Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pozor na prezentačné akcie, varuje Slovenská obchodná inšpekcia

Pozor na prezentačné akcie, varuje Slovenská obchodná inšpekcia
Fotobanka Pixmac
8. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovenská obchodná inšpekcia varuje pred troma spoločnosťami, ktoré organizujú prezentačné akcie.
 
Ako agentúru SITA informovala Petra Blehová z komunikačného odboru Ústredného inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), v poslednom období zaznamenali zvýšený počet podnetov na spoločnosti, ktoré ponúkajú spotrebiteľom možnosť zúčastniť sa na prezentačných akciách.
 

Zmluvy neumožňujú odstúpenie v zákonom stanovej lehote

Keďže cieľovou skupinou je obzvlášť zraniteľná skupina spotrebiteľov vzhľadom na ich vek, SOI upozorňuje na praktiky niekoľkých spoločností. Podľa Blehovej na jednu spoločnosť eviduje SOI 14 podnetov. Všetky sa týkajú neumožnenia odstúpenia od zmluvy v zákonnom stanovenej lehote. V prípade druhej spoločnosti má SOI 28 podnetov „na neumožnenie odstúpenia od zmluvy v zákonom stanovej lehote, na nekvalitné výrobky a návody na použitie a nekorektné jednanie pri podpisovaní zmluvy“.
 

Klamanie spotrebiteľa 

Najviac – 52 podnetov dostala SOI na spoločnosť, v prípade ktorej spotrebitelia poukazujú na obchádzanie zákona o podomovom a zásielkovom predaji z dôvodu, že „to takto nebolo dohodnuté v zmluve“ a na klamanie spotrebiteľa, lebo výrobky, ktoré spotrebiteľ dostal, nezodpovedali kvalite predvádzaným výrobkom. Sú rovnako aj na nedodanie záručných listov, nekorektné jednanie pri podpisovaní kúpnej zmluvy, nátlakové správanie sa a v neposlednom rade poukazujú na problémy s odstúpením aj od úverových zmlúv. 
 

Firmy na predvolania nereagujú 

„Spoločnosti boli opakovane predvolané na príslušný inšpektorát SOI. Predvolania boli riadne doručené. Spoločnosti na predvolanie nereagovali, resp. sa ospravedlnili, že konateľ spoločnosti je dlhodobo mimo územia SR,“ informovala ďalej Petra Blehová zo SOI. Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje, že podľa zákona o spotrebiteľských úveroch má spotrebiteľ právo odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu do 14 kalendárnych dní.
 

 
„Uplatnením tohto práva zaniká od počiatku aj každá viazaná spotrebiteľská zmluva o kúpe tovaru alebo poskytnutí služby, a to aj v prípade, ak tovar nevykazuje žiadne známky nedostatkov,“ zdôrazňuje SOI. Pripomína, že spotrebitelia by nemali podpisovať žiadne dodatočné prehlásenia.
 

Pozor na podpis

SOI sa totiž stretáva s prípadmi, kedy sa predávajúci snažia obísť zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji (108/2000) tým, že zástupca spoločnosti požiada spotrebiteľa o podpis dodatočného prehlásenia, že sám spotrebiteľ si dohodol návštevu zástupcu firmy a pozval ho k sebe domov za účelom dohodnutia objednávky na prezentácii.
 
„Tým sa spotrebiteľ automaticky dobrovoľne vzdáva svojho práva na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu do siedmich pracovných dní v zmysle zákona č. 108/2000. Je potrebné dodať, že spotrebiteľ si takýto spôsob vôbec neuvedomí a prehlásenie pod nátlakom podpíše,“ dodáva sa v tlačovej správa SOI.
 
Podrobnosti o práci Slovenskej obchodnej inšpekcie možno nájsť na jej webstránke – http://www.soi.sk.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X