Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňový bonus na dieťa v roku 2023 – aká bude jeho výška a aké podmienky musíte spĺňať?

daňový bonus
daňový bonus Foto: Getty Images
26. septembra 2022 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Daňový bonus na dieťa je obľúbeným pojmom daňovníkov na Slovensku, je to totiž efektívny nástroj, keďže znižuje samotnú daňovú povinnosť a nie základ dane. Pre získanie daňového bonusu je však potrebné splniť viacero podmienok. V článku si priblížime, akú výšku bude mať daňový bonus na dieťa v roku 2023, kedy vzniká nárok na daňový bonus, respektíve aké podmienky musíte splniť na jeho získanie a kedy sa vypláca.

Výška daňového bonusu v roku 2023

Suma daňového bonusu sa každoročne upravuje v závislosti od zmeny súm životného minima. V roku 2023 sa suma daňového bonusu na dieťa opäť zvýši.

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2, si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. Suma daňového bonusu, o ktorú sa znižuje daň, je
  • 50 eur mesačne, ak vyživované dieťa dovŕšilo 15 rokov veku, alebo
  • 100 eur mesačne, ak vyživované dieťa nedovŕšilo 15 rokov veku, a to poslednýkrát za kalendárny mesiac, v ktorom dieťa dovŕši 15 rokov veku; to neplatí, ak sa na vyživované dieťa poskytuje dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa podľa osobitného predpisu.

Čo je to daňový bonus?

Daňový bonus je veličina, ktorá sa vzťahuje na daň z príjmu a ide o sumu, ktorú je možné si odpočítať priamo z vypočítanej dane z príjmov a tým daň znížiť.

Uplatnením nároku na daňový bonus sa zvýši čistá mzda zamestnanca, ak ho uplatňuje mesačne, alebo zníži daň z príjmov u zamestnanca v ročnom zúčtovaní dane alebo v podanom daňovom priznaní k dani z príjmov, alebo zníži daň z príjmov u SZČO (napr. živnostníka) v podanom daňovom priznaní k dani z príjmov.

Vyživované dieťa

Daňový bonus je naviazaný na vyživované dieťa, ktoré s daňovníkom žije v spoločnej domácnosti. Pojem „domácnosť“ je vymedzený v § 115 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka, podľa ktorého domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. Adresa trvalého pobytu rodiča a vyživovaného dieťaťa pri uplatnení daňového bonusu nie je podstatná. Každá fyzická osoba môže byť členom (príslušníkom) len jednej domácnosti, pričom zrušenie manželstva rozvodom nemusí mať vždy za následok aj zánik spoločnej domácnosti.

Príklad

Daňovník žije so svojím vlastným dieťaťom v domácnosti, pričom jeho trvalý pobyt je v Bratislave. Dieťa, ktoré vyživuje daňovník, má trvalý pobyt vo Zvolene. Spĺňa daňovník podmienku žitia s dieťaťom v domácnosti, ak s manželkou uhrádza náklady na potreby celej rodiny? Vzhľadom na to, že daňovník žije so svojím dieťaťom v domácnosti a spoločne uhrádza náklady na potreby rodiny a potreby dieťaťa, spĺňa podmienku žitia s dieťaťom v domácnosti, a to aj napriek tomu, že adresa trvalého pobytu daňovníka nie je zhodná s adresou trvalého pobytu dieťaťa.

Daňový bonus je možné uplatniť len na dieťa, ktoré sa v súlade s § 33 ods. 2 zákona o dani z príjmov považuje za vyživované dieťa.

Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, pokiaľ spĺňa podmienky nezaopatreného dieťaťa podľa zákona o prídavku na dieťa. Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje aj plnoleté nezaopatrené dieťa ak do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti pritom nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu.

