9 trikov, ako si zapamätať všetko, čo si prečítate
Na portáli Quora ľudia odpovedali na to, ako si zapamätať všetko, čo si človek prečíta. Odpovedali vlastnými slovami i slovami viacerých vedcov. Ako sa hovorí, z vlastnej skúsenosti a výskumu vieme, že…
Toto je deväť najpraktickejších techník, ako si zapamätať prečítané:
-
Zbieranie údajov
Jeden čitateľ cituje článok profesora neurovedy Billa Klemma. Podľa neho je zber údajov kľúčovou stratégiou. Pred tým, ako sa pustíte do čítania čohokoľvek – či už ide o nejakú odbornú literatúru alebo nejaký román –, zozbierajte si kľúčové slová a informácie vopred, aby ste vedeli, čo máte očakávať. Oboznámenie sa so všeobecnými témami vám podľa Klemma pomôže si zapamätať údaje.
-
Robenie si poznámok
„Nikdy nečítajte bez ceruzky,“ tvrdí jeden z užívateľov Quora. Treba si robiť poznámky na okraj strany, vždy keď niečomu nerozumiete, alebo si chcete niečo poznačiť, môžete tak urobiť, zapísaním si myšlienok si ich ľahšie zapamätáte.
-
Kladenie si otázok ohľadom materiálu
Ingrid Spielmanová odporúča interakciu s textom. Klaďte si otázky za pochodu, napríklad, „čo je hlavnou myšlienkou tejto kapitoly?“.
-
Dojem, spájanie, opakovanie
Pamäť je podľa jedného z užívateľov TRdH trojaký proces. Prvá časť je dojem. Druhá časť je prepojenie materiálu na niečo, čo už človek pozná. Tretia časť je opakovanie, čím viac budete niečo čítať, tým viac si to zapamätáte.
-
Predstaviť informácie ostatným
Školský psychológ Petr Doolitla tvrdí, že ak si chcete niečo zapamätať, je dôležité s tými informáciami niečo urobiť. Ak o tom, čo čítate, s niekým hovoríte, ľahšie si to zapamätáte. Je to užitočný prostriedok na spracovanie nových informácií. Ak zistíte, že niečo neviete vysvetliť, je dôvod sa k tomu vrátiť.
-
Čítať nahlas
Ďalší používateľ portálu Quora tvrdí, že keď si čítal nahlas pre seba, pochopil a zapamätal si, o čom čítal.
-
Čítať na papieri
Čítanie e-kníh je fajn, keď ste na dovolenke a nechcete zapratávať kufor knihami. Výskum však naznačuje, že takýmto čítaním ohrozujete silu svojich spomienok. Podľa výskumu, ktorí sledoval čitateľov používajúcich čítačky a normálne knihy, čitatelia, ktorí čítali papierovú knihu, si lepšie zapamätali chronológiu príbehu.
-
Nerovnomerné učenie
Nesnažte sa zapamätať si všetko rovnako dobre, ani to nie je možné. Zamerajte sa na kľúčové pojmy, od nich sa potom pri spomínaní odvíjajte.
-
Použitie „Cornell poznámok“
Ide o techniku, metódu na zapamätanie si. Systém sa delí do piatich častí, ktoré sú popísané na webstránke Cornell University:
Záznam – robte si poznámky o tom, čo čítate;
Otázky – klaďte si a zapíšte si otázky na základe svojich poznámok;
Recitácia – odpovedzte si na otázky plynúce z poznámok;
Reflektovanie – zamyslite sa hlbšie nad čítaným,
Zhodnotenie – strávte aspoň 10 minút týždenne nad svojimi poznámkami.