Aké sú zdroje európskej podpory slovenským podnikateľom
Pre slovenské podniky je dôležitý prístup na vnútorný trh EÚ s viac ako 500 miliónmi potencionálnych zákazníkov.
Len 17% slovenských malých a stredných podnikov vyváža vrámci EÚ
Kľúčový zdrojom ekonomického rastu EÚ je viac ako 20 miliónov malých a stredných podnikov (MSP), ktoré zabezpečujú dve tretiny z celkového počtu pracovných miest v súkromnej sfére. Európska komisia preto od roku 2008 podporuje rôzne iniciatívy Zákona o malých podnikoch (Small Business Act), ktoré medzi inými uľahčujú prístup malým a stredným podnikom k trhom či k financiám.
Prístup k trhom
Za účelom uľahčenia prístupu MSP na trhy členských štátov EÚ Európska komisia vytvorila Európsky portál pre malých podnikateľov s praktickými informáciami o možnostiach financovania, miestnych kontaktných bodoch či podmienkach podnikania v iných krajinách EÚ.
Tento rok bol taktiež predstavený nový portál na podporu internacionalizácie MSP aj mimo krajín EÚ. Na pomoc podnikateľom so špecifickými otázkami ohľadne financovania, vyhľadávania obchodných partnerov či nadobudnutia nových technológií bola zriadená podnikateľská sieť Enterprise Europe Network. Vďaka nej majú slovenskí podnikatelia prístup k 54 trhom vrátane krajín ako Rusko, Čína, USA či Izrael.
Prostredníctvom hospodárskej diplomacie tzv. „Misií pre rast“ organizovanými Komisiou majú aj slovenskí podnikatelia možnosť získať nové obchodné príležitosti v krajinách Latinskej Ameriky či Ázie. Navyše Európska komisia vyjednáva s množstvom krajín dohody o zónach voľného obchodu ako napríklad s USA, Japonskom, Kanadou, Indiou či krajinami Mercosuru.
Prístup k financiám
Minulý rok bol schválený prvý program EÚ zameraný výlučne na MSP: COSME (Európsky program pre konkurencieschopnosť podnikov a MSP 2014-2020) s rozpočtom 2,3 miliardy €. Zameriava sa predovšetkým na zlepšenie prístupu MSP k financiám prostredníctvom podpory rizikového kapitálu a poskytovania záruk finančným spotredkovateľom.
Vďaka zárukám COSME rozšíri portfólio pôžiek pre približne 330 000 MSP. Slovenskí podnikatelia môžu nájsť informácie o slovenských sprostredkovateľoch pôžičiek garantovaných EÚ a rizikového kapitálu na Európskom portáli pre MSP.
Konkurencieschopnosť podnikov závisí vo veľkej miere od inovácií a technologického know-how. EÚ podporuje výskum, vývoj a inovácie predovšetkým prostredníctvom programu Horizont 2020 s rozpočtom takmer 80 miliárd € počas obdobia 2014-2020. Aktuálne výzvy sú zverejnené na jednotnom portáli Horizontu 2020. Pre slovenských podnikateľov majú významný prínos aj Európske štrukturálne a investičné fondy, ktoré budú v nasledujúcom programovom období významnejšie podporovať výskum a inovácie či prístup MSP k financiám.
Zdroj: Európska komisia