Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Colníci varujú pred chránenými suvenírmi z dovoleniek

COLNÍCI: Varujú pred chránenými suvenírmi z dovoleniek
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a s viac ako 33-tisícmi je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín.

Vlani zadržali colníci aj vypreparované mláďa krokodíla olivového

Finančná správa upozorňuje, aby si ľudia dali pozor na to, aké suveníry si privezú z dovoleniek. „Obchod s ohrozenými druhmi živočíchov, rastlín a výrobkov z nich je medzinárodne kontrolovaný. Môže sa teda stať, že si kúpite kabelku z hadej kože, no domov si ju neprinesiete,“ povedala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Ako dodala, naši colníci v minulom roku zadržali osem zakázaných suvenírov. „Išlo o sedem koralov a mušlí a jedno vypreparované mláďa krokodíla olivového,“ doplnila.
 

 
Colníci evidujú čoraz menej prípadov takýchto privezených suvenírov. Napríklad v lete pred dvoma rokmi riešili dovoz ôsmich nosorožích rohov, keď si štyria českí dovozcovia ako fyzické osoby dali poslať cez naše letisko tzv. poľovnícke trofeje. Cena nosorožieho roku sa na trhu pohybuje od 50-tisíc do 60-tisíc amerických dolárov za kilogram, pričom priemerná hmotnosť rohov dospelého jedinca je približne šesť kilogramov. Rohy nosorožcov v tomto prípade prepadli v prospech štátu. 
 
Za posledné štyri roky si nielen z dovolenky, ale aj cez kuriéra nechali Slováci poslať výrobky z viacerých chránených druhov. Bola to napríklad užovka rybožravá v sklenej fľaši s alkoholom z Thajska, ďalej preparovaná hlava krokodíla z USA, lebka netopiera druhu kaloň z Indonézie či značková dámska kabelka s časťami z kože hada dovezená z USA. Slovenskí colníci evidujú aj tri prípady dovozu vzácnej kožušiny medveďa, a to z roku 2007, 2008 a 2010.
 

Naposledy v Bratislave zaistili spracovanú kožu medveďa hnedého

Zásielka prišla z Ruska a určená bola človeku z Banskej Bystrice. „Exempláru zaradenému medzi chránené druhy dohovoru CITES chýbalo dovozné povolenie, preto colníci zásielku zadržali. Ukázalo sa, že spoločenská hodnota kožušiny z medveďa je viac ako 2 600 eur,“ priblížila prípad Macíková. 
 

 
V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a s viac ako 33-tisícmi je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorý bol podpísaný v roku 1973 vo Washingtone a je známy pod skratkou CITES. Medzi takéto ohrozené druhy patria napríklad opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy, orchidey.
 

Veľkú úlohu zohrávajú v nelegálnom obchode aj výrobky z ohrozených živočíchov

Ide napríklad o sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, kožušiny z mačkovitých šeliem či výrobky z tradičnej čínskej medicíny, ktoré môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín. 
 
Existujú však aj suveníry pochádzajúce z druhov zaradených v dohovore CITES, ktoré si ľudia môžu doviezť pre osobnú spotrebu. „Skôr, než si na dovolenke kúpite suvenír, overte si, či nepodlieha pod ochranu dohovoru CITES, inak vám bude bez predloženia príslušného povolenia na colnom orgáne zaistený a za porušenie colných predpisov v takomto prípade vám môže byť uložená sankcia – pokuta, v horších prípadoch aj trest odňatia slobody na dobu od šesť mesiacov až tri roky,“ upozornila hovorkyňa finančnej správy Macíková. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X