Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké sú zdroje európskej podpory slovenským podnikateľom

Európska podpora slovenským podnikateľom
Fotobanka Pixmac
19. júla 2014 Tlačiť

Pre slovenské podniky je dôležitý prístup na vnútorný trh EÚ s viac ako 500 miliónmi potencionálnych zákazníkov.

Len 17% slovenských malých a stredných podnikov vyváža vrámci EÚ

Kľúčový zdrojom ekonomického rastu EÚ je viac ako 20 miliónov malých a stredných podnikov (MSP), ktoré zabezpečujú dve tretiny z celkového počtu pracovných miest v súkromnej sfére. Európska komisia preto od roku 2008 podporuje rôzne iniciatívy Zákona o malých podnikoch (Small Business Act), ktoré medzi inými uľahčujú prístup malým a stredným podnikom k trhom či k financiám.

Prístup k trhom

Za účelom uľahčenia prístupu MSP na trhy členských štátov EÚ Európska komisia vytvorila Európsky portál pre malých podnikateľov s praktickými informáciami o možnostiach financovania, miestnych kontaktných bodoch či podmienkach podnikania v iných krajinách EÚ.

Tento rok bol taktiež predstavený nový portál na podporu internacionalizácie MSP aj mimo krajín EÚ. Na pomoc podnikateľom so špecifickými otázkami ohľadne financovania, vyhľadávania obchodných partnerov či nadobudnutia nových technológií bola zriadená podnikateľská sieť Enterprise Europe Network. Vďaka nej majú slovenskí podnikatelia prístup k 54 trhom vrátane krajín ako Rusko, Čína, USA či Izrael.

Prostredníctvom hospodárskej diplomacie tzv. „Misií pre rast“ organizovanými Komisiou majú aj slovenskí podnikatelia možnosť získať nové obchodné príležitosti v krajinách Latinskej Ameriky či Ázie. Navyše Európska komisia vyjednáva s množstvom krajín dohody o zónach voľného obchodu ako napríklad s USA, Japonskom, Kanadou, Indiou či krajinami Mercosuru.

Prístup k financiám

Minulý rok bol schválený prvý program EÚ zameraný výlučne na MSP: COSME (Európsky program pre konkurencieschopnosť podnikov a MSP 2014-2020) s rozpočtom 2,3 miliardy €. Zameriava sa predovšetkým na zlepšenie prístupu MSP k financiám prostredníctvom podpory rizikového kapitálu a poskytovania záruk finančným spotredkovateľom.

Vďaka zárukám COSME rozšíri portfólio pôžiek pre približne 330 000 MSP. Slovenskí podnikatelia môžu nájsť informácie o slovenských sprostredkovateľoch pôžičiek garantovaných EÚ a rizikového kapitálu na Európskom portáli pre MSP.

Konkurencieschopnosť podnikov závisí vo veľkej miere od inovácií a technologického know-how. EÚ podporuje výskum, vývoj a inovácie predovšetkým prostredníctvom programu Horizont 2020 s rozpočtom takmer 80 miliárd € počas obdobia 2014-2020. Aktuálne výzvy sú zverejnené na jednotnom portáli Horizontu 2020. Pre slovenských podnikateľov majú významný prínos aj Európske štrukturálne a investičné fondy, ktoré budú v nasledujúcom programovom období významnejšie podporovať výskum a inovácie či prístup MSP k financiám.

Zdroj: Európska komisia

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X