Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prečo neuspejú všetci ľudia, ktorí si kupujú knihy o motivácií?

Vnútorná motivácia
Ilustračné foto SITA/AP
13. júna 2011 Zdroj Autor: Ivo Toman zakladateľ medzinárodnej spoločnosti TAXUS International, úryvok z knihy Motivace zvenčí je jako smrad... za pár hodin se vyvětrá. Tlačiť

Naposledy sme skončili s tým, že motivácia je proste vôľa jednať. Ide o vnútornú silu smerujúcu k dosiahnutiu nejakého cieľa. A práve touto vnútornou silou sa budeme dnes zaoberať. Môžete jej hovoriť aj sebamotivácia alebo automotivácia. Dokážete povedať, čo je to vnútorná motivácia? Na túto otázku mnohí odpovedajú, že ide o to, stanoviť si vlastný cieľ. To nie je správne. Cieľ si môže stanoviť každý „normálny“ človek. Lenže nie každý potom vyvinie snahu, aby cieľ splnil. Vnútorne motivovaný človek má v sebe nejaké „vnútorné poháňanie“, ktoré ho núti robiť určité veci. Samotná činnosť a potom úspechy z tejto činnosti ho motivujú v priebehu celého procesu. O tom sa teraz budeme baviť.

 

Čo je teraz  — ) Čo má byť potom

Čo je teraz: to je súčasný stav, ktorý sa vám nepáči.Čo má byť potom: to je nový stav, po ktorom túžite.

 

Pozeráte niekedy televíziu? Na dobrý film, športový zápas alebo dokumentárny film? Sedíte a napadne vás, že čipsy a pivo sú niekoľko metrov od vás. To je stav čo je teraz a ten sa vám nepáči. Čo je stav má byť? Čipsy a pivo majú byť pred vami na stole. To sa vám páči viac. Pokiaľ nemáte chuť (motiváciu) na pivo, tak si predstavte napr. čokoládu, kávu, čaj, cigarety, alkohol a pod. Čokoľvek čo chcete. Princíp je rovnaký. Šípka medzi stavom teraz a stavom čo má byť potom je niečo, čo vás núti zdvihnúť sa a ísť pre tie čipsy, pivo alebo niečo iné. Tá šípka je „vnútorné poháňanie“, ktorému nemôžete odolať.

 

Tá šípka je vaša vnútorná motivácia. Ona vás núti robiť to, čo vás má dostať zo stavu, ktorý sa vám nepáči, do stavu, ktorý sa vám bude páčiť. Z nerovnováhy do rovnováhy. Lenže… za chvíľu to začne znovu! A práve to je zaujímavé. Akonáhle totiž dosiahnete stavu má byť, skôr alebo neskôr to začne znovu. A čo potom? Potom to začne znovu a znovu…Tak je to so všetkým: jedlom, pitím, sexom i s kariérou. Pozrime sa na iný príklad.Teraz máte na účte 700 €. Vašim cieľom je 33 000 €, ktorý chcete. Medzi týmito dvomi stavmi je šípka, ktorá vás ženie vpred. To je vaša vnútorná motivácia.

Čo je teraz — ) Čo má byť potom

700 € — ) 33 000 €

 

Vnútorná motivácia je nespokojnosť so súčasným stavom spojená s aktívnym odstraňovaním príčin nespokojnosti

Na nespokojnosti nie je nič zlé. Naopak, už Thomas Alva Edison prehlásil: „Nespokojnosť je prvou podmienkou pokroku.“ Väčšinou je to tak, že keď sme spokojní, sme spokojní len trochu, len niekedy, len krátkodobo, len s niečím a len za určitých podmienok. Konflikty medzi stavom teraz a má byť spúšťajú naše správanie, ktoré má dosiahnuť stav má byť. Tak by sme mali dosiahnuť vnútornú rovnováhu. Lenže stav, že človek už netúži po ničom trvá len krátko. A tak to začne znovu.

