Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Cesty v SR rozdelí koncepcia do nových skupín

ekonomika/48/cesty-rozdeli-koncepcia-novych-skupin
Ilustračné foto SITA
10. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Cesty sa po novom budú posudzovať podľa ich funkčnej skupiny, dopravného významu, stavebného vyhotovenia úseku a zatrieďovať sa budú medzi jednotlivými dopravnými centrami.

Štát chystá koncepciu štruktúry celej cestnej siete

Ministerstvo dopravy spracováva koncepciu štruktúry celej cestnej siete na Slovensku. Zvažuje pritom ekonomické a najmä právne dopady. Generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií na ministerstve dopravy Michal Halabica to vo štvrtok zdôvodnil tým, že cestná sieť doposiaľ nebola účelne usporiadaná a preto ju treba upraviť.

Príprava nového cestného zákona je skoro vo finálnej podobe. Čaká sa s ním, lebo pripravený nový stavebný zákon obsahuje veľa zmien dotýkajúcich sa aj cestného hospodárstva. „Ísť von teraz s takýmto materiálom by nemalo veľký zmysel. Musí tam byť v istej sfére prepojiteľnosť so stavebným zákonom,“ povedal Halabica v rámci 19. ročníka podujatia Dni slovenských cestárov, ktoré Slovenská cestná spoločnosť zorganizovala tento rok v Bratislave. 

Cesty sa po novom budú posudzovať podľa ich funkčnej skupiny, dopravného významu, stavebného vyhotovenia úseku a zatrieďovať sa budú medzi jednotlivými dopravnými centrami. „Budú diaľnice, štátne cesty (I. trieda), krajské (II. trieda), lokálne (III. trieda), miestne a účelové,“ uviedol Halabica. Napríklad, medzi diaľnicami a rýchlostnými cestami je rozdiel zhruba dva metre v šírke, ale z pohľadu vodiča nemá ich delenie žiadny zmysel. Konkrétne výsledky by mali byť známe asi do pol roka. Predmetom analýzy bude aj to, či by štát mohol prevziať niektoré cesty od krajských samospráv. 

Generálny riaditeľ spoločnosti Slovenské tunely, a. s. Peter Ondroušek povedal, že nová koncepcia cestnej siete bude úspešná vtedy, keď sa nájde spoločný menovateľ. Vlastníctvo ciest je totiž roztrieštené. Tento rok označil za cestársky najslabší, pretože neboli odovzdané nové úseky diaľnic. „Stav odvetvia nie je dobrý,“ dodal Ondroušek, ktorý je poradcom premiéra Roberta Fica pre dopravu a zastupuje SR v železničnom konzorciu pre prípravu projektu širokorozchodnej trate. 

Ministerstvo dopravy pripravuje aj Strategický plán rozvoja a údržby ciest na úrovni regiónov, zahŕňajúci celú cestnú infraštruktúru v pôsobnosti samosprávnych krajov, teda cesty II. a III. triedy. Rezort chystá aj zmeny v cestných predpisoch týkajúcich sa projektovania ciest a diaľnic, križovatiek a miestnych komunikácií.

Aktualizovaná bude aj metodika výkonu a vyhodnotenia celoštátneho sčítania dopravy, ktoré by mala Slovenská správa ciest uskutočniť v roku 2015.

Zámerom pripravovanej novely zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov ciest na základe rokovania s autodopravcami sú opatrenia na zlepšenie systému pokút a nastavenia individuálnej zodpovednosti. Zmeny sa dotknú aj inšpekcie prevádzky diaľničných tunelov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X