- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- 23-ročný zamestnanec Google žije vo svojom aute zaparkovanom pred spoločnosťou, aby ušetril 90 % svojho príjmu
23-ročný zamestnanec Google žije vo svojom aute zaparkovanom pred spoločnosťou, aby ušetril 90 % svojho príjmu
Keď 23-ročný Brandon v polovici mája zamieril z Massachusetts do Bay Area, aby začal pracovať ako softvérový inžinier pre Google, rozhodol sa neusadiť sa v nejakom predraženom byte v San Franciscu, ale prebývať v takmer 12 metrov štvorcových veľkej dodávke. A tú zaparkoval pred sídlom spoločnosti.
Nápad sa začal rodiť, keď bol Brandon (viac informácií o svojej identite neposkytol) minulé leto na stáži v Google a v rámci firemného bývania žil v najlacnejšom obydlí v ponuke: dve spálne a štyria ľudia za 65 dolárov na noc (približne 2 000 za mesiac), povedal pre Business Insider.
„Uvedomil som si, že mesačne platím premrštenú sumu za byt, v ktorom bývam a že takmer nikdy nie som doma,“ uviedol. „Je ťažké odôvodniť takéto vyhadzovanie peňazí. V podstate ich pálite – to, čo za ne dostávate, je neadekvátne, nijako ich vlastne nezúročujete do budúcnosti. Bolo pre mňa ťažké sa s tým zmieriť.“
Hneď ako sa dozvedel, že sa do práce v San Franciscu vráti na plný úväzok, začal stavať základy svojho bývania „vonku“, resp. vo svojom aute. O rok neskôr si kúpil takmer päťmetrový Ford z roku 2006 s najazdenými 250-tisícmi kilometrov.
Stál ho rovných 10-tisíc dolárov, ktoré zaplatil zo svojich prémií. Brandonovým „bodom zvratu“ je dátum 21. október, ako to návštevníkovi jeho blogu Thoughts from Inside the Box oznamujú „hodiny úspor“.
Za auto platí poistku 121 dolárov mesačne (sú to jeho jediné fixné náklady), keďže nepoužíva elektrinu a jeho telefónne účty si zobral na starosť jeho zamestnávateľ Google.
„V súčasnosti nevlastním nič, čo by bolo treba zapájať,“ vysvetlil na svojom blogu. „Auto má pár zabudovaných svetiel a mám lampu so senzormi pohybu, fungujúcu na baterky. Tú používam v noci. Mám malú jednotku batériových zdrojov, ktorú dobíjam v práci každých pár dní a v noci ju používam na nabíjanie telefónu a slúchadiel. Môj pracovný laptop vydrží na jedno nabitie celú noc a potom ho v práci dobijem.“
Priestor je minimálny, ako hovorí: „Hlavné veci, ktoré mám, sú posteľ, bielizník a postavil som si vešiak na oblečenie. Okrem toho a zopár plyšových zvierat tam prakticky niet ničoho viac.“
Jedlo a sprchu nájde v areáli spoločnosti Google. Raňajky, obed a večeru je v práci a sprchuje sa každé ráno po cvičení v telocvični spoločnosti.
Malé množstvo výdavkov umožňuje výrazné úspory: „Dal som si za cieľ ušetriť 90 % môjho čistého zárobku, pričom peniaze chcem minúť na študentské pôžičky a investície,“ hovorí Brandon.
Promoval so študentskou pôžičkou vo výške 22 434 dolárov a v priebehu štyroch mesiacov ju znížil na 16 449 dolárov. „Podľa skromného odhadu (a beriem do úvahy i bonusy) očakávam, že pôžičku splatím v najbližších šiestich mesiacoch,“ ozrejmil.
Navyše úspory na bývaní mu umožnili obedovať v pekných reštauráciách a užiť si San Francisco viac ako keby sa rozhodol bývať v nejakom prenajatom byte.
Brandon sa rozhodol parkovať na periférii Google areálu, odkiaľ to má pár sekúnd chôdze do práce. A to je neporovnateľne menej ako pár hodín strávených v mestskej doprave.
Daňou za také lacné bývanie je priestor a moderné príslušenstvo ako kúrenie, klimatizácia a či kúpeľňa s toaletou. Brandon však tvrdí, že priestor veľký 12 metrov štvorcových je väčší ako ktorýkoľvek z tých, v ktorých doposiaľ býval. Navyše domov zvyčajne chodí aj tak iba spať.
Tento životný štýl poskytuje viac ako len finančnú slobodu. Núti ho vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Učí ho teda základnej skúsenosti, ktorú určite zúročí, keď bude – ako dúfa – cestovať po svete.
„Ak mám plán cestovať po svete, potrebujem, aby pre mňa boli prijateľné aj situácie, v ktorých sa stretnem s nekonvenčným bývaním. A toto je bezpochyby dobrý spôsob, ako sa to naučiť,“ píše. „Plus, nikdy v živote nebude lepší čas vyskúšať to. Som mladý, flexibilný a nemusím sa báť, že toto moje rozhodnutie ovplyvní niekoho iného v mojom živote.“
Nie je si istý, ako dlho bude jeho život vo vnútri tejto „škatule“ trvať, deadline si nestanovil. „Už som tu päť mesiacov a v blízkej budúcnosti nevidím dôvod na zmenu,“ hovorí.