Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ceny v Poľsku a v Maďarsku sú o 15 až 20 % nižšie ako v SR

Ceny v Poľsku a v Maďarsku sú o 15 až 20 % nižšie ako u nás
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
10. septembra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Vycestovať za lacnejšími tovarmi sa zväčša oplatí len tým Slovákom, ktorí bývajú v pohraničných oblastiach a ktorí dokážu na nákupe ušetriť aj po započítaní nákladov na dopravu. 

Slovensko bolo vlani 7. najlacnejšou krajinou v rámci EÚ

„Všetko je drahé a bude ešte drahšie“, znie z úst mnohých Slovákov. Podľa štatistík sú však ceny tovarov a služieb na Slovensku v porovnaní s európskym priemerom nižšie až o – 29 %. Na druhej strane ale priemerná mzda na Slovensku dosahuje len približne tretinu európskeho priemeru.

Frflanie na cenovky v obchodoch tak nie je celkom neoprávnené. A to ani v porovnaní s okolitými krajinami. Vyplýva to z aktuálnych údajov Štatistického úradu EÚ [Eurostat]. 

Na Slovensku zaplatíme menej ako v iných európskych krajinách najmä za oblasti vzdelávania [44 %] a zdravia [47 % priemeru EÚ]. Menej nás ale v porovnaní s európskym priemerom vychádzajú aj ostatné oblasti spotrebného koša. Avšak v porovnaní len s našimi susedmi zo zoskupenia V4 je situácia iná.

Celková cenová hladina na Slovensku je na vlas rovnaká ako v Českej republike

Rozdiely sú však badateľné pri pohľade na jednotlivé kategórie tovarov a služieb. A tak zatiaľ čo napríklad za potraviny, oblečenie či služby reštaurácií a hotelov platia Česi menej ako my, za oblasti bývania a energií, zdravia a vzdelávania si v porovnaní s nami priplácajú rádovo 10 % až 20 %. 

V Maďarsku je cenová hladina v porovnaní so Slovenskom o – 15 % nižšia. O približne pätinu menej ako my platia Maďari za vzdelávanie, reštaurácie a hotely, zariadenie do domácnosti, ale aj za oblečenie a obuv. Jedine za dopravu si Maďari v porovnaní so Slovákmi priplácajú a to cca 6 %.

Zo susedov vidia najnižšie sumy na cenovkách v obchodoch Poliaci

Cenová hladina v Poľsku je o – 20 % nižšia ako u nás. Potraviny a nealkoholické nápoje stoja v Poľsku až o celých – 30 % menej ako na Slovensku, no do popredia sa v súvislosti s poľskými potravinami dostáva aj otázka kvality. O približne štvrtinu menej ako my ale platia Poliaci aj za zariadenie do domácnosti a samotné náklady na bývanie a energie. Jedinou oblasťou, ktorá je v Poľsku drahšia ako na Slovensku, sú služby reštaurácií a hotelov. Za tie si Poliaci v porovnaní s nami priplácajú približne 11 %.  

Maďarsko a predovšetkým Poľsko sú tak od nás výrazne lacnejšie. A to je zároveň aj dôvodom, prečo Slovákov lákajú nákupy v okolitých krajinách nielen v období, kedy ich meny voči euru oslabujú. Na základe výmenného kurzu sa rozhodujú predovšetkým tí, ktorí nie sú pravidelnými zákazníkmi zahraničných obchodov. Naopak, pre mnohých Slovákov z prihraničných oblastí, ktorí nakupujú za hranicami nášho štátu pravidelne a ktorí majú odsledované cenové pohyby na dopytovaných tovaroch, je vývoj kurzu skôr doplňujúcim faktorom pri rozhodovaní sa.

Vycestovať za lacnejšími tovarmi sa zväčša oplatí len tým Slovákom, ktorí bývajú v pohraničných oblastiach a ktorí dokážu na nákupe ušetriť aj po započítaní nákladov na dopravu. Takáto nákupná turistika za hranicami však našej ekonomike vôbec neprospieva. Zatiaľ čo my sa tešíme z úspory niekoľkých eur, minuté peniaze sa do čísel slovenskej ekonomiky nezarátajú. Zarobiť totiž dáme a tržby zvýšime obchodníkom v okolitých krajinách a nepriamo prostredníctvom daní aj ich štátnej kase. 

Najdrahšie sa žije na severe Európy

Slovensko bolo vlani 7. najlacnejšou krajinou v rámci EÚ. Ceny za slovenské tovary a služby tvorili v roku 2013 z priemeru EÚ 71 %. Najnižšiu cenovú hladinu, nedosahujúcu ani polovicu európskeho priemeru, má Bulharsko. Cenovky nižšie ako 60 % priemeru EÚ však vlani mali aj Poliaci, Rumuni a Maďari. 

Cenová úroveň v Dánsku dosiahla vlani 140 %, vo Švédsku 130 % a vo Fínsku 124 % európskeho priemeru. Práve v Škandinávii sa však popri krajinách Beneluxu aj najviac zarába a vyššie ceny v obchodoch sú tak plne kompenzované nadpriemernými mzdami.

Autor: Poštová banka

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X