Nezaopatreným dieťaťom je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie však do svojich 25 rokov. Zároveň sa však musí sústavne pripravovať na povolanie štúdiom na základnej, strednej alebo vysokej škole dennou formou štúdia. Táto podmienka neplatí pre osoby, ktoré túto sústavnú prípravu na povolanie nemôžu absolvovať vzhľadom na to, že trpia chorobou, či utrpeli úraz.

Za nezaopatrené dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré je oslobodené od dochádzky do školy, taktiež dieťa, ktoré navštevuje základnú školu pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Nezaopatreným dieťaťom je aj dieťa, ktoré nie je schopné pripravovať sa na povolanie, prípadne vykonávať zárobkovú činnosť vzhľadom na svoj dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Takéto dieťa má však tento status len do dosiahnutia plnoletosti.

Nezaopatreným dieťaťom nie je dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok, a to od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo vydané rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku, alebo ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Nárok na daňový bonus

Nárok na daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky ustanoveného percenta základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo do výšky ustanoveného percenta základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, alebo ich úhrnu, takto:
Počet
vyživovaných
detí
Percentuálny limit základu dane (čiastkového základu dane)
1 20 %
2 27 %
3 34 %
4 41 %
5 48 %
6 a viac 55 %.

Uplatnenie daňového bonusu

Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom pri vrátení tejto sumy správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku.   Na dieťa si daňový bonus môže uplatniť jeden rodič.

Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov, zároveň ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba. Ak je v domácnosti viac detí, na ktoré sa dá uplatniť daňový bonus, na všetky deti si uplatňuje bonus vždy jeden rodič. Časť roka to však môže byť jeden rodič a druhú časť roka druhý rodič.

Ak dieťa úspešne absolvuje záverečnú štátnu skúšku a ukončí druhý stupeň vysokoškolského štúdia, od ďalšieho mesiaca rodič nemá nárok na daňový bonus. V prípade neúspechu pri záverečnej skúške ostáva študent študentom do konca akademického roka, teda spravidla do 31. augusta.

V prípade prerušenia štúdia sa dieťa nepovažuje za nezaopatrené dieťa a daňovník nemá nárok na daňový bonus počas obdobia, na ktoré bolo štúdium dieťaťa prerušené.

Ak študent skončí prvý stupeň vysokoškolského štúdia a po zápise pokračuje v štúdiu ďalej, rodičia majú nárok na daňový bonus aj v tomto medziobdobí.

Ako si uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa v roku 2023?

Daňový bonus si môže daňovník uplatniť v priebehu zdaňovacieho obdobia u zamestnávateľa alebo po skončení zdaňovacieho obdobia v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, alebo osobne prostredníctvom daňového priznania. O uplatnenie daňového bonusu musí zamestnanec zamestnávateľa požiadať.

Zamestnanec, ktorý si uplatňuje daňový bonus u zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, je povinný preukázať tomuto zamestnávateľovi splnenie podmienok na priznanie daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom tieto podmienky spĺňa.
Na predložené doklady zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne, začínajúc kalendárnym mesiacom nasledujúcim po mesiaci, v ktorom sa zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, preukážu.
Ak zamestnanec nastúpi do zamestnania, na predložené doklady zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne už v kalendárnom mesiaci, v ktorom zamestnanec nastúpil do zamestnania, ak ich preukáže do konca tohto kalendárneho mesiaca a neuplatnil si ich v tomto kalendárnom mesiaci u iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane. Ak sa zamestnancovi skončilo zamestnanie, na daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka prihliadne zamestnávateľ poslednýkrát za kalendárny mesiac, v ktorom sa zamestnancovi skončilo zamestnanie, ak vo vyhlásení podľa odseku 6 zamestnanec neuvedie inak.

Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Nárok na daňový bonus za rovnakých ustanovených podmienok vzniká aj tomu daňovníkovi, ktorému dieťa zomrie v deň, v ktorom sa dieťa narodilo.

