5 chýb v reči tela, kvôli ktorým človek pôsobí nedôveryhodne
Pripravili ste sa do poslednej bodky, každé jedno slovo ste poriadne zvážili, pretože ste vedeli, že na tomto vašom vystúpení veľmi záleží. Pred zrkadlom ste si niekoľkokrát svoj príhovor zopakovali, napriek tomu to nedopadlo podľa vašich očakávaní.
Kvalita obsahu je dobrá, ale, ako všetci vieme, nielen obsah je dôležitý. Rovnako dôležitá je aj forma, forma podania, forma rečnenia atď. Neverbálne rečnenie však niekedy vyznie hlasnejšie ako slová.
Pozrite sa na päť chýb v reči tela, ktoré podkopávajú vašu dôveru.
Vyhýbanie sa očnému kontaktu
Nedodržiavanie očného kontaktu je istou cestou do záhuby. Udržiavajte očný kontakt a budete pôsobiť sebaistejšie a vaše slová budú vyznievať zaujímavejšie.
Gestikulácia smerujúca k telu
To, že budete stáť ako robot, alebo gestikulovať smerom k svojmu telu, vám dobrú službu neurobí. Mnohí z nás majú v nervozite tendenciu robiť malé gestá smerujúce dovnútra tela. Treba sa tomu vyhnúť a robiť väčšie pohyby smerom k osobe, ku ktorej hovoríte.
Hrbenie sa
Váš postoj je kľúčovým ukazovateľom toho, ako sa cítite. Hrbením sa človek pôsobí menší a upútava menej pozornosti. Preto stiahnite ramená dozadu, vystrčte bradu a hovorte slová s postojom, ktorý vyžaruje sebavedomie a profesionalitu.
„Nepokojné“ nohy
Hojdanie sa na pätách a neustále presúvanie sa pôsobí znervózňujúco. Majte nohy na šírku ramien a stojte na jednom mieste. Pokiaľ si prezentácia vyžaduje pohyb, robte ho prirodzene.
Zanedbávanie mimiky
Úprimným úsmevom nikdy nič nepokazíte. Takmer všetko je lepšie ako kamenná tvár.