Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako účtovať nehmotný majetok v jednoduchom účtovníctve v roku 2023?

účtovanie nehmotného majetku
účtovanie, účtovníctvo, jednoduché účtovníctvo Foto: Thinkstock
8. marca 2023 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Ako správne zaúčtovať obstaranie nehmotného majetku v jednoduchom účtovníctve? V akej výške je možné zaradiť nehmotný majetok do dlhodobého majetku a v akej hneď do výdavkov? Účtovanie nehmotného majetku v jednoduchom účtovníctve si priblížime v článku.

Živnostník sa rozhodol si zakúpiť nehmotný majetok, konkrétne účtovný a skladový softvér.

Účtovanie nehmotného majetku v jednoduchom účtovníctve

Za nehmotný majetok sa považujú najmä:

 • a) výsledky vývojovej činnosti, napríklad dizajn,
 • b) softvér,
 • c) oceniteľné práva, napríklad výrobno-technické poznatky (know how), licencie, užívacie práva, právo prechodu cez pozemok, vydavateľské práva, vydavateľské tituly, autorské práva, dovozné kvóty a vývozné kvóty, obchodné značky, ochranné známky, receptúry, predmety priemyselných práv a iné výsledky duševnej práce, ak sa obstarali za odplatu.

Za nehmotný majetok sa nepovažujú marketingové štúdie a obdobné štúdie a výdavky na

 • a) školenia a semináre,
 • b) prieskum trhu,
 • c) poradenstvo a odborné posudky,
 • d) získanie noriem a certifikátov, napríklad ISO normy,
 • e) prípravu a zábeh výkonov,
 • f) reklamu,
 • g) uvedenie výrobkov na trh,
 • h) reštrukturalizáciu alebo reorganizáciu podniku alebo jeho časti,
 • i) rozšírenie výroby.

Postupy účtovania hovoria:

 • Za dlhodobý nehmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada sa v peňažnom denníku uvádza do výdavkov, ktoré  neovplyvňujú základ dane z príjmov.
 • Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
 • Nehmotný majetok, ktorého ocenenie je v sume nad 2400 € sa musí zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku.
 • Nehmotný majetok (práva priemyselného vlastníctva, autorské práva alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti), ktorého ocenenie sa rovná sume 2 400 € alebo nižšej, možno na základe rozhodnutia účtovnej jednotky zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
 • Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 2 400 € alebo nižšej, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého nehmotného majetku, sa účtuje ako ostatné výdavky.
 • Náklady na obstaranie dlhodobého nehmotného majetku vstupujú do obstarávacej ceny iba do času jeho uvedenia do užívania. Prípadné ďalšie výdavky zistené po tomto termíne sa účtujú v peňažnom denníku ako výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.
 • Ak sa dlhodobý nehmotný majetok vytvára vlastnou činnosťou vo viacerých variantoch, napríklad alternatívne projekty, sú súčasťou ocenenia dlhodobého nehmotného majetku výdavky na všetky alternatívne riešenia.
 • Ak je súčasťou výdavkov súvisiacich s obstaraním dlhodobého nehmotného majetku zhotovenie hnuteľných predmetov, napríklad prototypov, modelov alebo vzoriek, na ktorých sa práce skúšajú a overujú, zreteľne sa tieto predmety v knihe dlhodobého majetku vyznačia. Ak sú tieto hnuteľné predmety pre ďalšie práce nepotrebné, účtujú sa podľa toho ako sa s nimi naloží, napríklad predajú sa, likvidujú sa alebo sa využijú vo vlastnej činnosti. Ak sa využijú vo vlastnej činnosti, účtujú sa po zaradení do používania v knihe dlhodobého majetku alebo v knihe zásob.
 • Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje softvér bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, ak je
  a) kúpený samostatne, a nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia,
  b) vytvorený vlastnou činnosťou za účelom používania pre potreby účtovnej jednotky alebo na účely obchodovania s ním, ak nejde o softvér na zákazku alebo o súčasť dodávky hardvéru.
 • Ako dlhodobý nehmotný majetok sa neúčtujú výdavky na výskum, ktorým sa rozumie pôvodné a plánované zisťovanie, vykonávané s cieľom získať nové vedecké poznatky alebo technické poznatky.

Ak je obstarávacia cena nehmotného majetku nižšia, ale použiteľnosť tohto majetku je dlhšia ako rok, môže sa rozhodnúť, či ho zaradí do dlhodobého nehmotného majetku a bude ho odpisovať podľa doby použiteľnosti alebo ho zaúčtuje do ostatných výdavkov.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Kúpa softvéru skladové hospodárstvo s pokladničným systémom
 • Odpisovanie
 • Praktické príklady

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahrok 2023účtovanie nehmotného majetku

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Jednoduché účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

30mar8:30Lean zlepšovanie procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X