Zamestnávateľ na daňový bonus prihliadne vtedy, ak zamestnanec podá písomné vyhlásenie. Ak si zamestnanec uplatňuje daňový bonus u zamestnávateľa, je povinný preukázať tomuto zamestnávateľovi splnenie podmienok na priznanie daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom tieto podmienky spĺňa. Na predložené doklady zamestnávateľ prihliadne začínajúc kalendárnym mesiacom nasledujúcim po mesiaci, v ktorom daňovník doklady zamestnávateľovi preukáže. Ak zamestnanec nastúpi do zamestnania, na predložené doklady zamestnávateľ prihliadne už v kalendárnom mesiaci, v ktorom zamestnanec nastúpil do zamestnania, ak ich preukáže do konca tohto kalendárneho mesiaca a neuplatnil si ich v tomto kalendárnom mesiaci u iného zamestnávateľa.

Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Pomernú časť daňového bonusu si môže uplatniť časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a zostávajúcu časť druhý z daňovníkov.  Počet vyživovaných detí, na ktoré môže daňovník uplatniť daňový bonus nie je limitovaný.

Nárok na daňový bonus si zamestnanec uplatní prostredníctvom tlačiva Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu. K tlačivu je nutné priložiť aj doklady preukazujúce nárok zamestnanca na daňový bonus.

Zamestnanec si môže uplatniť nárok na daňový bonus mesačne, čím si zvýši čistú mzdu, avšak zdaniteľný príjem zo závislej činnosti zamestnanca musí byť aspoň vo výške jednej polovice minimálnej mzdy, alebo ročne v ročnom zúčtovaní dane prostredníctvom svojho zamestnávateľa alebo podaním daňového priznania k dani z príjmov.

Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi daňový bonus na dieťa najneskôr pri výplate mzdy za mesiac apríl, t. j. v máji.

Samostatne zárobkovo činná osoba si môže nárok na daňový bonus uplatniť iba ročne prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmov. V daňovom priznaní je potrebné vyplniť príslušný oddiel a priložiť potrebné doklady.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Sústavná príprava dieťaťa na povolanie – praktické príklady
  • Čo znamená vlastné dieťa? – praktické príklady
  • Osvojené dieťa daňovníka
  • Dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu
  • Dieťa druhého z manželov
  • Uplatnenie daňového bonusu pri striedavej starostlivosti
  • Uplatnenie daňového bonusu dedičom
  • Preukazovanie nároku na daňový bonus

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

Častou otázkou daňovníkov je čo zákon rozumie pod sústavnou prípravou na povolanie dieťaťa. Sústavnou prípravou dieťaťa na povolanie podľa zákona o prídavku na dieťa je štúdium, ktoré sa organizuje na strednej škole dennou formou alebo sa uskutočňuje na vysokej škole dennou formou. Zákon o prídavku na dieťa v ustanovených prípadoch vymedzuje za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie aj iné obdobie, napr. tzv. obdobie prázdnin.

Ide napr. o nasledovné prípady:

