Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Súhlas správcu dane v roku 2019

súhlas správcu dane
súhlas správcu dane Foto: Getty Images
29. marca 2019 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Od 1. septembra 2018 vstúpili do účinnosti niektoré zmeny súvisiace s povinnosťou podnikateľov prekladať do Obchodného registra Slovenskej republiky súhlas správcu dane. Podrobnosti o týchto zmenách vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Súhlas správcu dane a založenie s.r.o.

Do 31. augusta 2018 platilo, že pri zápise novozaloženej spoločnosti s ručením obmedzeným do Obchodného registra Slovenskej republiky (ďalej len „obchodný register“) je potrebné predložiť aj súhlas správcu dane s týmto zápisom. Od 1. septembra 2018 vstúpila do účinnosti zmena legislatívy v tejto oblasti a zrušila túto povinnosť.

Zároveň s uvedenou zmenou vstúpilo do účinnosti pravidlo, ktoré hovorí, že spoločnosť s ručením obmedzeným nemôže založiť osoba, ktorá má nedoplatky na daniach, clách a sociálnych odvodoch. Podľa § 105b zákona č. 513/1991Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „obchodný zákonník“), spoločnosť nemôže založiť osoba, ktorá je vedená v zozname daňových dlžníkov podľa osobitného predpisu alebo v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne.

TIP:

Vyššie uvedené neplatí v prípade, ak príslušný správca dane, colný úrad alebo Sociálna poisťovňa udelia žiadateľovi súhlas so založením spoločnosti. O takýto súhlas však musí žiadateľ požiadať a ho následne priložiť k návrhu na zápis do obchodného registra.

Tento postup sa v praxi neuplatní v prípade, kedy je zakladateľom spoločnosti s ručením obmedzeným zahraničná osoba. Zahraničné právnické osoby nie sú pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným povinné dokladať súhlas správcu dane. V týchto prípadoch predkladajú zahraničné osoby čestné vyhlásenie o tom, že nemajú povinnosť žiadať o súhlas správcu dane. Zákon nevyžaduje, aby bol podpis na čestnom vyhlásení úradne osvedčený. 

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Kedy potrebujeme súhlas správcu dane?
  • Náležitosti žiadosti o súhlas správcu dane
  • Akou formou možno podať žiadosť o súhlas?
  • Žiadosť o vydanie súhlasu správcu dane – VZOR

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsahsúhlas správcu dane

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Riadenie

08júl9:00Online certifikované štúdium: Konsolidovaná účtovná závierka9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X