Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obchodné podmienky pre e-shop

Obchodné podmienky
Obchodné podmienky Foto: Getty Images
27. februára 2019 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Online podnikanie láka do svojich radov stále viac podnikateľov v rôznych oblastiach predaja tovarov a poskytovania služieb. Založenie e-shopu predstavuje v súčasnosti pomerne dostupný spôsob začatia podnikania, avšak aj v tejto súvislosti sú podnikatelia povinní plniť si viacero zákonných povinností. Jednou z nich je aj príprava obchodných podmienok, ktorých základným cieľom je informovať zákazníkov o rôznych aspektoch spojených s nakupovaním v danom e-shope.

V tomto článku si priblížime niekoľko dôležitých tipov a rád, ktoré umožnia podnikateľom lepšie sa zorientovať v tom, na čom by si mali dať pozor pri príprave kvalitných obchodných podmienok, ktoré sú zároveň v súlade so zákonom.

Čo vyžaduje zákon?

Zákon ukladá podnikateľom splnenie viacerých základných informačných povinností, ktoré sú povinné vložiť do textu obchodných podmienok. Ak prevádzkovateľ e-shopu ponúka na predaj tovar alebo poskytuje služby, musí si v súlade so zákonom splniť voči zákazníkovi vždy k určitému okamihu rôzne informačné povinnosti.

Ako predajca tovaru alebo služieb prostredníctvom e-shopu pri predaji uzatvára podnikateľ so zákazníkom tzv. zmluvu uzatvorenú na diaľku. Definíciu tejto zmluvy obsahuje zákon č. 102/2014 o ochrane spotrebiteľa pro predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkovaných priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „zákon o ochrane spotrebiteľa“).

„Zákon o ochrane spotrebiteľa v § 2 definuje, že za zmluvu uzavretú na diaľku sa považuje:

„Zmluva medzi predávajúcim a spotrebiteľom dohodnutá a uzavretá prostredníctvom jedného alebo viacerých prostriedkov diaľkovej komunikácie bez súčasnej fyzickej prítomnosti predávajúceho a spotrebiteľa, najmä využitím webového sídla, elektronickej pošty, telefónu, faxu, adresného listu alebo ponukového katalógu.“

Vytvorenie objednávky v e-shope je považované za návrh na uzatvorenie uvedenej zmluvy medzi príslušnými zmluvnými stranami. Prevádzkovateľ e-shopu je tak povinný poskytnúť kupujúcemu ešte pred odoslaním objednávky poskytnúť niektoré informácie. Samotné odoslanie objednávky je už považované za uzatvorenie zmluvy. Základným cieľom tejto právnej úpravy je poskytnúť kupujúcemu prehľad o zásadných informáciách súvisiacich s nakupovaným tovarom alebo službou a ďalšími súvisiacimi podmienkami. Poskytnuté informácie tak môžu v konečnom dôsledku zmeniť rozhodnutie kupujúceho pokračovať v nakupovaní v danom online obchode.

Informácie, ktoré by nemali chýbať v žiadnych obchodných podmienkach

Každá podnikateľská činnosť vrátane predaja cez e-shop má svoje špecifiká, a to aj v prípade, keď sa jedna o predaj rovnakého tovaru alebo služby. Odporúčame preto podnikateľom, aby pripravovali obchodné podmienky vždy s ohľadom na príslušnú podnikateľskú činnosť a jej špecifiká. Nemalo by to byť systémom „copy & paste“, pretože v takomto prípade sa môže ľahko stať, že pôvodný zdroj nemá komplexne vypracované informácie alebo sú špecifiká jeho tovaru či služby odlišné.

Nasledujúce informácie však nesmú chýbať v žiadnom návrhu obchodných podmienok a prevádzkovateľ e-shopu je povinný poskytnúť spotrebiteľovi tieto informácie ešte pred uzavretím zmluvy na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov:

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

obchodné podmienkyPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X