  • dieťa ukončí štúdium na strednej škole v máji 2023 a od 01.06.2023 sa zamestná; sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, t. j. aj obdobie od 01.06.2023 do 31.08.2023 (daňovník má nárok na daňový bonus aj za mesiace jún až august 2023),
  • dieťa ukončí štúdium na strednej škole v máji 2023 a na vysokú školu sa zapíše dňa 10.10.2023; sústavná príprava dieťaťa na povolanie je obdobie od júna do augusta 2023, ale aj obdobie od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, t. j. obdobie od septembra do októbra 2023 (daňovník má nárok na daňový bonus aj za mesiace jún až október 2023),
  • dieťa ukončí štúdium na strednej škole maturitnou skúškou vykonanou v opravnom termíne dňa 09.09.2023;  sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj obdobie po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa malo skončiť štúdium na strednej škole, t. j. do 31.08.2023 (daňovník od 01.09.2023 nemá nárok na daňový bonus),
  • dieťa ukončí inžinierske štúdium na vysokej škole vykonaním štátnych skúšok v opravnom termíne 14.11.2022; vysokoškolské štúdium trvá do skončenia štúdia v súlade s § 65 a 66 zákona o vysokých školách. V súlade s § 66 ods. 1 a 2 zákona o vysokých školách, dňom skončenia štúdia v prípade neskončenia štúdia v termíne určenom podľa § 65 ods. 2 zákona o vysokých školách, je koniec akademického roka, v ktorom mal študent skončiť vysokoškolské štúdium, t. j. do 31.08.2023. Ak by však vysoká škola dieťa zapísala do ďalšieho ročníka štúdia na vysokej škole, t. j. dieťa by sa naďalej sústavne pripravovalo na povolanie aj v akademickom roku 2023/2024, potom by rodičovi tohto dieťaťa vznikol nárok na daňový bonus aj za mesiace september až november 2023,
  • dieťa ukončí vysokoškolské štúdium prvého stupňa v máji 2023 a na vysokoškolské štúdium prvého stupňa (iný odbor) sa zapíše 25.08.2023; obdobie po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa, zákon o prídavku na dieťa neustanovuje za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie, preto rodičovi tohto dieťaťa nárok na daňový bonus za obdobie od júna do augusta 2023 nevzniká,
  • dieťa ukončilo štúdium na strednej škole maturitnou skúškou 20.05.2022 a dňa 01.07.2022 sa zamestnalo. O rok neskôr, t. j. v máji 2023 je dieťa prijaté na denné štúdium vysokoškolského štúdia, pričom zápis na vysokoškolské štúdium uskutoční pred začiatkom akademického roka v júli 2023; sústavná príprava dieťaťa na povolanie je obdobie od júna do augusta 2022, a preto rodičovi za ustanovených podmienok vznikol nárok na daňový bonus do konca augusta 2022. Ak sa dieťa v júli 2023 zapíše na vysokoškolské štúdium dennou formou, rodičovi za ustanovených podmienok vzniká nárok na daňový bonus od septembra 2023. Uvedené platí v súlade s § 4 ods. 3 zákona o prídavku na dieťa, kde je ustanovené, ak sa zápis na vysokoškolské štúdium uskutoční pred začiatkom akademického roka, v ktorom sa má začať štúdium, sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa začína najskôr prvým dňom akademického roka, t. j. v danom prípade od 01.09.2023,
  • dieťa ukončí vysokoškolské štúdium druhého stupňa dňa 20.05.2023 a na vysokoškolské štúdium prvého stupňa sa zapíše 25.08.2023; dieťa, ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa sa v súlade s § 3 ods. 3 písm. b) zákona o prídavku na dieťa nepovažuje za nezaopatrené, preto obdobie sústavnej prípravy na povolanie od júna 2023 zaniká (rodič dieťaťa od júna 2023 nemá nárok na daňový bonus),
  • dňa 10.02.2023 dieťa zanechá vysokoškolské štúdium. Vysokej škole bolo písomné vyhlásenie o zanechaní štúdia doručené dňa 03.03.2023; okrem riadneho skončenia vysokoškolského štúdia sa vysokoškolské štúdium skončí inak, napr. zanechaním štúdia, pričom dňom skončenia štúdia pri zanechaní štúdia je deň, keď bolo vysokej škole doručené písomné vyhlásenie študenta o zanechaní štúdia, t. j. obdobie sústavnej prípravy na povolanie zaniká od apríla 2023 (rodič dieťaťa od apríla 2023 nemá nárok na daňový bonus).

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa zákona o prídavku na dieťa je aj obdobie, v ktorom dieťa opakuje ročníky štúdia.

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa zákona o prídavku na dieťa nie je príprava profesionálneho vojaka v prípravnej štátnej službe na výkon dočasnej štátnej služby podľa osobitného predpisu, príprava policajta v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu, príprava colníka v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu a príprava príslušníka Hasičského a záchranného zboru v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu.