 

Nirvána je stav najvyššej blaženosti a spokojnosti. Prvý ju dosiahol Budha. Ale potom už o nikom inom nevieme. Ostatní ľudia sú viac či menej vždy s niečím nespokojní. Vnútorná motivácia je nespokojnosť so súčasným stavom. To je ale len začiatok. Nespokojnosť sama o sebe nestačí. Nespokojní sú všetci tí, ktorí nadávajú. V tom sú veľmi aktívni. Ale tam ich aktivita končí. Bohužiaľ ju neprivedú do toho, aby zmenili svoju situáciu. Rozhoduje tá druhá časť už skôr spomínanej vety, že ide o aktívne odstraňovanie príčin nespokojnosti. Je v poriadku byť nespokojný napr. s tým, že nemáte vysokoškolský titul. Lenže potom ide o to, či neurobíte nič alebo študujete a ten titul získate. A kedy to končí? U ľudí s veľkou vnútornou motiváciou to neskončí nikdy. Je to ako neodolateľné nutkanie, ktoré vás niekam ženie. Neviete prečo, ale viete, že musíte kvalitnejšie, ďalej, lepšie, rýchlejšie, pomalšie, silnejšie, slabšie, viac, menej, vyššie, hlbšie… proste inak a lepšie.

 

Ľudia s veľkou vnútornou motiváciou majú pred sebou stále nové a nové ciele, ktoré majú splniť. To sú nové stavy má byť. Títo ľudia sa stále niekam ženú. Čím väčšiu vnútornú motiváciu majú, tým je ich boj väčší. Títo ľudia sa nikdy nenudia. Vždy majú čo robiť. Takýchto jedincov pochopia len ľudia, ktorí majú tiež takú silnú vnútornú motiváciu. Pokiaľ ju vy sami v sebe nemáte, tak vám nepomôže žiadne školenie, pretože veľkú vnútornú motiváciu – veľkú šípku – musíte mať vrodenú. Vnútorná motivácia je talent. Pokiaľ talent nemáte, tak vám žiaden tréning nepomôže dostať sa medzi najlepších 5% ľudí.

 

Ľudia si väčšinou myslia, že motivácia je ničeo kladné, to je omyl

A potom sa bohužiaľ spoliehajú na pozitívne myslenie, ktoré má všetko spasiť. A taktiež na ďalší rozšírený blud – kladné vonkajšie motivovanie iných ľudí. Možno s predchádzajúcou časťou nesúhlasíte. Ale ako potom vysvetlíte, že:

 

  • sú ľudia, ktorí nepracujú viac, ani keď im viac zaplatíte,
  • sú ľudia, ktorí pracujú rovnako, bez ohľadu na to koľko dostávajú zaplatené,
  • niekto je aktívny do osemdesiatky a iný sa na všetko sťažuje od detstva,
  • niektorí ľudia, hneď ako zbohatli, prestali pracovať,
  • niektorí i potom ako zbohatli, nezmenili svoje návyky a stále pracujú s rovnakou intenzitou?

 

Autor Ivan Toman nesúhlasí s tým, čo sa uvádza v mnohých knihách a nahrávkach o pozitívnom myslení, že každý môže uspieť. Prečo teda neuspeli a neuspejú všetci, ktorí si tieto knihy o pozitívnom myslení kupujú? Pretože väčšina ľudí proste na to nemá. Jednak nemajú tú šípku a potom im chýba talent – schopnosti. Tiež ešte potrebujú správne vlastnosti emočnej inteligencie. Pravdou proste je, že ľudia s veľkou vnútornou motiváciou sú aktívnejší než ľudia s malou vnútornou motiváciou. Majú v sebe energiou a sú výkonnejší. Sú priebojnejší a majú i jasnejšiu predstavu o tom čo chcú, a to i bez motivačných „žvástov“ iných ľudí. 

lm

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X