Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zákon o výsluhových dôchodkoch sa bude meniť

Výsluhové dôchodky sa budú meniť
SITA
9. novembra 2012 Tlačiť

Autori novely vyhodnocujú pripomienky, minister obrany Martin Glváč sa plánuje stretnúť so šéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom a prebrať všetky možné alternatívy.

 
Podľa pôvodného návrhu novely by mali policajti a vojaci získať nárok na výsluhový dôchodok až po 25 rokoch služby.
 

Priveľa pripomienok

(SITA) – Novela zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov sa zrejme napokon bude podstatne odlišovať od pôvodnej podoby, ktorú jej autori predložili začiatkom septembra do pripomienkového konania. Avizuje to rezort vnútra, ktorý túto legislatívu pripravuje spoločne s ministerstvom obrany. Dôvodom avizovaných zmien by mali byť vznesené pripomienky, ktoré teraz vyhodnocujú. „Pripomienok a návrhov rôzneho charakteru je veľké množstvo, po ich zapracovaní bude návrh novely zrejme v mnohom odlišný od verzie predloženej do pripomienkového konania,“ uviedla Alena Koišová z komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra. O zmenách v novele však oba rezorty zatiaľ mlčia.
 
 
„Na príprave novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov pracujú odborné tímy z rezortov obrany a vnútra, pričom do úvahy prichádza viacero variantov. Minister obrany Martin Glváč sa plánuje pracovne stretnúť so šéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom, prebrať s ním všetky možné alternatívy a vybrať najvhodnejší model nového systému sociálneho zabezpečenia,“ povedala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.
 

Až po 25 rokoch

Podľa pôvodného návrhu novely by mali policajti a vojaci získať nárok na výsluhový dôchodok až po 25 rokoch služby. Policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely zákona splnili alebo splnia doterajšiu podmienku najmenej 15 rokov trvania služobného pomeru, by sa vzniknutý nárok zachoval. Okrem toho sa v novele navrhuje zavedenie 10-percentného odvodu z výsluhových dôchodkov do dosiahnutia veku 62 rokov. Ten by mal prispieť k stabilizácii tohto systému, lebo osobitné účty oboch rezortov, z ktorých výsluhové dôchodky vyplácajú, sú dnes vysoko deficitné.
 
Dlhodobú stabilitu systému požaduje aj minister financií Peter Kažimír. Ten chcel výsluhové dôchodky zdaniť tak ako ostatné príjmy, teda 19-percentnou sadzbou. Podmienečne od tohto zámeru ustúpil, pretože vnútro a obrana sľúbili iné riešenie. So zdanením nesúhlasia, lebo daň je príjmom štátneho rozpočtu. Navrhovaný odvod by naopak ostal v rezortnom systéme sociálneho zabezpečenia. 
 

Možný rozpor s Ústavou

K novele zákona prišlo 305 pripomienok, viac ako tretinu pritom tvoria zásadné pripomienky. Napríklad generálna prokuratúra tvrdí, že niektoré navrhované zmeny zákona sú v zjavnom rozpore s ústavou a princípmi, na ktorých musí byť vybudovaný demokratický právny štát, ako je princíp ochrany majetkových práv a rovnosti pred zákonom, právnej istoty a zákaz retroaktivity. Prokuratúra poukazuje napríklad na spomínaný „stabilizačný odvod“, ktorý má fungovať tak, že z osobitných účtov rezortov a služby sa budú vyplácať výsluhové dôchodky o 10 percent nižšie, ako už boli priznané a vyplácané. Časť už priznaného a vyplácaného výsluhového dôchodku by sa naďalej nevyplácala, ale by zostala na osobitných účtoch rezortov a služby. Výsluhový dôchodok by sa zavedením tzv. „stabilizačného odvodu“ v skutočnosti reálne a priamo znížil o 10 percent, upozorňuje GP. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X