V súlade s § 4 ods. 6 zákona o prídavku na dieťa sústavná príprava dieťaťa na povolanie nie je obdobie, v ktorom sa štúdium prerušilo.

Príklad

Môže si daňovník za mesiac február 2023 uplatniť daňový bonus na dieťa, ktoré 01.02.2023 dovŕšilo 25 rokov veku a sústavne sa pripravuje na budúce povolanie? Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje daňovník zamestnávateľovi, pričom sa sleduje splnenie podmienok vždy k prvému dňu v mesiaci. Dieťa dňom 25. narodenín sa stáva dieťaťom dvadsaťpäťročným, a preto k prvému dňu v mesiaci február nie je dieťaťom vo veku do 25 rokov. V súlade s § 15 ods. 2 zákona o prídavku na dieťa nárok na prídavok na dieťa zaniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom nezaopatrené dieťa dovŕšilo 25 rokov veku alebo získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Znamená to, že ak daňovníkovi za mesiac február 2023 vzniká nárok na prídavky na toto dieťa, vzniká mu za tento mesiac aj nárok na daňový bonus.

Príklad

Od ktorého mesiaca nemá zamestnanec nárok na daňový bonus na dieťa študujúce na vysokej škole, ak dieťaťu bolo 03.02.2023 doručené rozhodnutie o spätnom priznaní invalidného dôchodku k 15.10.2021? Sociálna poisťovňa uvedené rozhodnutie vydala 15.01.2023. Za nezaopatrené dieťa sa nepovažuje dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok, a to od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku vydané. Sociálna poisťovňa vydala rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku dňa 15.01.2023, preto zamestnanec od februára 2023 stráca nárok na daňový bonus, ale nestráca nárok na už priznaný daňový bonus do 31.01.2023.

Príklad

Študent bakalárskeho štúdia od roku 2020, ktorého štandardná dĺžka štúdia podľa študijného programu by mala trvať tri akademické roky, neskončil vysokoškolské štúdium prvého stupňa ani v opravnom termíne. Môže si rodič tohto dieťaťa od septembra 2023 uplatniť nárok na daňový bonus, ak tretí akademický rok opakuje v r. 2023/2024? Nakoľko za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie sa považuje aj obdobie, v ktorom dieťa opakuje ročníky štúdia, rodič tohto dieťaťa si môže po splnení všetkých ustanovených podmienok uplatniť nárok na daňový bonus aj za toto obdobie. Prekročenie štandardnej dĺžky štúdia nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu.

Príklad

20-ročný študent 01.09.2022 začal študovať v Japonsku na vysokej škole dennou formou. Považuje sa dieťa študujúce v zahraničí za vyživované dieťa? Ak Ministerstvo školstva SR rozhodnutím potvrdí, že škola v Japonsku, ktorú navštevuje študent, je postavená na úroveň štúdia na vysokých školách v SR, potom možno tohto študenta považovať za nezaopatrené dieťa a na účely zákona o dani z príjmov za vyživované dieťa.

Čo znamená vlastné dieťa?

Určenie rodičovstva ustanovuje zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine. Matkou dieťaťa je žena, ktorá dieťa porodila a otcovstvo sa určuje na základe domnienok otcovstva ustanovených v zákone o rodine súhlasným vyhlásením rodičov alebo rozhodnutím súdu.

Príklad

Daňovník žije s družkou v jednej domácnosti, ktorej sa 07.02.2023 narodil syn. Otcom tohto dieťaťa je daňovník žijúci s družkou, t. j. druh. Považuje sa toto dieťa u daňovníka (druha) za vyživované? Keďže ide o vlastné dieťa daňovníka (druha), toto dieťa sa považuje za vyživované.

