sadzbe na starobné poistenie-18 %).

Vlani dosiahla priemerná mzda na Slovensku 883 eur, pričom medziročne stúpla o 2,90 %. Ak by sa takýto nárast priemernej mzdy zachoval aj v tomto roku, bola by na úrovni 908 eur.

TIP Podnikam.sk: Aktuálna dôchodková hodnota, ktorá sa používa pri výpočte dôchodku v danom roku, pre tento rok predstavuje 10,9930 eura. (Aktuálna dôchodková hodnota sa pravidelne zvyšuje k 1. januáru kalendárneho roka o mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku).

Potenciálny dôchodok ženy z prvého piliera za jeden rok rodičovskej dovolenky potom v tomto roku vypočítame takto:

514,80/908 x 10,9930 = 6,23 eura

Žene, ktorá je sporiteľkou v druhom pilieri, by sa suma dôchodku z prvého piliera krátila o 2/9 (keďže 4 % z jej vymeriavacieho základu smerujú na jej účet v druhom pilieri). Za tento rok by tak predstavovala 4,85 eura (6,23-0,222×6,23).

Ak je žena sporiteľkou v druhom pilieri, má dve deti a na rodičovskej dovolenke s nimi strávila po tri roky, tak za šesť rokov ako by ako poistenkyňa štátu v tomto roku potenciálne získala zo Sociálnej poisťovne dôchodok v sume približne 37 eur.

Rodičovská dovolenka a nemocenské poistenie

Žena počas rodičovskej dovolenky síce nie je nemocensky poistená štátom (štát platí za ženu len dôchodkové poistenie), avšak obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok sa jej započítava pri posúdení nároku na materskú dávku ako obdobie poistenia.

Znamená to, že hoci žena nebola počas rodičovskej dovolenky nemocensky poistená (nepracovala popri poberaní rodičovského príspevku), podľa zákona o sociálnom poistení sa ako keby považuje za nemocensky poistenú a bude mať nárok na materský príspevok aj pri nástupe na ďalšiu materskú dovolenku.

Ako vypočítať materskú dávku nájdete tu:

Výška materskej dávky sa v tomto prípade určí z tzv. predpokladaného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné. V zásade ide o hrubú mzdu zamestnankyne, resp. vymeriavací základ SZČO pred nástupom na predchádzajúcu rodičovskú dovolenku.

Ak žena napríklad v roku 2013 mala vymeriavací základ 600 eur mesačne, v roku 2013 odišla na materskú dovolenku a v roku 2016 nastupuje na ďalšiu materskú dovolenku s druhým dieťaťom, tak sa jej materská dávka vypočíta rovnako ako v roku 2013 z vymeriavacieho základu 600 eur.

Poistenie v nezamestnanosti

Zákon o sociálnom poistení považuje za obdobie poistenia v nezamestnanosti aj obdobie, počas ktorého mala zamestnankyňa prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Ide teda o rovnaký princíp ako pri nemocenskom poistení.

Žena síce nie je počas rodičovskej dovolenky ako zamestnankyňa (SZČO sa to netýka, keďže tie nie sú povinne poistené v nezamestnanosti) poistená v nezamestnanosti, ale toto obdobie sa zo zákona považuje za poistné obdobie. Výsledkom je to, že žena bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti aj v tom prípade, ak ju jej zamestnávateľ prepustí hneď po návrate z rodičovskej dovolenky.

Výška dávky v nezamestnanosti sa v tomto prípade určuje z hrubej mzdy za obdobie dvoch rokov pred nástupom na rodičovskú dovolenku.

Ak teda žena nastúpila na rodičovskú dovolenku napríklad v júni 2013 a jej zamestnávateľ ju v júni 2016 po návrate z rodičovskej dovolenky okamžite prepustil, suma dávky v nezamestnanosti sa určí z hrubej mzdy zamestnankyne, ktorú dosahovala v období od júna 2011 do júna 2013.

Príklad č.1

Žena ako zamestnankyňa v roku 2012 zarábala v hrubom 800 eur mesačne. V septembri 2013 odišla na materskú dovolenku a požiadala Sociálnu poisťovňu o materskú dávku.

Jej denný vymeriavací základ slúžiaci na výpočet dávky určíme tak, že úhrn vymeriavacích základov za predošlý rok vydelíme počtom dní v roku.

Riešenie príkladu nájdete v uzamknutej časti:

Ide o tento výpočet:

800×12/365 = 26,30 eura

Denná materská dávka z tejto sumy v rokoch 2013 až 2015 tvorí 65 % z denného vymeriavacieho základu, čo predstavuje 17,09 eura. Pri 30-dňovom mesiaci je materská dávka vo výške 512,7 eura a pri 31-dňovom mesiaci predstavuje 529,79 eura.

