Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňové podvody treba podľa KDH riešiť reálne, nie fiktívne

Daňové podvody treba riešiť reálne, nie fiktívne
Poslanec KDH Miloš Moravčík. Foto: SITA
4. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Vyjadrenia nového generálneho prokurátora dávajú podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka nádej, že sa klepne po prstoch podvodníkom a znížia sa daňové úniky na DPH. Jaromír Čižnár by si však mal dať pozor, aby to nedopadlo rovnako ako u ministra financií.
 
„Kažimír po svojom nástupe v apríli minulého roka inicioval vznik akčnej trojky ministrov financií, vnútra a spravodlivosti, ktorí mali pripraviť kladivo na daňové úniky. Po roku je z výberu daní zrejmé, že akčná trojka trafila kladivom slušných podnikateľov a podvodníci sa mu dokázali vyhnúť,“ vyhlásil Moravčík.
 

Podvody na DPH majú dosahovať až 3 miliardy eur

Podpredseda KDH pripomenul, že minister financií na začiatku svojho pôsobenia hovoril o daňových únikoch na DPH vo výške 2,3 mld. eur, pričom považoval ich zníženie o viac ako miliardu eur počas niekoľkých rokov za realistické. „Nový generálny prokurátor dnes hovorí o daňových únikoch len v stovkách miliónov eur. Buď ešte nie je dostatočne zorientovaný, alebo dostal zlé podklady. Podvody na DPH totiž v minulom aj v tomto roku neklesali, ale narastali a dosahujú približne tri mld. eur. Vychádza to z pôvodných analýz ministerstva financií, z vývoja spotreby a z výberu DPH,“ zdôraznil Moravčík. 
 

Smeru boj s daňovými únikmi prehráva

Nižšie príjmy štátu z DPH za minulý rok oproti roku 2011 zvaľovala podľa Moravčíka vláda na dozvuky kolapsu na finančnej správe. „Ako je však možné, že podľa aktuálnej daňovej prognózy majú byť tohtoročné príjmy štátu z DPH o 39 miliónov eur nižšie ako minulý rok? A ako je možné, že majú byť o 428 miliónov nižšie ako v roku 2011? Vláda Smeru boj s daňovými únikmi zatiaľ prehráva na plnej čiare,“ zdôraznil s tým, že žiaľ na neschopnosť spraviť poriadok s podvodníkmi doplácajú slušní ľudia, ktorým vláda zvýšila dane, odvody aj poplatky. Slušným ľuďom sa žije podľa neho horšie a podvodníkom lepšie. 
 

Nový generálný prokurátor sa má zorientovať

Svetielkom nádeje sú podľa Moravčíka vyjadrenia nového generálneho prokurátora. „Až realita výberu DPH však ukáže, či ide len o pekné reči alebo sa aj niečo dosiahne. Aby bola jeho snaha úspešná, tak by si mal dať pozor na tri veci,“ povedal. Mal by sa podľa neho oboznámiť so skutočnou výškou podvodov na DPH, mal by sa snažiť prioritne chytať veľké ryby v DPH mafii a mal by byť opatrný pri spolupráci s tými, ktorí sa len tvária, že podvodníkov chytajú. „Daňové podvody totiž treba riešiť reálne, nie fiktívne ako to doteraz robila vláda,“ konštatoval podpredseda KDH. 
 

 
Pri svojom vymenovaní do funkcie vyhlásil nový generálny prokurátor Jaroslav Čižnár boj proti daňovej kriminalite za jednu zo svojich priorít. „Chcem, aby prokuratúra intenzívnejšie vstupovala do daňových trestných stíhaní. Je neprípustné, aby v tomto období štát prichádzal o stovky miliónov eur, ktoré v pokladni chýbajú a tí, ktorí majú dane platiť, sú beztrestní,“ uviedol vtedy nový šéf prokuratúry. Pri potláčaní daňovej kriminality má po novom pracovníkom finančnej správy a policajtom pomôcť aj osem špecialistov z odboru osobitného určenia na Generálnej prokuratúre. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X