Príklad

Manželia sú rozvedení, ale naďalej žijú v spoločnej domácnosti. Dieťa bolo rozhodnutím súdu zverené do starostlivosti matky a otcovi uložil súd povinnosť platiť výživné, čo aj platí. Keďže matka dieťaťa je nezamestnaná a nemôže si uplatniť daňový bonus, otec dieťaťa požiadal svojho zamestnávateľa o priznanie daňového bonusu na toto dieťa, ktoré s ním žije v spoločnej domácnosti. Má otec dieťaťa nárok na daňový bonus, keď s matkou dieťaťa sú rozvedení a dieťa bolo zverené do starostlivosti matky? Dieťa je síce zverené do starostlivosti matky, ale vo vzťahu k otcovi ide stále o vlastné dieťa daňovníka, ktoré s otcom žije v domácnosti. Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník, s ktorým nezaopatrené dieťa žije v spoločnej domácnosti. Ak sa rodičia dieťaťa dohodli na takomto uplatnení daňového bonusu, zamestnávateľ môže otcovi priznať nárok na daňový bonus na toto dieťa. Otec dieťaťa môže uvedené skutočnosti preukázať zamestnávateľovi, napr. dokladom, z ktorého je zrejmé, že sa s matkou dieťaťa na takomto uplatnení daňového bonusu dohodli.

Osvojené dieťa daňovníka

V súlade so zákonom o rodine súd o osvojení rozhoduje na návrh osvojiteľa, pričom pred rozhodnutím súdu o osvojení musí byť maloleté dieťa najmenej po dobu deviatich mesiacov v starostlivosti budúceho osvojiteľa. Budúci osvojiteľ nahrádza dieťaťu starostlivosť rodičov, preto ak splní aj ostatné ustanovené podmienky, nárok na daňový bonus budúcemu osvojiteľovi vzniká aj za mesiace, v ktorých mu súd zveril dieťa do predosvojiteľskej starostlivosti.

Dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu

V súlade o zákonom o rodine náhradnou starostlivosťou je zverenie maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča, pestúnska starostlivosť a ústavná starostlivosť. V súlade s ustanoveniami zákona o rodine náhradná osobná starostlivosť a pestúnska starostlivosť zaniká okrem iného dosiahnutím plnoletosti dieťaťa. Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje aj plnoleté nezaopatrené dieťa podľa § 2 ods. 1 písm. d) tretieho bodu zákona o prídavku na dieťa, pričom ide o plnoleté nezaopatrené dieťa, ak do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.
V súlade s § 2 písm. c) zákona č. 627/2005 Z. z. o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, náhradnou starostlivosťou o dieťa je poručníctvo, ak sa poručník osobne stará o dieťa. To neplatí, ak sa poručník osobne stará o dieťa, ktorého rodičia nie sú plnoletí. V súlade s ustanoveniami zákona o rodine môže súd v niektorých prípadoch ustanoviť maloletému dieťaťu poručníka, ktorý bude zabezpečovať jeho výchovu, zastupovať ho a spravovať jeho majetok. Poručník nie vždy je povinný osobne sa starať o maloleté dieťa, t. j. ak sa poručník o dieťa osobne nestará, potom sa dieťa vo vzťahu k poručníkovi nepovažuje za vyživované. Ak sa poručník o maloleté dieťa osobne stará, t. j. počas tohto obdobia poručník nahrádza dieťaťu starostlivosť rodičov, potom dieťa vo vzťahu k poručníkovi sa považuje za vyživované. Poručník po splnení aj ďalších ustanovených podmienok si môže uplatniť na takéto dieťa daňový bonus.

Dieťa druhého z manželov

Zákon o dani z príjmov ustanovuje, že aj dieťa druhého z manželov sa považuje za vyživované dieťa, napr. vlastné dieťa len jedného z manželov, osvojené dieťa len jedného z manželov.