Od 1. januára 2016 sa suma materskej dávky zvýšila zo 65 % na 70 % z denného vymeriavacieho základu. Denná materská dávka tak od začiatku tohto roka pre ženu predstavuje 18,41 eura. Pri 30-dňovom mesiaci je materská dávka vo výške 552,30 eura a pri 31-dňovom mesiaci predstavuje 570,71 eura.

Žena v júli 2016, teda počas rodičovskej dovolenky, porodí ďalšie dieťa a odíde na ďalšiu materskú dovolenku. Keďže obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky sa jej započítava ako obdobie poistenia, bude mať táto žena opätovne nárok na materskú dávku.

TIP Podnikam.sk: Materská dávka sa jej pritom vypočíta z rovnakého vymeriavacieho základu ako v septembri 2013. Pri 30-dňovom mesiaci preto opäť dosiahne 552,30 eura a pri 31-dňovom mesiaci bude predstavovať 570,71 eura.

Príklad č.2

Žena ako samostatne zárobkovo činná osoba v roku 2012 platila poistné na nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu 339,89 eura. V septembri 2013 odišla na materskú dovolenku a požiadala Sociálnu poisťovňu o materskú dávku. Jej denný vymeriavací základ slúžiaci na výpočet dávky určíme tak, že úhrn vymeriavacích základov za predošlý rok vydelíme počtom dní v roku.

Kompletný výpočet aj s ďalšími informáciami nájdete v zamknutej časti:

Ide o tento výpočet:

339,89×12/365 = 11,17 eura

Denná materská dávka pre ženu z tejto sumy v rokoch 2013 až 2015 tvorí 65 % z denného vymeriavacieho základu, čo predstavuje 7,26 eura. Pri 30-dňovom mesiaci materská dávka dosahuje 217,80 eura a pri 31-dňovom mesiaci tvorí 225,06 eura.

Od 1. januára 2016 sa suma materskej dávky zvýšila zo 65 % na 70 % z denného vymeriavacieho základu. Denná materská dávka tak od začiatku tohto roka pre ženu predstavuje 7,82 eura. Pri 30-dňovom mesiaci je materská dávka vo výške 234,60 eura a pri 31-dňovom mesiaci predstavuje 242,42 eura.

Žena v auguste 2016, teda počas rodičovskej dovolenky, porodí ďalšie dieťa a odíde na ďalšiu materskú dovolenku. Keďže obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky sa jej započítava ako obdobie poistenia, bude mať táto žena opätovne nárok na materskú dávku.

TIP Podnikam.sk: Materská dávka sa jej pritom vypočíta z rovnakého vymeriavacieho základu ako v septembri 2013. Pri 30-dňovom mesiaci preto opäť dosiahne 234,60 eura a pri 31-dňovom mesiaci bude predstavovať 242,42 eura.

Príklad č.3

Zamestnankyňa odišla v auguste 2013 (6 týždňov pred pôrodom) na materskú a následne na rodičovskú dovolenku. V deň návratu z rodičovskej dovolenky v septembri 2016 (dieťa dovŕši tri roky) ju zamestnávateľ prepustí.

Žena síce nebola počas rodičovskej dovolenky ako zamestnankyňa poistená v nezamestnanosti, ale toto obdobie sa zo zákona považuje za poistné obdobie. Žena má tak nárok na dávku v nezamestnanosti aj po prepustení po návrate z rodičovskej dovolenky. Výška dávky v nezamestnanosti sa jej určí z jej hrubých zárobkov za posledné dva roky pred odchodom na rodičovskú dovolenku.

Riešenie príkladu nájdete tu:

Ide teda o zárobky v období od augusta 2011 do augusta 2013. Žena mala v tom čase hrubú mzdu 850 eur.

Denný vymeriavací základ slúžiaci na výpočet dávky určíme tak, že spočítame hrubú mzdu zamestnankyne za dva roky a vydelíme počtom dní počas dvoch rokov (730 dní). Ide o tento výpočet:

850×24/730 = 27,94 eura

Denná výška dávky v nezamestnanosti bude tvoriť 50 % z denného vymeriavacieho základu, teda 13,97 eura.

Pri 30-dňovom mesiaci bude žena dostávať dávku v nezamestnanosti vo výške 419,10 eura a pri 31-dňovom mesiaci bude dávka predstavovať 433,07 eura.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

dôchodokPOPPrémiový obsahrodičovská dovolenkasociálne poistenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

05aug9:00WEBINÁR: Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

06aug9:00WEBINÁR: Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

07aug9:00WEBINÁR: Ako sa vyhnúť chybám v reklamačnom procese?9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X