Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Všetko o daňovom bonuse

Informácie o daňovom bonuse
Fotobanka Pixmac
23. marca 2011 Tlačiť

Daňový bonus je suma, o ktorú si daňovník znižuje daň. Môže si ho uplatniť daňovník, ktorý mal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 1846,20 € za rok 2010, alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 1 846,20 € za rok 2010 a vykázal základ dane (čiastkový základ dane).

 

Daňový bonus si môže uplatniť vo výške 240,12 € ročne (pre rok 2010 január až jún 20 €, júl až december 20,02 €) na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Ak má dieťa prechodný pobyt  mimo domácnosti, napr. ak študuje v inom meste, vplyv na uplatnenie daňového bonusu to nemá. Pre rok 2011 platí výška daňového bonusu za január až jún 2011 vo výške 20,02 € mesačne. Výška daňového bonusu sa mení k 1.7. daného roka.

 

Daňový bonus si môže uplatniť iba jeden z rodičov

Ak dieťa (deti) vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Je možný aj prípad, že si pomernú časť daňového bonusu uplatní po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

 

Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov  len o sumu daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

 

Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak suma dane je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník požiada správcu dane o vyplatenie rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie.

 

Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

 

Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane).

 

Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane zo samostatnej zárobkovej činnosti môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, uplatniť pri podaní daňového priznania.

 

Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou si môže daňový bonus uplatniť vtedy, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR tvorí v príslušnom zdaňovacom období minimálne 90 % zo všetkých príjmov, ktoré tento daňovník získava na Slovensku aj v zahraničí.Zamestnanec, ktorý si uplatňuje daňový bonus u zamestnávateľa je povinný preukázať zamestnávateľovi splnenie podmienok. Teda musí mu doručiť požadované doklady, na základe ktorých potom zamestnávateľ prihliadne na daňový bonus.

Nárok na daňový bonus si môže zamestnanec uplatniť len u jedného zamestnávateľa.

 

Príklad 1:Ján Malý dosiahol za rok 2010 príjem 1700 € zo závislej činnosti. Vyživuje jedno neplnoleté dieťa vo veku 10 rokov. V tomto prípade nemá nárok na daňový bonus.

 

Príklad 2:Ján Malý dosiahol za rok 2010 príjem 8500 € zo závislej činnosti. Vyživuje jedno neplnoleté dieťa vo veku 10 rokov. V tomto prípade si môže uplatniť daňový bonus vo výške 240,12 € ročne, alebo mesačne vo výške 20 € za január až jún a 20,02 € za júl až december.

 

Príklad 3:Ján Malý dosiahol za rok 2010 príjem 8500 € zo závislej činnosti. 8. októbra 2010 sa mu narodil syn. Má aj neplnoleté dieťa vo veku 10 rokov. V tomto prípade si Ján Malý môže u zamestnávateľa uplatniť daňový bonus vo výške 20 € za január až jún a 20,02 € za júl až december za jedno dieťa a vo výške 20,02 € za október, november a december za druhé dieťa.

 

Príklad 4:Ján Malý mal v mesiacoch január až jún príjmy zo závislej činnosti vo výške 2400 €. Od júla 2010 sa stal živnostníkom. Za mesiace júl až december mal príjmy z podnikateľskej činnosti vo výške 6 000 €. Vyživuje jedno neplnoleté dieťa vo veku 10 rokov. U zamestnávateľa si uplatnil daňový bonus za mesiace január až jún. V tomto prípade si môže Ján Malý uplatniť daňový bonus ešte v daňovom priznaní za rok 2010 vo výške 20,02 € za mesiace júl až december 2010.ph

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X