10 najmenej navštevovaných krajín na svete
Dôvody, prečo sú niektoré krajiny navštevované menej ako iné, sa líšia. Pravdou však je, že okolnosti ako poloha, logistika spojená s cestovaním, výška nákladov, dostupnosť víz a vízová politika, štátne zriadenie či riziko vojny sa prakticky opakovane ukazujú byť relevantnými faktormi.
Desiatka krajín, do ktorých chodí najmenej turistov na svete, sa na svojom mieste ocitla zaslúžene
Dostať sa napríklad na ostrov, kam chodí raz za čas jedno lietadlo, alebo do krajiny, v ktorej neustále hrozí, že ju niekto napadne, nie je ľahké.
Treba asi dodať, že čísla, ktoré sa v súvislosti s návštevnosťou týchto najmenej navštevovaných krajín spomínajú, pravdepodobne nie sú úplne presné. Niektoré z krajín totiž nemajú zriadené turistické kancelárie či vládne agentúry, ktoré sa zbieraniu týchto údajov zaoberajú. Napriek tomu si môžete pozrieť zoznam desiatich krajín, kam zavíta ročne najmenej turistov na svete.
10. Turkmenistan: 8 697 turistov
Hoci táto krajina nie je v istých ohľadoch taká extrémna ako Severná Kórea, v súvislosti s turizmom patrí do rovnakej kategórie – obidve vyžadujú od turistov, aby s nimi chodil cestovný sprievodca. Vari najpôsobivejšou atrakciou je takzvaná Brána do pekla – horiaci kráter uprostred púšte. Zaujímavé je napríklad aj to, že občania Turkmenistanu dostávajú od štátu zadarmo elektrinu, vodu a prírodný plyn.
9. Guinea-Bissau: 7 500 turistov
Infraštruktúra v tejto krajine nestojí za nič a lieta tam iba zopár aerolínií. Letecká spoločnosť TAP Portugal dokonca zastavila lety do a z Bissau po tom, čo miestna polícia prinútila ich pilotov previezť 74 sýrskych utečencov do Lisabonu v roku 2013. Turistov napriek tomu na tejto krajine môže fascinovať predovšetkým to, že krajina je prakticky bez známok moderného života. Mimochodom, návšteva súostrovia Bijagós stojí určite za to.
8. Líbya: 6 250 turistov
Kaddáfí už krajine síce nevládne, jeho odkaz však žije ďalej – útočí sa tu napríklad bombami na ambasády. Turistickému ruchu v Líbyi rozhodne nepomáha ani fakt, že medzinárodné letisko v hlavnom meste Tripolis zatvorili po bombardovaní v 2014 svoje brány. Všetky lety boli pozastavené a v súčasnosti funguje ako alternatíva menšie letisko Mitiga International Airport, ktoré ale „obhospodaruje“ iba zopár letov.
7. Kiribati: 6 000 turistov
O tomto pacifickom raji počul fakticky len málokto, kto ho však navštívil, neoľutoval. Existuje niekoľko možností, ako sa na Kiribati dostať. Napríklad každé dva týždne tam lieta lietadlo z Nauru alebo Marshallových ostrovov. Alebo môže človek letieť z Fidži, odkiaľ sa dá raz za týždeň dostať do hlavného mesta Kiribati South Tawara. Zaujímavé je, že v tamojšom jazyku neexistuje písmeno „s“, ako „s“ sa ale vyslovuje spojenie hlások „ti“ alebo „tu“. Kiribati je teda vlastne Kiribass.
6. Rovníková Guinea: 5 700 turistov
Problém dostať víza do tejto krajiny je taký veľký, že ju ročne navštívi iba 5 700 turistov (ľahké to majú len americkí občania). V krajine si turisti zväčša užívajú prírodné krásy. Nádherné pláže a potápanie sa si však človek vychutná iba vtedy, ak si donesiete vlastné plutvy a masku (turistická infraštruktúra je totiž málo rozvinutá). V tejto krajine sa, bohužiaľ, nemôžu robiť fotky, kto sa o to pokúsi, skončí pravdepodobne vo väzenskej cele.
5. Južný Sudán: 5 500 turistov
V najnovšej krajine sveta prebieha občianska vojna, preto tam turisti nie sú vonkoncom bežnou záležitosťou. Fotografovanie je tu rovnako ako v Rovníkovej Guiney ilegálnou činnosťou. Turisti si preto nemôžu robiť fotografie ani do telefónu, resp. môžu, ale len na vlastné riziko. Tamojší policajti sú vo veci kontroly fotenia údajne mimoriadne dôslední.
4. Marshallove ostrovy: 4 600 turistov
O tejto krajine/ostrovoch vie rovnako málo ľudí ako o Kiribati. Marshallove ostrovy sa nachádzajú v strede Pacifiku a patrí k nim i známy atol Bikini. Ostrovy sú v prvom rade rajom pre potápačov. Žije tam totiž viac ako tisíc druhov rýb a vidieť tu možno až 250 typov koralov. Mnohých turistov asi odrádza aj viac ako desaťročná etapa v histórii tohto geografického priestoru, počas ktorej sa tu uskutočnili desiatky testov atómových bômb.
3. Tuvalu: 1 200 turistov
Na ostrov a z neho sa dá dostať dvakrát týždenne vďaka spoločnosti Fiji Airways. Táto krajina je možno jediná svojho druhu – ľudia sú tu viac autentickí, viac nefalšovaní a prívetivejší ako kdekoľvek inde na svete. V tejto krajine ako v jednej z mála na svete človek nemôže platiť kreditnou kartou, jediné, na čom záleží, je hotovosť, konkrétne austrálske doláre.
2. Somálsko: 400 turistov
Vojna, nedostatok štátnej moci po mnoho rokov, násilnícki moslimskí extrémisti, šaría – reputácia Somálska nielen ako turistickej destinácie je extrémne zlá. A to aj napriek tomu, že Mogadišo, najväčšie a hlavné mesto krajiny, sa aktuálne považuje za relatívne bezpečné miesto. Ak sa človeku podarí zaobstarať si víza, má pri príjazde takisto možnosť využiť sprievodcu s ozbrojenými strážcami.
1. Nauru: 160 turistov
Videli ste niekedy cestovateľskú príručku, v ktorej by sa táto krajina spomínala? Nauru je malým kusom zeme – má rozlohu 21 kilometrov štvorcových – a žije tu menej ako 10 000 obyvateľov. Dostať sa tam dá iba starým Beingom mistnej leteckej spoločnosti. V Nauru sú iba dva hotely, prakticky žiaden nočný život a mnoho utečencov, ktorí boli deportovaní z Austrálie. Krajina v podstate nemá hlavné mesto, iba najväčšiu dedinu Yaren, ktorá túto funkciu plní.