Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Viete, čo sú cenné papiere? Aké sú zaknihované a aké obchodovateľné?

cenné papiere
Cenne papiere thinkstock
12. septembra 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Pojem cenný papier ste zrejme už niekedy počuli, no možno presne neviete, čo sa pod cenným papierom vlastne skrýva. Zjednodušene môžeme povedať, že cenný papier je jednou z foriem investovania na finančnom trhu. Ak sa chcete o cenných papieroch dozvedieť viac, prečítajte si nasledujúci článok.

V úvode je dôležité definovať, čo je vlastne cenný papier. Definícia hovorí, že ide o listinu, ktorá stelesňuje majetkové právo či iný právny nárok toho, kto túto listinu vlastní, voči tomu, kto papier vydal, teda emitoval. Ide tiež o dlh alebo majetkovú povinnosť vydavateľa cenného papiera voči jeho vlastníkovi.

Delenie cenných papierov

Pod pojmom cenný papier sa môže ukrývať mnoho, pretože cenné papiere môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. Základné delenie je na prevoditeľné a neprevoditeľné cenné papiere, pričom tie prevoditeľné cenné papiere je možné previesť na inú osobu, teda predať, zatiaľ čo neprevoditeľné sa predať nedajú. S prevoditeľnými cennými papiermi sa bežne obchoduje na kapitálovom trhu.

Prevoditeľné cenné papiere sa delia na:

  • majetkové – napríklad akcie
  • dlhové – dlhopisy
  • iné cenné papiere

Cenné papiere sa tiež delia na:

  1. Zaistené a nezaistené
  2. Obchodovateľné a neobchodovateľné, s obmedzenou obchodovateľnosťou
  3. Krátkodobé, strednodobé, dlhodobé
  4. Národné, medzinárodné, zahraničné

Akcia

Akcia je typ cenného papiera, ktorý dáva majiteľovi právo na majetkový podiel v spoločnosti a takisto podiel na zisku. Podiel je vo forme dividend, teda výnosov z akcie. Dividenda sa štandardne sa uvádza v nominálnej hodnote na jednu akciu a môže byť vyplácaná aj niekoľkokrát ročne.

Akcie sú však veľmi rizikové investície a ich hodnoty sa môžu meniť niekoľkokrát denne, a to nahor aj nadol. Výnos z akcií predstavuje vlastne rozdiel medzi cenou, za ktorú bola daná akcia kúpená, a cenou, za ktorú bola predaná, a k nej sú pripočítané dividendy.

Dlhopis

Dlhopis je formou pôžičky, ktorú poskytuje investor firme či inému subjektu. Táto pôžička zaväzuje dlžníka splatiť ju vo vopred dohodnutom termíne, pričom pri dlhopisoch je riziko, ale aj výnos, nižší ako pri akciách. Vyplácajú sa formou kupónov.

Ak porovnáme dlhopisy s termínovanými vkladmi, dlhopisy prinášajú zaujímavejšie výnosy. Na investovanie je však potrebné oveľa viac finančných prostriedkov.

Delenie dlhopisov:

  • podľa typu kupónu ich delíme na: dlhopisy s fixným kupónom a s pohyblivým kupónom
  • podľa subjektu, ktorý ho vydáva na: štátne (vydáva ich štát), komunálne (vydáva VÚC, mesto), bankové, korporátne (vydávané podnikmi

Podielový list

Podielový list dáva svojmu majiteľovi podiel na majetku v podielovom fonde. Zároveň má tiež právo podieľať sa na výnose v podielovom fonde.

Výnos na podielovom liste je vlastne rozdiel medzi cenou, za ktorú ste podielový list kúpili, a cenou, za ktorú ste ho predali. Výnosy však, samozrejme, podliehajú dani z príjmov.

Ako obchodovať s cennými papiermi

V porovnaní s termínovanými vkladmi ponúkajú cenné papiere omnoho zaujímavejší výnos, je však potrebné si dať pozor na riziko kolísania ich hodnoty. Ak chcete s cennými papiermi obchodovať, môžete tak urobiť napríklad prostredníctvom burzy. Tá poskytuje sprostredkovanie obchodu medzi dvoma stranami. Na Slovensku je možné obchodovať s cennými papiermi prostredníctvo burzy cenných papierov v Bratislave. Okrem toho môžete obchodovať tiež mimo burzu, kedy obchodovanie prebehne bez sprostredkovateľa priamo medzi predávajúcimi a inštitúciou, ktorá chce cenné papiere odkúpiť.

Burza podlieha určitým pravidlám a štandardom a obchodovať na nej môžu len obchodníci s cennými papiermi. Ak chcete kúpiť cenné papiere, je potrebné nájsť obchodníka, ktorý má licenciu.

V prípade, že by ste chceli začať obchodovať s cennými papiermi, mali by ste si ako prvé otvoriť majetkový účet u člena centrálneho depozitára cenných papierov či priamo v depozitári. Následne je potrebné vybrať si obchodníka s cennými papiermi a zistiť podmienky týkajúce sa toho, aké typu cenných papierov môžete nakupovať prostredníctvom vami vybraného obchodníka. Nemali by ste zabudnúť ani na informácie o výške poplatkov súvisiacich s obchodovaním, ktoré bývajú zväčša fixné za každý zrealizovaný obchod alebo vyjadrené v percentách z objemu peňazí.Následne musíte podpísať zmluvu a poskytnúť všetky potrebné údaje obchodníkovi a previesť finančné prostriedky na účet u obchodníka.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

cenné papiereknow-howknowhowrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X