Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ceny nehnuteľností na bývanie oproti vlaňajšku vzrástli

Ceny nehnuteľností na bývanie oproti vlaňajšku vzrástli
Fotobanka Pixmac
7. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku v prvom tohtoročnom štvrťroku v porovnaní s vlaňajškom vzrástli o 0,4 %. V porovnaní s posledným minuloročným štvrťrokom však poklesli o 0,6 %.
 
Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie pritom v prvom tohtoročnom štvrťroku dosiahla 1 240 eur. Vyplýva to z výpočtov Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá vychádza z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).
 

Ceny pred krízou boli o pätinu väčšie

Aj napriek miernemu pohybu cien v úvode tohto roka sa byty a domy predávajú podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej v priemere o zhruba pätinu lacnejšie ako tesne pred vypuknutím krízy. „Byty a domy sa tak dajú naďalej kúpiť za porovnateľné sumy ako pred šiestimi rokmi, teda počas roka 2007,“ dodáva Sadovská. Súčasný ekonomický vývoj v krajine a s ním súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti zatiaľ podľa jej slov nenaznačujú, že by v roku 2013 mali začať ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. „Ani výraznejší pokles sa nám už ale nezdá pravdepodobným,“ uvádza analytička Poštovej banky. 
 

 
Najvýraznejší medzikvartálny pokles cien vykázal v prvom štvrťroku Nitriansky kraj, a to o 2 % na 588 eur. Priemerná cena nehnuteľností na bývanie v Košickom kraji poklesla o 1,85 % na 955 eur a v Prešovskom kraji o 1,6 % na 805 eur. Pokles priemernej ceny o 0,5 % na 1 670 zaznamenal aj Bratislavský kraj. Naopak nárast cien o 2,8 % na 843 eur vykázal Trnavský kraj a o 1,6 % na 758 eur stúpla priemerná cena v Banskobystrickom kraji. Nárast cien o 1,2 % na 785 eur zaznamenal Žilinský kraj, pričom o 0,9 % na 645 eur stúpla priemerná cena v Trenčianskom kraji. 
 
Z hľadiska členenia nehnuteľností na byty a domy vzrástla v porovnaní so záverom minulého roka priemerná cena metra štvorcového bytov o 0,3 % na 1 298 eur a v prípade domov naopak poklesla o 2,2 % na 1 133 eur. V prípade jednoizbových bytov priemerná cena poklesla o 0,5 % na 1 412 eur, v prípade dvojizbových bytov naopak vzrástla o 0,4 % na 1 346 eur a trojizbové byty vykázali priemerný nárast ceny o 0,1 % na 1 237 eur.
 

K rastu prispela lepšia dostupnosť úverov

Aktuálne údaje o znižujúcich sa priemerných cenách nehnuteľností na bývanie potvrdzujú podľa analytikov menového úseku NBS predpoklady, že rastúce ceny bývania v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch by mali mať len prechodné trvanie. „Dôvodom rastúcich cien bývania mohli byť transakcie spojené s vylepšovaním pôvodného bývania, ktoré spravidla realizujú klienti s predstavou o vyššom štandarde bývania, do ktorého sú ochotní aj viac investovať. Mohla k tomu prispieť aj zvýšená dostupnosť úverov na bývanie prostredníctvom rôznych akcií komerčných bánk, čo zvyčajne podnecuje rast cien nehnuteľností na bývanie,“ uvádzajú analytici vo zverejnenom komentári. 
 
Základné ekonomické fundamenty, situácia na trhu práce a celkový sentiment obyvateľstva pritom podľa analytikov z NBS nevytvárajú predpoklady pre zásadné zmeny na slovenskom trhu s bývaním v krátkodobom horizonte. „Preto možno aj v nasledujúcich mesiacoch očakávať skôr jeho stagnáciu vo väčšine regiónov pri pokračovaní miernych zmien priemerných cien domov a bytov oboma smermi,“ konštatujú analytici menového úseku.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X