Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zmena trvalého pobytu – Aký je postup pri zmene trvalého bydliska?

zmena trvalého pobytu
zmena trvalého pobytu
18. mája 2021 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Nielen v podnikateľskom, ale aj v súkromnom živote často dochádza k zmenám. Jednou z nich je aj zmena trvalého bydliska. Keďže sa s takouto zmenou človek nestretáva bežne, prinášame vám postup pri zmene trvalého pobytu, ako prihlásiť trvalý pobyt a aké sú oznamovacie povinnosti pri zmene bydliska.

Nahlásenie zmeny trvalého pobytu

Ako prvé je zmenu trvalého pobytu nahlásiť buď osobne v ohlasovni pobytu (na miestnom/obecnom úrade) nového trvalého pobytu (teda tam, kam sa sťahujete), ktorý zabezpečí odhlásenie z pôvodného trvalého bydliska a prihlásenie novej adresy. Zmenu trvalého pobytu môžete ohlásiť aj elektronicky v Centrálnej ohlasovni, kde získate potvrdenie o novom trvalom pobyte.

Aby ste mohli využiť elektronické služby Centrálnej ohlasovne potrebujete:

  • Občiansky preukaz s čipom a bezpečnostný osobný kód (BOK), ktorými  sa prihlasujete sa k službe a čítačku kariet.
  • Podpisové certifikáty na čipe občianskeho preukazu, cez ktoré vytvoríte kvalifikovaný elektronický podpis (ZEP).
  • Aplikácie na prihlasovanie, podpisovanie a softvér k čítačke kariet.

Pri osobnom ohlásení budete potrebovať:

  • občiansky preukaz,
  • v prípade neúčasti vlastníka bytu je potrebný písomný súhlas vlastníka/vlastníkov s prihlásením sa na trvalý pobyt (s notársky overenými podpismi)
  • v prípade dieťaťa do 15 rokov rodný list a prítomnosť 1 rodiča,
  • pri návrate zo zahraničia cestovný doklad alebo osvedčenie o štátnom občianstve.

Od 1. septembra 2018 nie je potrebné ho dokladať list vlastníctva. Tento si vyhľadajú priamo zamestnanci úradu.

Po prihlásení sa na trvalý pobyt, ktoré je bezplatné, môžete požiadať o vydanie potvrdenia o trvalom pobyte. Za vydanie potvrdenia zaplatíte správny poplatok vo výške 5 eur, ak o potvrdenie požiadate elektronicky, zaplatíte iba 2,50 eura. Potvrdenie vám vydajú v príslušnej ohlasovni pobytov v mieste hláseného trvalého pobytu alebo si ho môžete vyžiadať prostredníctvom elektronickej služby Centrálnej ohlasovne elektronicky.

Nový občiansky preukaz

Po zmene trvalého pobytu je občan povinný požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu do 30 dní od tejto udalosti. O nový občiansky preukaz je potrebné požiadať na okresnom riaditeľstve Policajného zboru. Ak tak spravíte pomocou elektronickej služby (len v prípade, že ste už občiansky preukaz s čipom mali), tak bude váš starý občiansky preukaz platný, a to vďaka certifikátom, ktoré vám naň nahrali. Používať ho môžete dovtedy, kým nedostanete nový. V prípade, že je ohlasovňa pobytu prepojená s príslušným okresným riaditeľstvom Policajného zboru, nie je potrebné na vybavenie občianskeho preukazu priniesť potvrdenie o trvalom pobyte (zmene pobytu). Túto skutočnosť si overte priamo na príslušnom okresnom riaditeľstve Policajného zboru. Je potrebné priniesť aj svoj starý občiansky preukaz. Lehota na vydanie dokladu je 30 dní. Poplatok za vydanie nového občianskeho preukazu je 4,50 eura.  Ak v žiadosti o nový preukaz uvediete svoju e-mailovú adresu alebo číslo mobilného telefónu, bude vám zaslaná správa o tom, že občiansky preukaz je pripravený na prevzatie.

Nahlásenie zmeny trvalého pobytu zamestnávateľovi

Zmenu trvalého pobytu je potrebné nahlásiť aj svojmu zamestnávateľovi. Pokiaľ ste evidovaní na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, musíte nahlásiť túto zmenu na príslušnom úrade.

Nahlásenie zmeny  trvalého pobytu v zdravotnej a Sociálnej poisťovni

Zdravotnej poisťovni zmenu trvalého pobytu hlásiť nemusíte, ak ste štátnym občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. V opačnom prípade musíte zdravotnej poisťovni zmenu nahlásiť do 8 dní, osobne, emailom, alebo telefonicky.

Oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni za zamestnancov napĺňa ich zamestnávateľ. Musí dodržať lehotu ohlásenia 8 dní, preto je potrebné mu zmenu trvalého bydliska oznámiť čo najskôr. Pokiaľ nie ste zamestnancom, zmenu nahlasujete na Sociálnej poisťovni samostatne. Samostatné nahlásenie zmeny platí aj pre samostatne zárobkovo činné osoby.

Odbor živnostenského podnikania, daňový úrad, banka, poisťovňa

Podnikatelia musia zmenu nahlásiť navyše aj na Odbore Živnostenského podnikania. Zmenu nahláste aj v pobočke daňového úradu, banky a poisťovne.

Ostatné inštitúcie

Zmenu trvalého bydliska je nutné nahlásiť všetkým, od koho by vám mohla prísť listová zásielka. Napríklad dodávatelia energií, mobilní operátori, poskytovatelia televízie a internetu a podobne. Zmeny je najlepšie oznamovať už s novým občianskym preukazom.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

zmena bydliskaZmena trvalého pobytu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

13sep8:30Možnosti zlepšenia príjmov rozpočtu obce8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

13sep8:30Možnosti zlepšenia príjmov rozpočtu obce8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva,Účtovníctvo,Verejná správa

13sep8:30Možnosti zlepšenia príjmov rozpočtu obce8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva,Účtovníctvo,Verejná správa

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X