Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odpisy prenajatého hmotného majetku

odpisy majetku
odpisy majetku Foto: Getty images
19. januára 2024 Img 20230124 wa0003 2.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Aké sú odpisy pri prenajatom hmotnom majetku? Ako je potrebné k ním pristupovať? Tieto odpovede nájdete nižšie v článku.

Odpisy hmotného majetku, ktorý sa prenajíma

Zákon o dani z príjmov č.595/2003 Z.z. (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), hovorí o podmienkach, kedy je možné výdavky považovať za daňové náklady.

Hmotný majetok poskytnutý na prenájom sa podľa zákona o dani z príjmov zahŕňajú do daňových výdavkov odpisy najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy príjmov (výnosov) z prenájmu tohto majetku, ktoré prislúchajú na príslušné zdaňovacie obdobie.

Ak by hmotný majetok bol poskytnutý na prenájom iba:

  • z časti, nie ako celok, alebo
  • na časť zdaňovacieho obdobia,

určia sa odpisy, ktoré sa zahrnú do základu dane, podľa rozsahu a doby prenájmu tohto majetku.

Ako sa tento odpis vypočíta? Podľa § 26 ods.1 je ročný odpis vypočítaný pomer vstupnej ceny a doby odpisovania určenej na príslušnú odpisovú skupinu. Takto vypočítaný odpis sa uplatní do daňových výdavkov do výšky príjmu z prenájmu.

Pri určení výšky príjmov (výnosov) z prenájmu je potrebné vychádzať z princípov účtovania, ktoré sú stanovené v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva.

U účtovnej jednotky, ktorá účtuje v sústave podvojného účtovníctva, sa za výnos z prenájmu, s ktorým sa porovnáva výška vypočítaného ročného odpisu, považuje časovo rozlíšený výnos prislúchajúci na príslušné zdaňovacie obdobie účtovaný na príslušných účtoch výnosov, bez ohľadu na úhradu tohto nájomného v tomto zdaňovacom období.

V sústave jednoduchého účtovníctva alebo ak podnikateľ vedie daňovú evidenciu, do daňových výdavkov sa zahrnie odpisy prenajatého majetku do výšky dosiahnutých príjmov z prenájmu, najviac však do výšky časovo rozlíšenej sumy príjmov z prenájmu tohto majetku, ktoré pripadá na dané zdaňovacie obdobie.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Príjmy z prenájmu hmotného majetku s pohľadom na odber energií a ostatných režijných nákladov hmotného hnuteľného, alebo nehnuteľného majetku
  • Odpis nehnuteľnosti, ak ide o prenájom len časti nehnuteľnosti
  • Praktické príklady

Príjmy z prenájmu hmotného majetku s pohľadom na odber energií a ostatných režijných nákladov hmotného hnuteľného, alebo nehnuteľného majetku

Výška príjmov (výnosov) sa určuje pre účely uplatnenia odpisov prenajatého majetku podľa § 19 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov jednak v závislosti od toho, akým spôsobom je v uzatvorenej nájomnej zmluve dohodnutý spôsob úhrady za spotrebu energií a za poskytovanie služieb súvisiacich s prenájmom nehnuteľnosti a jednak v závislosti od toho, kto má uzatvorený zmluvný vzťah s dodávateľom energií a služieb.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img 20230124 wa0003 2.jpg

Na účtovníctvo som sa zameriavala už na strednej a vysokej škole. Počas odbornej praxe som pracovala pod vedením audítora, pôsobila som v účtovných firmách a neskôr ako hlavná účtovníčka pre medzinárodnú spoločnosť, a tiež ako metodička účtovného oddelenia. Aktuálne sa venujem súkromnej praxi, vedeniu účtovníctva a účtovnému poradenstvu v rámci môjho portálu www.uctovneporadenstvo.org. Taktiež mám osvedčenie v slovenskej certifikácii účtovníkov. Vo voľnom čase tvorím, venujem sa najmä maľovaniu - vydala som aj darčekovú knihu s maľbami a postrehmi o živote.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

odpisyodpisy majetkuodpisy prenajatého majetkuPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odpisovanie majetku

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X