Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bratislavské letisko súkromného investora asi nedostane

Ekonomika/48/bratislavske letisko sukromneho investora nedostane
Letisko M.R.Štefánika v Bratislave. Foto: SITA
1. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Minister dopravy Ján Počiatek sa prikláňa k možnosti rozvoja bratislavského letiska bez koncesie.

Dlhodobý prenájom letiska sa súkromnému prevádzkovateľovi nevyplati

Ministerstvo dopravy naďalej zvažuje možnosti ďalšieho fungovania Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Poradcovia v pripravenej štúdii najviac odporúčajú prenájom letiska súkromnému investorovi formou koncesie alebo jeho prevádzku vlastnými silami. Minister dopravy Ján Počiatek považuje oba navrhované varianty za plnohodnotné, ale osobne sa prikláňa k možnosti rozvoja bratislavského letiska bez koncesie. Rozhodnutie by malo padnúť v najbližších mesiacoch.
 
„Spoločnosť Deloitte vypracovala pre ministerstvo dopravy analýzu, v ktorej sa zaoberala viacerými možnosťami rozvoja letiska. V súčasnosti jej výsledky analyzujeme a následne zvolíme ďalší postup,“ informoval agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa. „Na túto tému predstavitelia ministerstva naďalej diskutujú. Naším cieľom je nájsť čo najlepšie riešenie pre rozvoj nášho najväčšieho letiska, a zároveň najvýhodnejšie pre štát,“ dodal. 
 

 
Správa vypracovaná poradcami Deloitte Advisory a Sulivan & Worcester LLP má podľa ministerstva dopravy prísne dôverný charakter. Rezort preto nebude zverejňovať bližšie informácie, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť budúcu prevádzku letiska Bratislava, alebo výber strategického partnera pre letisko. „Práve na to sú poradcovia, ktorých úlohou je predovšetkým zanalyzovať súčasnú situáciu a na základe toho zvoliť najvhodnejšie riešenia a možnosti budúceho vývoja s ohľadom na efektívnosť či ekonomický prínos,“ uviedol Kóňa. 
 

Letisko zrejme ostane vo vlastníctve štátu

Podľa predbežných výsledkov analýzy by sa dlhodobý prenájom bratislavského letiska súkromnému prevádzkovateľovi nemal vyplatiť. Letisko by tak malo pravdepodobne zostať naďalej vo vlastníctve štátu. Keďže letisko potrebuje rozsiahle investície do svojej modernizácie, ktoré by mal vynaložiť súkromný prevádzkovateľ, štát by za prenájom letiska dostal zrejme malú sumu. 
 
Pri strategickom rozvoji bratislavského letiska ministerstvu dopravy radia poradenská firma Deloitte Advisory, s. r. o. a americká právna spoločnosť Sulivan & Worcester LLP. V tendri na poradenské služby pre výber koncesionára najväčšieho domáceho letiska uspeli pred vyše rokom s najnižšou cenou okolo 900 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Predpokladaná cena za poskytovanie týchto služieb počas dvoch rokov bola 2 mil. eur bez dane. 
 

 

Chcú prilákať ďalších zahraničných prepravcov

Manažment bratislavského letiska podľa ministerstva dopravy podniká všetky kroky potrebné na zlepšenie výkonnosti letiska. „Jeho úlohou je zabezpečiť riadne fungovanie letiska, zlepšiť hospodárenie a tiež prilákať na Slovensko ďalších zahraničných prepravcov. Rovnako manažment letiska vedie všetky rokovania s potenciálnymi partnermi a má za úlohu vytvárať prepravcom také podmienky, aby bolo pre nich zaujímavé pristávať u nás,“ poznamenal Kóňa. Ministerstvo dopravy má záujem, aby letisko v Bratislave dosahovalo dobré čísla a ponúkalo cestujúcim čoraz lepšie služby. 
 
Letisko v Bratislave dosiahlo vlani hrubý prevádzkový zisk vo výške 6,5 mil. eur, čo je medziročne o 60 % viac. Celkovú finančnú stratu znížilo o viac ako 6,2 mil. eur na 7,2 mil. eur, resp. o 46 % oproti roku 2012, kedy vykázalo stratu 13,41 mil. eur. Letisko vybavilo v minulom roku celkovo 1 373 078 cestujúcich, čo je medziročne o 3 %, resp. o 42 932 osôb menej.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X