Čo sa stane, keď vymeníte Apple a Microsoft za Linux? Toto možno nečakáte
Podľa spisovateľa a žurnalistu Dana Gillmora je to najlepšia vec, akú mohol urobiť? Prečo si to myslí?
„Na jar 2012 som vypol svoj MacBook Air naposledy. A všetko išlo hladko – vlastne nie, všetko išlo naprosto skvele,“ napísal americký žurnalista a spisovateľ Dan Gillmor v článku pre web Medium.com, prečo sa rozhodol na stolných počítačoch a notebookoch presedlať z Applu a Microsoftu na Linux.
Vzhľadom k tomu, že profesnou špecializáciou Gillmora sú nové média (naviac ich vyučuje na Arizona State University) a jeho najvýznamnejším počinom je kniha Mediactive o možnostiach efektívneho využívania multimediálneho priestoru, vzbudil svojim textom veľký ohlas.
Dôvod celého problému pritom spočíva v skutočnosti, ktorú nevníma len Gillmor. Microsoft i Apple sú zo strany nezávislých odborníkov už pomerne dlho kritizované za sústavné obmedzovanie užívateľskej slobody. „Deje sa to nenápadne, krok po kroku. Dávajú nám komfort, za ktorý sa vzdávame svojho virtuálneho súkromia a ešte im za to nadšene tlieskame,“ tvrdí Gillmor.„Ak používate napríklad mobilný operačný systém iOS, nemáte žiadnu inú možnosť než si všetok software zaobstarať z App Store. S ním automaticky dostávate najrôznejšie aplikácie a notifikácie, ktoré nielenže nechcete, ale z veľkej časti ani nepotrebujete. Vtip je ale v tom, že nemôžete inak. Apple vám nedovolí si vybrať,“ píše novinár, že ak niektorý z výrobkov skutočne kúpite, ale nieste spokojení s určitými programami, nedajú sa zmeniť, odinštalovať alebo obísť.
„S Microsoftom to u desktopov nie je tak hrozné, ale horší sa to,“ pokračuje Gillmor. „Napríklad aktuálny Windows 10 mi v podstate pripadá už len ako spyware prezlečený za operačný systém.“
„Ešte viac sú tieto postupy poznať v operačných systémoch pre smartphony. iOS i Android (na väčšine v západných krajinách sveta predávaných zariadeniach) majú nastavenú takú spoluprácu s Applom, resp. Googlom, že v jej výsledku vzniká nepriehľadný a vysoko prepracovaný softwarový pletenec. Ten de facto ženie ľudí do vopred pripraveného ‚Apple sveta alebo Google sveta‘, v ktorom sú im informácie predkladané tak, ako to práve je potrebné,“ píše.
Lenže úplná pohoda nainštalovať Linux to spočiatku nebola. „Za posledných pár rokov som si na počítač Linux nainštaloval hneď niekoľkokrát, ale nakoniec som sa zakaždým vrátil k Windowsu alebo Macu,“ priznáva Dan Gillmor. Dôvodom bol vraj fakt, že Linux skrátka nemal tie správne aplikácie, ktoré denne používate a potrebujete. „Po nejakom čase mi vždy došla trpezlivosť a vzdal som to.“
Zhruba v roku 2012, teda v čase, keď na neho definitívne prešiel, už sa mu viacmenej podarilo drvivú väčšinu týchto nedostatkov odstrániť.
Kompatibilita s niektorými PC síce podľa neho môže spôsobovať určité problémy i dnes, pokiaľ si ale chcete Linux vyskúšať, ponúkajú sa Ubuntu a ďalšie distribúcie, ktoré sú na tom s podporou moderného hardwaru dobre. Na takmer všetkých starších počítačoch naviac Linux funguje ešte výrazne lepšie a jeho aplikácie, sa v použiteľnosti približujú tým od Microsoftu alebo Appla.
LibreOffice vraj zvládne veľa z toho, čo dokáže Microsoft Office, a pretože sa čím ďalej viac bežnej práce presúva do webových prehliadačov, problém s aplikáciami je rok od roku zanedbateľnejší. Okrem Safari, Internet Exploreru a Edge sú totiž pre Linux k dispozícii prakticky všetky známe prehliadače.
„Užívateľská podpora a ochota ľudí vám s čímkoľvek pomôcť v diskusných skupinách je úžasná. Nikdy nečakáte týždeň na vybavenie sťažnosti a všetci sú trpezliví, pretože im ide skutočne o to vychytať všetky chyby,“ argumentuje autor.
Má teda vôbec cenu podstupovať tento donkichotský boj a ozývať sa proti gigantom, keď im všetko hrá do kariet a akýkoľvek vzdor bude vždy len pomyselnou kvapkou v mori? „Jednoznačne áno,“ myslí si fanúšik tejto alternatívy.
„Samozrejme, že na pozícii Microsoftu ani Applu sa nič nezmení, i keď užívateľov Linuxu masívne pribudne. Na to už je príliš neskoro. Má to ale zmysel pre všetkých, ktorí sa nechcú stať rukojemníkom svojho osobného počítača a nechcú stratiť svoju virtuálnu slobodu. A naviac – či už Tim Cook alebo Bill Gates tvrdia čokoľvek, vývoj operačných systémov pre mobilné zariadenia ešte stále nie je u konca, a to je veľká šanca pre Linux a jemu podobné.