Príklad

Od 01.01.2023 druh a družka žijú v jednej domácnosti a spoločne vyživujú dve deti (jedno dieťa je družkine a druhé dieťa je druhovo). Družka si uplatňuje daňový bonus na vlastné dieťa a druh si uplatňuje daňový bonus na vlastné dieťa. Dňa 22.03.2023 sa zosobášili. Môžu si od apríla naďalej uplatňovať daňový bonus osobitne na svoje vlastné dieťa? Dieťa druhého z manželov sa podľa zákona považuje za vyživované dieťa, a preto uzavretím sobáša sa manželkino dieťa vo vzťahu k manželovi považuje za dieťaťa druhého z manželov a rovnako manželovo dieťaťa sa vo vzťahu k manželke považuje za dieťa druhého z manželov. Ak deti vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich, a to na všetky deti. Znamená to, že od apríla 2023 po splnení všetkých ustanovených podmienok nárok na daňový bonus na obidve deti si môže uplatniť len jeden z manželov.

Uplatnenie daňového bonusu pri striedavej starostlivosti

Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Pri striedavej osobnej starostlivosti obidvaja rodičia spĺňajú podmienku žitia v domácnosti s dieťaťom. Znamená to, že takéto dieťa vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, t. j. matka aj otec, pričom daňový bonus mesačne na toto dieťa si môže uplatniť len jeden z nich. Ak sa rodičia, ktorým bolo dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti nedohodnú na uplatnení daňového bonusu, daňový bonus sa uplatní alebo prizná v poradí matka, otec.

Príklad

Daňovník si u zamestnávateľa uplatňuje daňový bonus na vlastné dieťa. Dňa 15.04.2023 sa s manželkou rozviedol a súd zveril ich spoločné dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov. Podľa rozhodnutia súdu, striedavá osobná starostlivosť bude prebiehať tak, že otec dieťaťa sa bude o dieťa osobne starať 1. až 15. deň každého mesiaca a matka sa bude o dieťa osobne starať 16. až posledný deň každého mesiaca. Ktorý z rodičov si môže uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa? Pri striedavej osobnej starostlivosti nie je potrebné skúmať, u ktorého z rodičov je v prvý deň príslušného kalendárneho mesiaca dieťa v osobnej starostlivosti, nakoľko obidvaja rodičia spĺňajú podmienku žitia v domácnosti s dieťaťom. Je na rodičoch, aby sa dohodli, ktorí z nich si uplatní daňový bonus, pričom časť roka môže daňový bonus uplatniť matka a časť roka otec. Ak sa rodičia nedohodnú, kto z nich si daňový bonus na vyživované dieťa uplatní, potom prednostné právo na daňový bonus má matka.

Uplatnenie daňového bonusu dedičom

Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za zomretého daňovníka podáva dedič. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane za ustanovených podmienok môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť. Dedič v daňovom priznaní zomretého daňovníka, za ktorého podáva daňové priznanie, môže uplatniť za ustanovených podmienok nárok na daňový bonus na vyživované dieťa za zomretého daňovníka.

Príklad

Daňovník, ktorý poberal príjmy zo závislej činnosti, zomrel 11.03.2023. V súlade s § 35 Zákonníka práce zamestnávateľ vyplatil pozostalej manželke mzdu za odpracované dni mesiaca marec 2023. Vdova po zomretom daňovníkovi je poberateľkou starobného dôchodku, a preto si daňový bonus na nezaopatrené dieťa neuplatňuje. Môže vdova v daňovom priznaní, ktoré bude podávať za zomretého manžela, uplatniť nárok na daňový bonus na ich vlastné nezaopatrené dieťa, ak jej manžel si tento nárok neuplatnil v priebehu zdaňovacieho obdobia u svojho zamestnávateľa? Vdova po zomretom manželovi je povinná podať daňové priznanie, v ktorom uvedie nielen príjmy, ktoré daňovníkovi boli vyplatené za mesiace január až marec 2023, ale aj tie príjmy, ktoré zamestnávateľ zomretého daňovníka vyplatil manželke, na ktorú prešlo právo na tieto príjmy za odpracované dni mesiaca marec 2023. Ak zomretý daňovník splnil všetky ustanovené podmienky na uplatnenie daňového bonusu, vdova v daňovom priznaní, ktoré je povinná podať za zomretého manžela, môže uplatniť daňový bonus za kalendárne mesiace január až marec 2023.

