- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Vytvoriť správny vákuový vysávač nie je jednoduché. James Dyson sa oň pokúsil 5127-krát, kým uspel
Vytvoriť správny vákuový vysávač nie je jednoduché. James Dyson sa oň pokúsil 5127-krát, kým uspel
Pri niekom, koho majetok sa odhaduje na tri miliardy dolárov, by si človek nepovedal, že mal v živote nejaké problémy. Kým sa však James Dyson k svojmu majetku dopracoval, musel si zažiť aj krušné chvíle.
O tom, či napokon uspejete alebo nie, rozhodne to, ako sa dívate na nevydarené pokusy
Mnoho ľudí si myslí, že vynálezcovia sa ako vynálezcovia so špeciálnym talentom či darom už rodia. A že ich genetický materiál predsa musí byť iný ako ten nás ostatných – bežných smrteľníkov. Faktom ale je, že opak je pravdou. Vynálezcom sa človek stáva, len sa musí „vybrúsiť“
.
Spoločnosť sira Jamesa Dysona slávi celosvetový úspech. Predáva bezvreckové vákuové vysávače vo viac ako 50 krajinách. Práve toto z Dysona spravilo miliardára. Predtým ako nastúpil do víťazného vlaku a ako objavil ten správny „recept“, však zažil aj mnoho neúspešných pokusov.
Zlyhanie
James vytvoril 5 127 prototypov vysávačov a každý z nich by mohol byť označený nálepkou zlý pokus. Strávil 15 rokov zdokonaľovaním svojho produktu, kým dal DCO1 v roku 1993 na trh. Vysávače pracujú na jeho vlastnom patentovanom princípe cyklónovej separácie, to je dôvod, prečo nepotrebuje vrecúško.
Táto inovácia si vyžiadala množstvo nadšenia pre vec: „Nespočetnekrát sa tvorca môže vzdať nápadu a začať nanovo. V čase, keď som vyrobil 15. prototyp, narodilo sa moje tretie dieťa. Pri pokuse číslo 2 627 sme ja a moja žena počítali každé penny. Pri pokuse číslo 3 727 musela moja žena dávať lekcie umenia, aby zarobila nejaké peniaze navyše. Boli to ťažké časy, ale každé zlyhanie ma posunulo bližšie k vyriešeniu problému.“
Ako by sa Dyson nemohol stať miliardárom, keď disponoval takým neoblomným zápalom pre vec aj napriek zlyhaniam a strádaniu? S takýmto „nastavením“ by vari dosiahol úspech v akejkoľvek podnikateľskej aktivite, do ktorej by sa bol pustil. Odhodlanie je predsa základ.
Lekcia
Skutoční vynálezcovia sa so zlyhaniami stretávajú často. Zlyhanie je totiž jediný spôsob, prostredníctvom ktorého človek môže vytvoriť čosi nové.
Ale skutoční vynálezcovia, tí to dokonca zlyhaním ani nenazývajú. Ako Thomas Edison výborne poznamenal: „Nezlyhal som. Iba som našiel 10-tisíc spôsobov, ktoré nefungujú“. Sir James Dyson, zakladateľ Dyson Company, si tieto slová, zdá sa, skutočne zobral k srdcu.
Takže ak chcete čokoľvek vytvoriť, o tom, či napokon uspejete alebo nie, rozhodne to, ako sa dívate na nevydarené pokusy.