Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poverená osoba už nebude za členov združení podávať priznania

Poverená osoba už nebude za členov združení podávať priznania
Ilustračné foto SITA
23. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od zmien legislatívy sa očakáva vyšší výber daní

Zdaniteľné osoby, ktoré podnikajú spoločne s inou zdaniteľnou osobou na základe zmluvy o združení alebo inej obchodnej zmluvy, budú musieť od 1. januára budúceho roku svoje uskutočnené zdaniteľné obchody, prislúchajúce odpočítanie dane a všetky iné údaje vykazovať v daňovom priznaní samy. Rovnako tak budú musieť samy podávať aj súhrnný výkaz. Vyplýva to z novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá okrem iného tieto zmeny od Nového roka zavádza.
 

 
„Do konca tohto roka, teda do 31. decembra 2013, platí, že ak členovia združenia boli platiteľmi dane z pridanej hodnoty, tak daňové priznania a súhrnné výkazy za združenie podávala a vykazovala za všetkých členov združenia poverená osoba,“ uviedla finančná správa.
 

Prvýkrát by sa mal osobitný postup uplatniť v prvom štvrťroku 2014

Od Nového roka sa však tento postup ruší. Každý člen v združení fyzických osôb alebo člen v združení právnických osôb sa bude musieť prispôsobiť novým podmienkam z hľadiska vykazovania a uplatňovania dane z pridanej hodnoty. Ako uviedla finančná správa, od zmien legislatívy sa očakáva vyšší výber daní. „Pri spoločnom podnikaní v združení si členovia medzi sebou neuplatňovali daň. Neprefakturovali si medzi sebou služby, ktoré si navzájom poskytli, ako to bolo povinnosťou u iných podnikateľov. Nové podmienky zadefinované v zákone sú postavené na samostatnom pôsobení každého člena združenia,“ informovala finančná správa. Prvýkrát by sa tak mal osobitný postup uplatniť za mesiac január 2014, resp. za prvý štvrťrok 2014. 
 

 

Do konca roka 2013 môže potrebné údaje vykazovať ešte poverená osoba

Pri vykazovaní údajov za všetky obdobia do konca kalendárneho roka 2013, ktoré sa týkajú spoločného podnikania združenia, platí podľa finančnej správy prechodné ustanovenie. Podľa tohto ustanovenia môže do konca roka 2013 potrebné údaje vykazovať ešte poverená osoba. „Napríklad daňové priznanie za zdaňovacie obdobie december, prípadne za štvrtý štvrťrok roku 2013, podáva za združenie ešte poverená osoba. Rovnako tak súhrnný výkaz. To platí aj za obdobia dozadu, ak subjekty podávajú dodatočné daňové priznania a dodatočný súhrnný výkaz,“ podotkla finančná správa. 
 
Finančná správa ďalej pripomenula, že za daň, ktorá sa vzťahuje na spoločné podnikanie do konca kalendárneho roka 2013, sú zodpovední všetci účastníci združenia spoločne a nerozdielne. Znamená to, že zodpovednosť za údaje, ktoré sú uvedené v daňových dokumentoch nenesie len poverená osoba, ale všetci členovia združenia rovnakým dielom.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X