Preukazovanie nároku na daňový bonus

Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi:

  1. predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdením príslušného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
  2. potvrdením príslušného úradu o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo potvrdením príslušného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa.

Pokiaľ si zamestnanec uplatňuje daňový bonus na dieťa, ktoré si plní povinnú školskú dochádzku, nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje len dokladom o oprávnenosti nároku, t. j. či ide o vyživované dieťa. Napr. skutočnosť, že ide o vlastné dieťa zamestnanca, môže zamestnanec zamestnávateľovi preukázať rodným listom, osvojené dieťa môže preukázať rozhodnutím súdu alebo dieťa druhého z manželov môže preukázať sobášnym listom.
Ak dieťa zamestnanca splnilo povinnú školskú dochádzku a sústavne sa pripravuje na povolanie štúdiom dennou formou (povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najviac do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok veku, ak osobitný predpis neustanovuje inak), potom zamestnanec preukazuje nárok na daňový bonus aj potvrdením zo školy alebo potvrdením príslušného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa.

S účinnosťou od 01.12.2019 zamestnanec, ktorý si uplatňuje nárok na daňový bonus u svojho zamestnávateľa, nemá povinnosť predkladať potvrdenie zo školy alebo potvrdenie príslušného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa zamestnávateľovi podľa osobitného predpisu, ak dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na škole so sídlom na území SR. Ide len o tých zamestnávateľov, ktorí majú poskytnutý prístup do centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov, a centrálneho registra študentov.

Zamestnanec uplatňujúci si daňový bonus na dieťa, ktoré sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, preukazuje nárok na priznanie daňového bonusu napr. potvrdením školy, že dieťa zo zdravotných dôvodov prerušilo štúdium a potvrdením od lekára, že sa nemôže pre chorobu alebo úraz pripravovať na povolanie štúdiom, alebo potvrdením príslušného úradu o poberaní prídavku na dieťa.

Príklad

Daňovník si u svojho zamestnávateľa (s.r.o.) mesačne uplatňuje daňový bonus na vlastné dieťa, ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie na strednej škole v Bratislave. Dňa 24.06.2023 sa daňovník so svojou manželkou rozviedol a súd určil, že dieťa zveruje do osobnej starostlivosti matke. Otec nežije s dieťaťom v jednej domácnosti, ale mesačne prispieva na výživu dieťaťa. Môže si matka uplatniť daňový bonus, ak si nárok na daňový bonus naďalej uplatňuje otec dieťaťa? Pokiaľ dieťa vyživujú viacerí daňovníci, daňový bonus si môže uplatniť len jeden z nich, ale musí byť splnená aj podmienka žitia s dieťaťom v domácnosti. Otec dieťaťa v tomto prípade nežije s vlastným dieťaťom v domácnosti, a preto je povinný oznámiť túto skutočnosť zamestnávateľovi. V prípade, že tak neurobí, daňový bonus si uplatňuje v rozpore s ustanoveniami zákona (zamestnanec má povinnosť doplatiť nielen neoprávnene uplatnený daňový bonus, ale aj súvisiace sankcie). Matka dieťaťa je jediná oprávnená osoba, ktorej vzniká nárok na daňový bonus, ktorý preukáže napr. rodným listom dieťaťa a potvrdením zo školy (potvrdenie školy predkladá z dôvodu, že zamestnávateľ, ktorým je s.r.o., nemá poskytnutý prístup do centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daňový bonusknowhowPrémiový obsahrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X