Čo musí obsahovať zmluva o obchodnom zastúpení?

V aktuálnom článku sa budeme venovať právnemu inštitútu zmluvy o obchodnom zastúpení. Priblížime si charakteristické znaky a špecifiká tohto záväzkovo-právneho vzťahu a podstatné náležitosti zmluvy o obchodnom zastúpení.
Zmluva o obchodnom zastúpení patrí do skupiny tzv. obstarávateľských zmlúv. Obsahovo sa viaceré jej prvky zhodujú so zmluvou o sprostredkovaní (napríklad v prípade oznamovacej povinnosti a v ustanovení § 654 zákona č- 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“) a na niektorých miestach obsahuje aj prepojenie s mandátom zmluvou. V nasledujúcom článku upozorníme podnikateľov aj na niektoré špecifiká spojené s obchodným zastúpením.
Právna povaha zmluvy o obchodnom zastúpení
Zmluvou o obchodnom zastúpení sa obchodný zástupca ako podnikateľ zaväzuje vyvíjať pre zastúpeného činnosť smerujúcu k uzatvoreniu určitého druhu zmlúv alebo dojednávať a uzatvárať zmluvy v mene zastúpeného a na jeho účet a zastúpený sa zaväzuje zaplatiť obchodnému zástupcovi províziu.
Zo zákonnej definície zmluvy o obchodnom zastúpení vyplývajú aj niektoré jej charakteristické črty. Jednou z nich aj skutočnosť, že zmluvu o obchodnom zastúpení môžu medzi sebou uzatvoriť na oboch stranách len podnikatelia, ktorí podnikajú buď na základe živnostenského alebo iného podnikateľského oprávnenia.
Upozornenie:
Zmluvu o obchodnom zastúpení nemôže uzavrieť podnikateľ s nepodnikateľom a vzťah medzi zmluvnými stranami tejto zmluvy nemôže byť vzťahom občianskoprávnym alebo pracovnoprávnym.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Zmluvné strany zmluvy o obchodnom zastúpení
- Predmet zmluvy o obchodnom zastúpení
- Podstatné časti zmluvy o obchodnom zastúpení
- Povinnosti obchodného zástupcu
- Obchodné zastúpenie
- Zánik obchodného zastúpenia
- Odstupné
- Konkurenčná doložka
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.