Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vyplniť daňové priznanie k DPH v roku 2023?

Daňové priznanie k DPH
Daňové priznanie k DPH Foto: Thinkstock
2. marca 2023 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty je hlavným výstupom osôb, ktoré nejakým spôsobom prichádzajú do kontaktu s daňou z pridanej hodnoty. Najčastejšie ide o klasických platiteľov DPH, ale stretneme sa aj s viacerými ďalšími osobami, ktoré sú povinné podávať daňové priznanie k DPH. Prečítajte si, ktoré to sú a vyhnite sa tak prípadným sankciám za nepodanie daňového priznania v stanovenej lehote. V článku sa dočítate viac o tom ako sa podáva daňové priznanie k DPH v roku 2023, nájdete tu praktické príklady aj jeho vzor. Na rok 2023 nie sú v rámci tlačiva daňového priznania k DPH pripravované žiadne zmeny.

Kto podáva daňové priznanie

Osoby, ktoré sú povinné podať daňové priznanie k DPH určuje zákon o dani z pridanej hodnoty v § 78.  Daňové priznanie je povinný podať každý platiteľ DPH do 25 dní po skončení každého zdaňovacieho obdobia okrem platiteľa dane registrovaného pre daň podľa § 5 (zahraničná osoba). Súčasne do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia je každý platiteľ dane povinný zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť, ktorou sa rozumie kladný rozdiel, ktorý vznikne po odpočítaní celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie od celkovej výšky splatnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane vyrubenej colným orgánom pri dovoze tovaru. Platiteľ dane podľa § 4 (tuzemský platiteľ) je povinný podať aj nulové daňové priznanie, v prípade ak v zdaňovacom období nevznikla žiadna daňová povinnosť ani nárok na odpočet.

Príklad:

Spoločnosť je registrovaná ako platiteľ DPH podľa § 4. Počas apríla nevystavila žiadnu faktúru. Na vstupe takisto nemala žiadne prijaté faktúry ani bločky. Aj keď v zdaňovacom období nevznikla daňová povinnosť, spoločnosť musí podať nulové daňové priznanie do 25.mája 2023. V DPH priznaní zaškrtne políčko – v zdaňovacom období nevznikla daňová povinnosť ani nárok na odpočet. Spoločnosť nemá povinnosť podať kontrolný výkaz.

O trochu inak to je pri zahraničných platiteľoch (§ 5 zákona o DPH). Tieto osoby majú povinnosť podať daňové priznanie v nasledujúcich prípadoch:

 • ak mu vznikla v zdaňovacom období povinnosť platiť daň podľa § 69 zákona (odvádza daň na výstupe),
 • ak v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 (intrakomunitárne dodanie do EÚ) alebo § 47 zákona (vývoz tovaru),
 • ak dodal tovar podľa § 45 zákona (trojstranný obchod),
 • ak uplatňuje odpočítanie dane cez daňové priznanie(podľa § 49 ods. 9 zákona, platiteľ dane registrovaný pre daň podľa § 5 zákona, ktorý spĺňa podmienky na vrátenie dane podľa § 55a alebo § 56 zákona, nemôže uplatňovať odpočítanie dane z tovarov a služieb prostredníctvom daňového priznania okrem odpočítania dane z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 1 zákona, a okrem odpočítania ním uplatnenej dane na tovary a služby, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň),
 • ak je povinný platiť daň podľa § 48c ods. 5 zákona,
 • ak nadobudol tovar podľa § 44 zákona s oslobodením od dane.

Daňové priznanie podáva takisto do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia.

Daňový zástupca podľa § 69a zákona je povinný za zastúpených dovozcov podať jedno spoločné daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca. K daňovému priznaniu je povinný priložiť zoznam zastúpených dovozcov s uvedením sumy všetkých základov dane ním deklarovaných dodaní tovaru osobitne za každého zastúpeného dovozcu.
Daňový zástupca podľa § 69aa zákona je povinný za zastúpené zahraničné osoby podať jedno spoločné daňové priznanie do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, ktorým je kalendárny mesiac. Uvádza v ňom údaje za všetky zastúpené osoby.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Daňové priznanie pri registrácii podľa § 7/ 7a
 • Povinnosť podať daňové priznanie pre neregistrovaných
 • Nové auto z EÚ
 • Nadmerný odpočet
 • Oneskorená žiadosť o registráciu
 • Vyplnenie tlačiva daňového priznania
 • Vzor tlačiva daňového priznania

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dane s.r.o.dane SZČOknow-howknowhowPrémiový obsahrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X